Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

σε οριζοντια ιδιοκτησια με αδεια του 60 δεν εχει εφαρμοστει η αδεια προσθηκης του 1978....Δινω βεβαιωση;

Δηλ. δεν κτίστηκε τίποτα ή δεν εφαρμόστηκε σωστά?? Αν δεν έχει κτιστεί τίποτα και δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, τότε δίνεις. Αν δεν έχει εφαρμοστεί σωστά, τότε τακτοποιείς τις αυθαιρεσίες.
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κτιστει τιποτα στο συγκεκριμενο διαμερισμα...(υπερυψωμενο ισογειο) εχει μια προτερη παραβαση- και εχει γινει προσθηκη καταστηματος και 3 οροφων με την αδεια του 78 .Η προτερη παραβαση ειναι στον ακαλυπτο-δεν αφορα το διαμερισμα....ουσιαστικα τα υποστυλωματα της προσθηκης υπαρχουν μονα τους χωρις τοιχους στην αυλη....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κτιστει τιποτα στο συγκεκριμενο διαμερισμα...(υπερυψωμενο ισογειο) εχει μια προτερη παραβαση- και εχει γινει προσθηκη καταστηματος και 3 οροφων με την αδεια του 78 .Η προτερη παραβαση ειναι στον ακαλυπτο-δεν αφορα το διαμερισμα....ουσιαστικα τα υποστυλωματα της προσθηκης υπαρχουν μονα τους χωρις τοιχους στην αυλη....

εδώ αναφέρεις ότι με την άδεια του ''78 κτίστηκαν 3 όροφοι κια κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

η αδεια ηταν προσθηκη(κατ επεκταση) ισογειου και α οροφου και καθ υψος 3 οροφων-απο την προσθηκη δεν εκτελεστηκε αυτο το τμημα που αφορα την επεκταση του ισογειου για τη συγκεκριμενη ιδιοκτησια....

Link to comment
Share on other sites

Τότε αφού στην οριζόντια ιδιοκτησία που σε αφορά, δεν κατασκευάστηκε η προσθήκη της αδείας αλλά η εφαρμογή της αδείας αφορά τις άλλες ιδιοκτησίες (στους άλλους ορόφους), θεωρώ ότι δίνεις βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ακίνητο με Ισόγειο-Α' όροφο-Β όροφο- Γ όροφο η συμβολαιογράφος θα κάνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και συγχρόνως γονική παροχή.

Μου ζήτησε να της δώσω μία βεβαίωση αλλά στην περιγραφή να σημειώσω ότι π.χ. κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο και στην οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου ....

 

Πώς θα δώσω βεβαίωση για μία οριζόντα ιδιοκτησία που δεν περιγράφεται ως την ώρα εκείνη σε σύσταση? Μου πρότεινε να σημειώσω στην τεχνική έκθεση ότι η βεβαίωση δίνεται προκειμένου να συσταθεί σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

Ειναι σωστό?

 

Επίσης πρέπει να δώσω μία βεβαίωση-όπως μου λέει- ή 4 ξεχωριστές όπως θα αναφέρονται και στην σύσταση?

Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω ότι από την νομοθεσία και από την στιγμή που δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι., μπορείς να κάνεις είτε μία δήλωση άρα μία βεβαίωση είτε 4 δηλώσεις και αντίστοιχες βεβαιώσεις.

2. " Μου ζήτησε να της δώσω μία βεβαίωση αλλά στην περιγραφή να σημειώσω ότι π.χ. κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο και στην οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου ".: Το θεωρώ λάθος

3. "Μου πρότεινε να σημειώσω στην τεχνική έκθεση ότι η βεβαίωση δίνεται προκειμένου να συσταθεί σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας." Περιττό. maggies των συμβ/φων. Δηλ αν αυτούς τους g@@@@sei και δεν προβούν σε σύσταση τι θα γίνει?? Θα αναγράψεις κάτι που δεν ξέρεις αν θα συμβεί??

Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω ότι από την νομοθεσία και από την στιγμή που δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι., μπορείς να κάνεις είτε μία δήλωση άρα μία βεβαίωση είτε 4 δηλώσεις και αντίστοιχες βεβαιώσεις.

2. " Μου ζήτησε να της δώσω μία βεβαίωση αλλά στην περιγραφή να σημειώσω ότι π.χ. κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο και στην οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου ".: Το θεωρώ λάθος

3. "Μου πρότεινε να σημειώσω στην τεχνική έκθεση ότι η βεβαίωση δίνεται προκειμένου να συσταθεί σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας." Περιττό. maggies των συμβ/φων. Δηλ αν αυτούς τους g@@@@sei και δεν προβούν σε σύσταση τι θα γίνει?? Θα αναγράψεις κάτι που δεν ξέρεις αν θα συμβεί??

 

 

Μα αυτό ακριβώς της είπα και η απάντηση: "Μα δεν μπορώ να κάνω σύσταση χωρίς την βεβαίωσή σας"... και στην συνέχεια με διαβεβαίωσε ότι θα έχω στα χέρια μου μετά την σύσταση για το αρχείο μου."

 

Μήπως να γράψω: κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο και στο διαμέρισμα ...μ² που βρίσκεται στο ισόγειο ... βεβαιώνω ότι...

Link to comment
Share on other sites

1. Ισως είναι λάθος μου, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή της, να γράψεις στην Τεχν. Εκθ. ότι θα γίνει σύσταση. Αφού θα της δώσεις και το 5σέλιδο και βεβαίωση.

2." Μήπως να γράψω: κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο και στο διαμέρισμα ...μ² που βρίσκεται στο ισόγειο ... βεβαιώνω ότι...'' : Πιστεύω ότι είναι ορθός τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.