Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

Άρα.....? 

 

Εάν η θέση - παρακολούθημα δεν είναι όπως στην άδεια μπλοκάρει η βεβαίωση ? Και πως ελέγχω κάλυψη και δόμηση σε μία θέση στάθμευσης ?

 

Αυτό που σίγουρο έχω σαν αυθαίρετο είναι η αλλαγή θέσης σε μία κολώνα της πολυκατοικίας και το ότι η θέση δεν βγαίνει εκτός πυλωτής.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση προφανώς δεν δίνεις.

Πρέπει πρωτίστως να ρυθμιστεί με τον νόμο αυθαιρέτων (ποιόν;;;) η αλλαγή της θέσης στάθμευσης και στη συνέχεια εκδίδεται και η βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει τύχει ΙΑΣΟΝΑ να μην δώσεις βεβαίωση για αυτόν τον λόγο ? Επειδή δηλαδή το παρακολούθημα ήταν μετακινημένο σε σχέση με την οικοδομική άδεια ?

Link to comment
Share on other sites

έχω συναντήσει όχι μόνο "μετακινημένο", αλλά και "κλεισμένο" και "σκεπασμένο" και "μεγαλύτερο" και "μικρότερο" και "να έχει γίνει γραφείο" και "να έχει γίνει αποθήκη" κ.λπ.

Προσωπικώς δεν έδωσα ποτέ βεβαίωση 4014 για τέτοιες περιπτώσεις.

Κάποιοι από τους ιδιοκτήτες όμως ...μεταβίβασαν!!!!

Άρα άλλοι "συνάδελφοί" μας δεν πολυασχολούνται......

Θα το βρουν μπροστά τους οι νέοι (και οι παλιοί) ιδιοκτήτες στην ηλεκτρονική ταυτότητα......

Δεν αξίζει τον κόπο για τα 250 ευρώ μια βεβαίωσης να μπλέξεις έτσι....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ, το κλεισμένο ή σκεπασμένο σίγουρα απαιτεί πολεοδομική τακτοποίηση πριν τη βεβαίωση, δεν θα διαφωνήσει κανείς μας.

Για την περίπτωση όπως την περιγράφει ο συνάδερφος στο #121 όμως, που βασίζεις την άποψή σου ως προς την απαίτηση τακτοποίησης?

 

Διότι και εγώ ανήκω μάλλον σε όσους θα την έδιναν..

 

Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, όταν είδα στο #131 ότι έχουμε και διαφοροποίηση του Φ.Ο. , μου μπήκαν δεύτερες σκέψεις..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι αυτό που αναφέρεις (...αλλά μάλλον ..."προσπερνιέται").

Το σημαντικό όμως είναι ότι, βρίσκεται σε διαφορετική θέση από ότι, στα εγκεκριμένα σχέδια.

Τα εγκεκριμένα σχέδια δεν ορίζουν απλώς μια θέση στάθμευσης συγκεκριμένου εμβαδού, αλλά μια θέση στάθμευσης συγκεκριμένου εμβαδού σε συγκεκριμένο "σημείο" (δηλαδή, σε μια συγκεκριμένη θέση) του οικοπέδου - ακινήτου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα (ίσως έπρεπε να το είχα κάνει από χτες....) τον οδηγό ν.4014 της Λεμπέση : 

 

"  103. ΠΥΛΩΤΗ: .... Απλή αλλαγή διαρρύθμισης της πυλωτής, χωρίς υπέρβαση δόμησης δεν αποτελεί αυθαιρεσία, με βάση το άρθρο 50 παρ.7 του ν.4042/12. "

 
και ο νόμος αναφέρει :
 
" ν.4042/12, αρθρο50, παρ.7 : Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.
 
Τι λέτε ... ?

 

 

 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.