Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Ιδιοκτήτη χωρίς (!) χιλιοστά.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Δεδομένα:

  • Υφιστάμενη πολυκατοικία τεσσάρων ορόφων.
  • Ο κατασκευαστής όταν ανήγειρε το κτίριο κράτησε για τον εαυτό του μια θέση στάθμευσης.
  • Ο κατασκευαστής όταν ανήγειρε το κτίριο έκλεισε παράνομα μέρος του ισογείου (κατοικία).
  • Ο κατασκευαστής όταν ανήγειρε το κτίριο έχτισε παράνομα ένα τμήμα του δώματος.

Ερώτηση:

Μη έχοντας ο κατασκευαστής χιλιοστά επί του κτιρίου, μπορεί να υπαχθεί στον ν. 4014 περί τακτοποίησης αυθαιρέτων;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ

γιατί δεν έχει κυριότητα [εκτός και αν τροποποιηθεί η σύσταση και πάρει για το κάθε ένα απ όσα αναφέρεις, έστω και 1%ο (ένα χιλιοστό), αν και πολύ φοβάμαι ότι θα κολλήσει στο ότι δεν φαίνεται στο Ε9 το οικόπεδό, αν δεν του ανήκει και κάτι άλλο στην 4/όροφη οικοδομή το οποίο το δηλώνει ήδη]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή tpanag δεν μπορώ εγώ π.χ. στην πολυκατοικία που μένω να πουλήσω μεμονωμένα τη θέση στάθμευσής μου σε κάποιον τρίτο;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει χιλιοστά μπορείς. Αν δεν έχει (και άρα είναι παρακολούθημα κάποιου διαμερίσματος) ασφαλώς όχι (μόνη της).

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν υπάρχουν δύο κατηγορίες θέσεων στάθμευσης:

  1. Αυτές που έχουν χιλιοστά.
  2. Αυτές που δεν έχουν χιλιοστά.

Σωστά tpanag;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας έχει τύχει ποτέ μέχρι σήμερα να φτιάξετε έναν πίνακα χιλιοστών??????????

 

Τέλος πάντων.

 

Οι θέσεις στάθμευσης δεν έχουν πάντα χιλιοστά, ειδικά αν είναι ανοιχτές θέσεις στα σχέδια που δεν έχουν ποτέ χιλιοστά.

Αν είναι κλειστές θέσεις αν θες τους δίνεις χιλιοστά, αν δεν θες τις πουλάς πακέτο με το διαμέρισμα και για πάντα πάνε έτσι!

Edited by petra mantw
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Δεδομένα:
  • Υφιστάμενη πολυκατοικία τεσσάρων ορόφων.
  • Ο κατασκευαστής όταν ανήγειρε το κτίριο κράτησε για τον εαυτό του μια θέση στάθμευσης.
  • Ο κατασκευαστής όταν ανήγειρε το κτίριο έκλεισε παράνομα μέρος του ισογείου (κατοικία).
  • Ο κατασκευαστής όταν ανήγειρε το κτίριο έχτισε παράνομα ένα τμήμα του δώματος.

Ερώτηση: Μη έχοντας ο κατασκευαστής χιλιοστά επί του κτιρίου, μπορεί να υπαχθεί στον ν. 4014 περί τακτοποίησης αυθαιρέτων;

 

Καλά τρομερό!

Να σου πω εγώ τι θα κανα. Θα πάρκαρα το αμάξι μου στη θέση του, θα έβαζα τη φουκαριάρα τη μάνα μου στο ισόγειο και εγώ θα άραζα στο ρετιρέ. Να δω τι θα κανε να με διώξει...!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν μια αποθήκη ειναι παρακολούθημα διαμερισματος, δεν μπορει η αποθήκη να πουληθει μονη της αν δεν εχει χιλιοστά;

Ακομα και αν εχει τακτοποιηθει ως προς την χρήση της ( απο αποθηκη σε κατοικια) με τον 4014 ή τόν 3843;

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση. Ούτε μπορεί να πάρει χιλιοστά με τροποποίηση της σύστασης γιατί η τακτοποίηση γίνεται για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.