Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος φορολόγησης - δημιουργία Ο.Ε.


Recommended Posts

Κανένα πρόβλημα.

Εγώ έχω ΟΕ μαζί με τον αδελφό μου.

Στη σύσταση της ΟΕ προβλέπεται ότι η εταιρία μπορεί να ασχοληθεί με μελέτες-επιβλέψεις οικοδομικών έργων, εργολαβίες κτλ κτλ. Η εταιρία αυτή μετά τη σύσταση της εγγράφηκε στο ΤΕΕ και πήρε ΑΜ (εταιρίας). Κατόπιν, ζήτησα το ΤΕΕ να μου δώσει κωδικό για το Mytee καθώς και για το σύστημα αμοιβών ιδιωτικών έργων-όπως και έγινε. Κατόπιν πήγα στην Εθνική Τράπεζα και άνοιξα ένα λογαριασμό όψεως σαν αυτόν που έχω σαν ιδιώτης μηχανικός, μόνο που ήταν για την εταιρία.

Όταν λοιπόν αναλάβεις μία μελέτη πχ και θέλεις να υπογράψει η ΟΕ τότε στις αναθέσεις αναλήψεις εμφανίζεται το όνομα της εταιρίας ΚΑΙ -προσοχή- σε παρένθεση το όνομα του μηχανικού μέλους της εταιρίας που ΕΧΕΙ δικαίωμα να υπογράψει την αντίστοιχη μελέτη.

πχ Αρχιτεκτονικά -Αρχιτεκτονόπουλος ΟΕ (Αρχιτεκτονόπουλος Ανεστης-αρχιτέκτων).

πχ Θέρμανση-Αρχιτεκτονόπουλος ΟΕ (Ηλεκτρολογόπουλος Μιχαλης-Ηλεκτρολόγος μηχανικός).

Οι αμοιβές βγαίνουν στο όνομα της εταιρίας και κατατίθενται στο λογαριασμό της.

 

@sundance. H εταιρία έχει μία σφραγίδα που αναφέρει πχ

Τεχνική εταιρία μελετών ταδε ΟΕ.

Μέλος ΤΕΕ αρ. μητ. ΧΧΧΧ

Διεύθυνση κτλ κτλ κτλ

 

Κάτω από αυτή τη σφραγίδα πρέπει να σφραγίσει και ο υπεύθυνος μηχανικός με την προσωπική του σφραγίδα. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι η εταιρία δεν έχει δικαίωμα σφραγίδας από μόνης της. Η εταιρία απλώς πληρώνεται.

 

είμαστε δυο μηχανικοί και θα συστήσουμε ΟΕ με αντικείμενο μελέτες και παροχή υπηρεσιών μηχανικού. Συνήθως αναλαμβάνουμε μελέτες από έργα που αναλαμβάνουν άλλες μελετητικές εταιρίες.

1. Εκτός από το ΤΕΕ πρέπει να γραφτούμε και στο ΕΒΕΑ?

2. Στο ΤΕΕ πληρώνεις μόνο ετήσια συνδρομή?

3. Λογαριασμό είσαι υποχρεωμένος να ανοίξεις μόνο στην Εθνική??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1. Με επιφύλαξη, όχι.

2.Ναι

3. Ο λογαριασμός στην Εθνική αφορά μόνο σε αμοιβές μελετών-επιβλέψεων ιδιωτικών έργων μέσω του συστήματος του ΤΕΕ και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

είμαι μηχανολόγος μηχανικός αλλά δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος καθώς είμαι ο.ε με έδρα α.θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος μέ έδρα β ώστε να μπορώ να κάνω καμιά μελέτη και και ότι προκύψει καθότι οι καιροί πολύ δύσκολοι.

1.μπορεί στήν έναρξη (ποιοι οι ΚΑΔ γιά μηχανολόγo; ) να συμπεριλάβω και δραστηριότητα ώστε άν θέλω να μπορώ να αναγείρω και ώς κατασκευαστής κάποιο ακίνητο αν χρειαστώ;

2.αυτό έχει κάποια δέσμευση αν δεν αναγείρω κάτι τελικά;

3.φθάνει η ασφαλισή μου στο τσμεδε(νέος ασφαλισμένος);

4.μπορώ και αργότερα να προσθέσω αν τώρα με δεσμεύει γιά κάτι την επιπλέον δραστηριότητα;

5.στήν έδρα β πού θα κάνω έναρξη ώς μηχανολόγος μηχανικός μπορώ αργότερα να κάνω έναρξη και μίας ο.ε με κάποιο συγγενικό πρόσωπο πού να ασχολείται με τίς ανεγέρσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση εταιρίας που εχει ΑΜ ΤΕΕ οταν οι αμοιβές κόβονται στο όνομα της εταιρίας, οι μηχανικοί που συνυπογράφουν τις μελέτες πως πληρώνονται; Ως μέτοχοι με βάση τα κέρδη της εταιρίας; Σε περίπτωση που είναι σε εταιρία μπορούν να υπογράψουν δικές τους δουλειές με κατάθεση αμοιβών στο όνομα τους;

Link to comment
Share on other sites

είμαι μηχανολόγος μηχανικός αλλά δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος καθώς είμαι ο.ε με έδρα α.θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος μέ έδρα β ώστε να μπορώ να κάνω καμιά μελέτη και και ότι προκύψει καθότι οι καιροί πολύ δύσκολοι.

1.μπορεί στήν έναρξη (ποιοι οι ΚΑΔ γιά μηχανολόγo; ) να συμπεριλάβω και δραστηριότητα ώστε άν θέλω να μπορώ να αναγείρω και ώς κατασκευαστής κάποιο ακίνητο αν χρειαστώ;

2.αυτό έχει κάποια δέσμευση αν δεν αναγείρω κάτι τελικά;

3.φθάνει η ασφαλισή μου στο τσμεδε(νέος ασφαλισμένος);

4.μπορώ και αργότερα να προσθέσω αν τώρα με δεσμεύει γιά κάτι την επιπλέον δραστηριότητα;

5.στήν έδρα β πού θα κάνω έναρξη ώς μηχανολόγος μηχανικός μπορώ αργότερα να κάνω έναρξη και μίας ο.ε με κάποιο συγγενικό πρόσωπο πού να ασχολείται με τίς ανεγέρσεις;

 

κάποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Δεδομένων των:

 

Α) Αλλαγή του τρόπου φορολόγησης μας με λογιστικό τρόπο

 

Β) Τις διατάξεις του νέου νόμου, με τις οποίες δίδεται αφορολόγητο όριο 30.000 ευρώ για νέους επιχειρηματίες κτλ

 

Εχω αρχίσει να σκέφτομαι αν συμφέρει/αξίζει, να προχωρήσει κανείς στην σύσταση μια ομορρυθμης εταιρείας.

 

Διαβασα λίγο επιφανειακά για τις διαδικασίες κόστη, και με πρώτη αναγνωση ειναι σχετικά χαμηλά (αν δεν κάνω λάθος, στα ετήσια λειτουργικά κόστη είναι τα 100 ευρώ της συνδρομής στο ΕΒΕΑ και ο λογιστής που ουτως η άλλως υπάρχει.

 

¨Ενα θέμα στο οποίο δεν εχω βρει απάντηση για το αφορολόγητο των 30.000 ευρώ, είναι αν τελικά το δικαιούται μια ΟΕ, στην οποία ο μετοχος εχει κάνει εναρξη προν το 2010 ατομικής επιχειρισης (μηχανικος)

 

Το 2ο ερώτημα στο οποίο εχω πλήρη μεσάνυχτα, είναι αν μπορεί να δηλωθεί ως εδρα της ΟΕ η εδρα της ατομικής μου επιχείρησης, και πόσο μπορεί να μπλέξει τα πράγματα αυτη η διαδικασία.

 

Αναπάντητο ερώτημα τέλος, αν το αφορολόγητο ισχύεει για το 50% των κερδών της ΟΕ, ή μπάινει και στο ατομικό αφορολόγητο που θα καταλήξει η επιχειρηματική αμοιβή.

 

Εχει κανείς αναλογη εμπειρία/γνώση?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλησπέρα! Είμαι διπλωματούχος μηχανικός, γραμμένη στο ΤΕΕ και μέλος σε μία Ο.Ε.. Για να υπογράφω σε μηχανολογικές μελέτες μέσω της εταιρίας θα πρέπει να φτιάξω και ατομική επιχείρηση για να έχω προσωπική σφραγίδα? Μπορώ να αποφύγω την ατομική επιχείριση και να υπογράφω σαν μηχανικός της εταιρίας? και αν ναι, με τι σφραγίδα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλώς ήρθες, και ελπίζω να προσφέρεις με τις γνώσεις και την εμπειρία σου στο forum.

Στο θέμα τώρα.

Εφόσον η εταιρίεα μελετών που αναφέρεις (δηλαδή η Ο.Ε.) είναι εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ μπορεί να εκπονεί μελέτες τις οποίες υπογράφει είτε εταίρος-μέτοχος είτε μισθωτός μηχανικός της εταιρίας. Στην εταιρεία στην περίπτωση αυτή θα έχει χορηγηθεί από το ΤΕΕ αριθμό μητρώου και κωδικούς στο σύστημα αμοιβών. Η όποια τιμολόγηση για την παροχή υπηρεσίας θα γίνει στο όνομα της εταιρείας. 

Οπότε εφόσον ισχύουν τα παραπάνω, με την σειρά που θέτεις τα ερωτήματα οι απαντήσεις είναι: α) Οχι, β) Ναι, γ) Συνσφράγισμα.

i) Εγκ.20369/ΤΕΕ/29-9-11/ΤΕΕ (ΑΔΑ: 4Α8Τ46Ψ842-Κ2Ρ)
ii) ν.3943/11, άρθρο 20, παράγρ. 8, εδάφιο β
iii) Δικαιολογητικά 4ης περίπτωσης, απαλλαγής απο το ΤΕΕ για το σύνολο αμοιβών του έργου. Ο ν.2238/1994 που αναφέρεται στο 7ο δικαιολογητικό δεν ισχύει πλέον. Ισχύει ο παραπάνω στο (ii) νόμος. 

edit: Επίσης στο παραπάνω (iii) η απαλλαγή συντρέχει σε κάθε τράπεζα αφού αρκετά χρόνια δεν έχει νόημα η αποκλειστική κατάθεση στην ΕΤΕ. (το θέμα συζητιέται σε άλλο νήμα, οπότε αν ενδιαφέρεσαι να δεις περισσότερα επ' αυτού κάνε μια αναζήτηση στο forum)

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2020 at 10:48 ΜΜ, Ralu Ka said:

με τι σφραγίδα?

Με την ίδια που θα είχες αν δεν υπήρχε η ΟΕ. Για τα υπόλοιπα δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε όσα έγραψε ο συνάδελφος georgegaleos.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.