Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

Οι αλλαγές διαρρύθμισης αφορούν τους δομημένους χώρους (διαμερίσματα, αποθήκες, στεγασμένες θέσεις στάθμευσης κτλ)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι σημαίνει "Απλή αλλαγή διαρρύθμισης της πυλωτής"; Έχει διαρρύθμιση η πυλωτής; Αφού είναι ένας ενιαίος ανοιχτός χώρος...

Link to comment
Share on other sites

Αν το γράφει κάπου η Λεμπέση, μάλλον δεν το πολυσκέφτηκε.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ούτε δόμηση αλλάζω, ούτε κάλυψη ούτε ύψος. Μόνο η θέση αλλάζει. Συμβολαιογραφικά είμαι τακτοποιημένος.

 

Εσύ ΙΑΣΟΝΑ μπορείς να μου πεις ακριβώς ποια είναι η πολεοδομική παράβαση όταν μία θέση στην πυλωτή απλά μετακινείται ?

Link to comment
Share on other sites

Τα εγκεκριμένα σχέδια δεν ορίζουν απλώς μια θέση στάθμευσης συγκεκριμένου εμβαδού, αλλά μια θέση στάθμευσης συγκεκριμένου εμβαδού σε συγκεκριμένο "σημείο" (δηλαδή, σε μια συγκεκριμένη θέση) του οικοπέδου - ακινήτου.

 

Είναι όπως η περίπτωση κτιρίου που π.χ. ενώ στα εγκεκριμένα σχέδια έπρεπε ν' απέχει από το όριο του οικοπέδου π.χ. 3 μέτρα, εσύ το έφτιαξες ν' απέχει 5...... (δεν έχεις όμως υπέρβαση δόμησης).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Σε αυτήν την περίπτωση που λες έχεις υπέρβαση κάλυψης βάσει αδείας και ίσως να έχεις και Δ.  

 

Και να στο αντιστρέψω..... Σε ένα διαμέρισμα εωτερικά ο κοιτώνας έχει πάει στην θέση του καθιστικού. Βάσει των εγκεκριμένων σχεδίων ο κοιτώνας και το καθιστικό βρίσκονται σε συγκεκριμένο σημείο (θέση) του διαμερίσματος την οποία εμείς αλλάζουμε. Όμως όλοι συμφωνούμε ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει αυθαιρεσία και δίνουμε βεβαίωση.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

nik έχεις ΟΑ όπου ένα κτίσμα 10χ10 είναι κολλητά στο σύνορο και αυτό κατασκευάζεται σε σύννομη θέση (από άποψη Δ, ιδεατού, ρέματος, γραμμών υψηλής τάσης κλπ) με το ίδιο εμβαδό και διαστάσεις.

Δίνεις βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν επιμένω άλλο.... Εξάλλου μεγάλα παιδιά είμαστε... Ό,τι μας φωτίσει ο ...ΜΑΤΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.