Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

Για οικοδομικη αδεια που ειναι υπο εκδοση...?

 

¨Ελα ντε και εγώ αυτό λέω! Αλλά επέστρεψαν το συμβόλαιο από την μεταγραφή για αυτό το λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Η "πράξη γκαράζ", ορίζει απλά κάποιες θέσεις στάθμευσης στο οικόπεδο αν θυμάμαι καλά. Δεν τις "αναθέτει" ως παρακολουθήματα σε κάποιες οριζόντιες ιδιοκτησίες (έχεις-έχει γίνει αλήθεια συσ. ορ. ιδιοκτησίας; Δε νομίζω γιατί προηγείται η πράξη γκαράζ -χρονικά- της σύστασης), ούτε τους δίνει χιλιοστά. Αμφιβάλλω για το αν αποτελεί καν "εμπράγματη δικαιοπραξία" όπου ορίζει ο Ν. 4014 ότι πρέπει να εκδίδεται βεβαίωση. Άρα τι βεβαίωση μπορείς να δώσεις; Θέσε το ερώτημα ακριβώς έτσι στον συμβολαιογράφο και πες του να ρωτήσει τον υποθηκοφύλακα γιατί αρνείται να μεταγράψει.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Σύσταση υπάρχει στο ακίνητο από παλιά. Και έχουν κατασκευαστεί ισόγειο και Α΄όροφος από το 1983.

Η πράξη γκαράζ γίνεται για την έκδοση της οικοδομικής αδείας του Β' ορόφου. Φυσικά δεν έχει ποσοστά( δεν έχει προβλεπτεί στην σύσταση) και γιαυτό μου έκανε τόση εντύπωση. Αύριο θα μιλήσω με το υποθυκοφυλακείο για περαιτέρω διευκρινήσεις. Για ότι νεώτερο θα ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περίπτωση μου είχε διαφύγει. Η μόνη δυνατότητα που έχεις αν είναι έτσι, είναι να δώσεις βεβαίωση για το υπάρχον (μια για το ισόγειο και μια για τον Α' όροφο). Συνεχίζω να έχω αμφιβολίες όμως για το αν δικαιολογείται η απαίτηση για βεβαίωση σε τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την άποψή σας σε ένα πρόβλημα σχετικό με την βεβαίωση του 4014.

 

Σε βεβαιώσεις που υπέγραψα όπως τον δίνει το ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ απο το σύστημα (πράγματι νόμιμα διαμερίσματα της περιόδου 58-70) , όταν τα συμβόλαια έφτασαν στο υποθηκοφυλακείο μου επεστράφησαν με διορθώσεις. Πιο συγκεκριμένα συμπλήρωσαν στο "δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)" της δήλωσης, "και το ύψος του ΚΤΙΡΙΟΥ"...

Με άλλα λόγια οτι βεβαιώνω την νομιμότητα του ύψους του κτιρίου. Δεν έχω ελέγξει το ύψος του κτιρίου, πιθανότατα όμως να υπάρχει αυθαίρετο δώμα άλλου ιδιοκτήτη φυσικά. Υπάρχει σχετική οδηγία απο το ΤΕΕ; Πώς θα το χειριζόσασταν;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα το αγνοούσα καθώς τη δουλειά μου την έκανα, ή το πολύ πολύ θα έλεγα στον/στην συμβολαιογράφο να λύσει το πρόβλημά του μέσω του υπουργείου. Δεν πρέπει να μας αφορούν τα "κολλήματα" του κάθε νομικού που ζει στην κοσμάρα του. Είτε πρόκειται για δικηγόρο, ή για συμβολαιογράφο ή για υποθηκοφύλακα. Όταν λέμε ότι εξετάζουμε ανά ιδιοκτησία και ύψος αυτής, εμβαδό, κάλυψη και μόνο, το ύψος του κτιρίου που ανήκει η οριζόντια ιδιοκτησία, στο σύνολό του και οι υπερβάσεις που πιθανότατα υπάρχουν σε αυτό, δε μας αφορούν. Αν έπρεπε να μας αφορούν (δε θα διαφωνήσω ως προς το ότι ίσως έπρεπε), να φρόντιζαν να το ξεκαθαρίσουν, να αναλάμβαναν την ευθύνη των συνεπειών που θα είχε κάτι τέτοιο και να συμβιβάζονταν με το ότι το "κόστος" (όπως τους αρέσει να αναφέρονται για την αμοιβή μας), θα εκτοξευόταν πλέον σε δυσθεώρητα επίπεδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμπλοκή με βεβαίωση & νομιμοποίηση

 

Θέλω να καταθέσω φάκελο για νομιμοποίηση με άρθρο 22.

Ο ελεγκτής μου είπε εκ τον προτέρων πως πριν την νομιμοποίηση πρέπει να προηγηθεί συμβολαιογραφική πράξη διόρθωσης των ορίων του οικοπέδου. (Η αρχική άδεια έχει σοβαρό πρόβλημα με το τοπογραφικό - λες και το μέτρησε το οικόπεδο με το μάτι ο συνάδελφος - συμπαρασύροντας και τις διαστάσεις του κτιρίου)

 

Ο συμβολαιογράφος, προκειμένου να κάνει διόρθωση τίτλων, δεν θα ζητήσει βεβαίωση μηχανικού?

Και αφού την διόρθωση τίτλων την απαιτεί ο ελεγκτής προκειμένου να υπογράψει για την νομιμοποίηση,

πως μπορώ να ξεμπλοκάρω το όλο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα ρωτούσα νομικό, πάντως δεν νομίζω ότι η διόρθωση ορίων είναι σύσταση εμπράγματου δικαιώματος, υπό την έννοια ότι υπάρχει το εμπράγματο δικαίωμα και απλά .... το διορθώνεις. Αν είναι έτσι, δεν απαιτείται και βεβαίωση μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο πράγμα η "διόρθωση" ενός (οποιουδήποτε) συμβολαίου και άλλο η "τροποποίηση σύστασης".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.