Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος φορολόγησης - δημιουργία Ο.Ε.


Recommended Posts

αν θες πες μου με πμ πόσα χρόνια είσαι μηχ/κος και τι τζίρους είχες και σε έψαξαν.

 

10 χρόνια σαν ατομική επιχειρηση

περίπου 70Κ την χρονιά που ήρθανε, ~60Κ τις προηγούμενες 2-3 χρονιές.

Και έναν μήνα πριν τον έλεγχο είχα αποδώσει ~7000 ΦΠΑ.

Οπότε κατερίφθη ο μύθος για όσους δεν αποδίδουν.

Έψαχναν πολύ για υλικά κλπ πάντως και μέχρι να πεισθούν και να καταλάβουν ότι δεν ασχολούμαι με εργολαβίες και ούτε καν με ιδιωτικά τοπογραφικά ''ίδρωσα''.... :lol:

 

Μέχρι και φακέλους άνοιξαν και τηλέφωνα σε πελάτες πήρανε για να δούνε αν έχουν πληρώσει κλπ.

S/N από οθόνες, εκτυπωτές, υπολογιστές, τιμολόγια για software κλπ

Στο τέλος δεν έγραψαν τίποτε και είπαν και το αμίμητο "καλά, εσύ κλέβεις τον εαυτό σου..."

Link to comment
Share on other sites

0,17 * 1,20 (Η ΠΡΟΣΑΎΞΗΣΗ ΤΟΥ 20%) αυτό είναι ο συντελεστής.

0,38*1,20 ομοίως.

 

το δεύτερο 0,17 είναι για δημοτικές εργασίες ? Όταν λες εργασίες ?

........................................................

όταν λέω δημοτικές εργασίες εννοώ διαφορες τοπογραφικές εργασίες (οριοθετήσεις,αποτυπώσεις κ.λ.π. ) για τις οποίες κόβω Α.Π.Υ. στον Δήμο

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής τότε είναι 17% με ενδεχόμενη προσαύξηση 20% λόγω της διαφοράς εσόδων-εξόδων.

Η εργασία είναι μελετητική και γίνεται εξωλογιστικός προσδιορισμός.

Προφανώς είναι περίπτωση ''τρικ'' για απ' ευθείας ανάθεση με απόφαση δημάρχου (και όχι δημοτικού συμβουλίου) πέρα απ' τις προβλεπόμενες διαδικασίες για τις μελέτες επειδή δεν έχεις μελετητικό πτυχίο υποθέτω...

Ο τρόπος ανάθεσης αυτός κανονικά είναι παράτυπος αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει την εφορία η οποία δεν ελέγχει το νόμιμο της ανάθεσης (αυτό το κάνει η Δ/νση τοπικής αυτοδιοίκησης που δίνει την εγκριτική απόφαση).

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακουγεται και για αφορολογητο κατω απο 10.000ευρω για τους ελευθερους επαγγελματιες, αθανατο κρατος

 

Σίγουρα για το 2009 θα έχουμε αφορολόγητο 10.500 και όχι 12.000 που ίσχυε στην περσινή χρήση.

 

Και λέγεται ότι τελικά δεν θα επέλθει κι άλλη μείωση του ορίου.

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θέλω να ρωτήσω αν μια ΟΕ που απαρτήζεται απο 2 μηχανικούς-οι λόγοι σύστασής της έιναι φορολογικοί καθαρά-βγάζει ΑΜ τεε

Αν όχι αυτό σημαίνει ότι οι αμοιβες για σύνταξη μελέτης ή επίβλεψης κόβονται στο όνομα του μηχανικού και μόνο η απόδειξη παροχής και το ΦΕΜ στην εταιρία?

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

βγάζεις ΑΜ τεε, εγγράφεται η εταιρία στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, ανοίγεις λογαριασμό αμοιβών μηχανικού (όψεως) για την εταιρία στην Εθνική τράπεζα και καταθέτεις τα πάντα στο όνομα της εταιρίας. Απλά να θυμάσαι ότι στις μελέτες πρέπει να σφραγίζει η εταιρία και να βάζεις και σφραγίδα-υπογραφή του μελετητή που έχει δικαίωμα να σφραγίσει την κάθε μελέτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βγάζεις ΑΜ τεε, εγγράφεται η εταιρία στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, ανοίγεις λογαριασμό αμοιβών μηχανικού (όψεως) για την εταιρία στην Εθνική τράπεζα και καταθέτεις τα πάντα στο όνομα της εταιρίας. Απλά να θυμάσαι ότι στις μελέτες πρέπει να σφραγίζει η εταιρία και να βάζεις και σφραγίδα-υπογραφή του μελετητή που έχει δικαίωμα να σφραγίσει την κάθε μελέτη.

 

με συγχωρείς για την δυσπιστία μου αλλά το έχεις κάνει εσύ ή κάποιος οικείος σου? Ρωτάω γιατί είχα την αίσθηση ότι γίνονταν μόνο φορολογικός διαχωρισμός-έτσι είχα καταλάβει από συζήτηση με γνωστό που είχε μια ΟΕ-

Αν είναι δυνατόν πληροφόρησέ με για την διαδικασία, φαντάζομαι ότι πρώτα συστήνω την εταιρία και έπεται η αίτηση στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα.

Εγώ έχω ΟΕ μαζί με τον αδελφό μου.

Στη σύσταση της ΟΕ προβλέπεται ότι η εταιρία μπορεί να ασχοληθεί με μελέτες-επιβλέψεις οικοδομικών έργων, εργολαβίες κτλ κτλ. Η εταιρία αυτή μετά τη σύσταση της εγγράφηκε στο ΤΕΕ και πήρε ΑΜ (εταιρίας). Κατόπιν, ζήτησα το ΤΕΕ να μου δώσει κωδικό για το Mytee καθώς και για το σύστημα αμοιβών ιδιωτικών έργων-όπως και έγινε. Κατόπιν πήγα στην Εθνική Τράπεζα και άνοιξα ένα λογαριασμό όψεως σαν αυτόν που έχω σαν ιδιώτης μηχανικός, μόνο που ήταν για την εταιρία.

Όταν λοιπόν αναλάβεις μία μελέτη πχ και θέλεις να υπογράψει η ΟΕ τότε στις αναθέσεις αναλήψεις εμφανίζεται το όνομα της εταιρίας ΚΑΙ -προσοχή- σε παρένθεση το όνομα του μηχανικού μέλους της εταιρίας που ΕΧΕΙ δικαίωμα να υπογράψει την αντίστοιχη μελέτη.

πχ Αρχιτεκτονικά -Αρχιτεκτονόπουλος ΟΕ (Αρχιτεκτονόπουλος Ανεστης-αρχιτέκτων).

πχ Θέρμανση-Αρχιτεκτονόπουλος ΟΕ (Ηλεκτρολογόπουλος Μιχαλης-Ηλεκτρολόγος μηχανικός).

Οι αμοιβές βγαίνουν στο όνομα της εταιρίας και κατατίθενται στο λογαριασμό της.

 

@sundance. H εταιρία έχει μία σφραγίδα που αναφέρει πχ

Τεχνική εταιρία μελετών ταδε ΟΕ.

Μέλος ΤΕΕ αρ. μητ. ΧΧΧΧ

Διεύθυνση κτλ κτλ κτλ

 

Κάτω από αυτή τη σφραγίδα πρέπει να σφραγίσει και ο υπεύθυνος μηχανικός με την προσωπική του σφραγίδα. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι η εταιρία δεν έχει δικαίωμα σφραγίδας από μόνης της. Η εταιρία απλώς πληρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, με κατατόπισες:D

είμαι σε μεγάλο δίλημμα τώρα αν και κατά πόσο αξίζει η σύσταση με την απελευθέρωση των αμοιβών που επίκειται..

αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.