Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση Ιδιοκτήτη χωρίς (!) χιλιοστά.


Recommended Posts

Συμφωνώ απλά επειδή η ιστορία έχει δείξει πως μόνο ο μηχανικός θα φάει στο τέλος τη σφαλιάρα..και για να μην κατηγορηθώ ως φιλάργυρος με τις 2 δηλώσεις..είπα να αναρωτηθώ και να ενημερωθώ

Σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γ) Δεν έχει νόημα να τακτοποιήσω κανένα χώρο γιατί δεν μεταβιβάζονται;

δ) Προσάπτω κάθε έναν από τους χώρους στο διαμέρισμα του κάθε ιδιοκτήτη κατά βούληση;

 

Εγώ δε σου είπα ότι δεν έχει νόημα. Η τακτοποίηση είναι πολεοδομικό θέμα και θα τους γλυτώσει από ενδεχόμενο πρόστιμο στο μέλλον. Ο BAS δεν κατάλαβα κι εγώ τι εννοεί επ'αυτού.

Αυτό που σου έγραψα, είναι να μην τους "τάξεις" ότι έτσι θα μπορούν να μεταβιβάσουν τους χώρους και ενδεχομένως στο μέλλον σου ζητήσουν τα ρέστα.

Το πιθανότερο είναι να μη μπορέσουν να προσαρτήσουν τους τακτοποιημένους χώρους σε κανένα διαμέρισμα ούτς ως παρακολουθήματα. Δεν είναι καθόλου εύκολο και αυτό. Παρακολούθημα σε ιδιοκτησία με χρήση κατοικίας δε μπορεί να υφίσταται χώρος με χρήση επίσης κύρια. Μια μικρή πιθανότητα να γίνεται κάτι τέτοιο, υπάρχει αν βρίσκονται σε επαφή οι χώροι από όσο μου είπε κάποιος συμβολαιογράφος. Γενικά είναι πολύ προβληματικές αυτές οι περιπτώσεις και συνοπτικά η απάντηση είναι "όχι" όσον αφορά τη δυνατότητα μεταβίβασης αυτόνομα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα..το παράδειγμα σου με μπέρδεψε λίγο πριν, αλλά τώρα έγινες σαφής..πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις και εκπλήσσομαι που έφτασε Ιούνιος, μετά από μήνες δεκάδων ερωταπαντήσεων, εγκυκλίων, νόμων, και καταλήγουμε τελικά σε ένα φόρουμ να ενημερωνόμαστε κατά τύχη για το πιο βασικό..

 

Αν οι χώροι δηλωθούν βοηθητικοί θα πίστευες πως 'κολλάνε' ως παρακολουθήματα σε ανέπαφους χώρους;

 

Σ'ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν οι χώροι δηλωθούν βοηθητικοί θα πίστευες πως 'κολλάνε' ως παρακολουθήματα σε ανέπαφους χώρους;

 

Αν τους χώρους τους δηλώσεις ως βοηθητικούς, εκτός του ότι κάνεις ψευδή δήλωση, δε λύνεται το πρόβλημα γιατί παραμένει αυθαιρεσία ως προς τη χρήση τους (ζήτημα με το οποίο επίσης ασχολείται εξίσου ο Ν. 4014). Το αν τέλος πάντων θα μπορούσαν να γίνουν παρακολουθήματα τέτοιοι βοηθητικοί χώροι είναι συμβολαιογραφικό-νομικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοώ.. αν δηλωθούν Β.Χ. να χρησιμοποιηθούν και ως βοηθητικοί ,αφού ήταν πάντα άδειοι..

Ξεκίνησα να το κοιτάω με συμβολαιογράφους, σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας συνάδελφοι,

έχω μία περίπτωση τακτοποίησης αυθαίρετης κατασκευής στο δώμα τετραόροφης οικοδομής. Ολη η πολυκατοικία είναι μοιρασμένη σύμφωνα με συστάσεις οριζοντίου. Ο πελάτης μου έχει στη κυριότητα του 83,68 τμ. Στη περίπτωση που κάνω τακτοποίηση της ιδιοκτησίας στο δώμα, το ποσοστό υπέρβασης το βγάζω από τη συνολική δόμηση που έχει ο πελάτης μου στη πολυκατοικία αυτή και όχι από τη δόμηση της πολυκατοικίας συνολικά, σωστά? Οπότε εφόσον έχουν πραγματοποιηθεί αυθαιρεσίες εμβαδού Ε= 51,58τμ , δηλαδή συνολικη δόμηση ο πελάτης μου Ε=135,26 , αντί των 83,68τμ που του αναλογούσαν, κατατάσσομαι σε ποσοστό υπέρβασης, 50% έως 100%, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι σωστό έτσι όπως το λες. Αυτή η "ιδιοκτησία" στο δώμα έχει χιλιοστά;;;;;; Έχει "συμβόλαιο" ο ιδιοκτήτης της;;;;; Μήπως είναι "κοινόχρηστος χώρος";;;;; Αν όχι, είναι κατηγορία 5 κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

σε πολυκατοικια ο 4ος οροφος και το δωμα(γοκ 73) ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη.ο 4ος οροφος εχει κανονικα χιλιοστα.το δωμα δεν εχει χιλιοστα.πρεπει να τακτοποιηθουν παραβασεις στον 4 ο ΟΡΟΦΟ και αυθαιρετη προσθηκη στο δωμα.

 

1/ μπορει να γινει 1 δηλωση με ολες τις αυθαιρεσιες?

2/για να βρεθουν οι συντελεστες προστιμου δομησης θα αθροιστουν τα αυθαιρετα και θα συγκριθουν με τα χιλιοστα του 4 ου οροφου επι την επιτρεπομενη δομηση σημερα?μιας και το δωμα δεν εχει χιλιοστα?

Link to comment
Share on other sites

για να "ανηκει" το δωμα στον "4ο" πρεπει,

ή να εχει χιλιοστα και συμβολαιο

ή να αναφερεται σαν παρακολουθημα του 4ου οροφου..

 

[ή σαν βοηθητικος χωρος του 4ου οροφου με τον κανονισμο]

 

αλλως....πώς "ανηκει" ??

 

και...

για την αυθαιρετη "προσθηκη" θα πρεπει

ή να εχει την αποκλειστικη χρηση

ή να παρει συναινεση με την πλειοψηφια που οριζεται  απο τον κανονισμο ή το 51%

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχει γινει συσταση οιζοντιων και το δωμα δεν εχει χιλιοστα.ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη.μεσα απο τον 4ο οροφο υπαρχει σκαλα που ανεβαινει στο δωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.