Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια για κτηνοτροφική μονάδα.


ZV

Recommended Posts

Καλημέρα,

μήπως κάποιος συνάδελφος έχει το έντυπο έγκρισης που δίνει η πολεοδομία για κατασκευές προεγκεκριμένου τύπου (όχι θερμοκηπιακού); υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για την υπηρεσία; 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα.

 

Πελάτης έχει χτίσει κτηνοτροφική μονάδα η οποία χαρακτηρίζεται ως πρόχειρη κατασκευή. Για να εκδοθεί άδεια λειτουργίας απ'ότι έχω καταλάβει χρειάζεται η σχετική αίτηση (υπόδειγμα 1, παράρτημα IV της Διευκρινιστικής εγκυκλίου εφαρμογής του ν. 4056/2012) με επισυναπτόμενα την υπεύθυνη δήλωση και τη Δήλωση ανάληψης ΠΠΔ.

 

Θα πρέπει η εγκατάσταση να τηρεί τις απαιτούμενες ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια του χωραφιού. Το χωράφι είναι αρκετά στενόμακρο εκτός οικισμού ανάμεσα σε βαμβακοκαλλιέργεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από εξονυχιστικό διάβασμα του 4056/2012 (και τις παραπομπές στον 4014/2011 που δίνει ο προηγούμενος) έχω κάποιες βασικές απορίες για τη διαδικασία έκδοσης άδειας κτηνοτροφικής μονάδας..

 

1) Στο άρθρο 2 γίνεται η διάκριση των κατηγοριών των κτηνοτροφικών μονάδων βάσει των ειδών κτιρίων τους. Ποιος αποφασίζει σε ποιο είδος κτιρίων ανήκει η κάθε περίπτωση; Γιατί βλέπω στο άρθρο 6 που παρουσιάζεται η διαδικασία, ότι απαιτείται κατάθεση φακέλου με διαφορετικά δικαιολογητικά ανάλογα με το ποια περίπτωση έχουμε. Μόνος μου θα αποφασίσω αν έχω περίπτωση 1α ή 1β.ββ ας πούμε; Με ποιο σκεπτικό δηλαδή θα ξεκινήσω να συντάσσω φάκελο;

 

2) Στο άρθρο 6 του 4056 αναφέρει: Για τις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις που περιλαμβάνονται στις κατηγορίες Α' και Β' του ν. 4014/2011 (.......). Πηγαίνοντας στον εν λόγω νόμο είναι και πάλι ασαφές πως γίνεται η διάκριση αυτή. Σε παραπέμπει στο παράρτημα Ι όπου τα κριτήρια είναι και πάλι υποκειμενικά (π.χ. το είδος και το μέγεθος του έργου ή της δραστηριότητας λέει στο παράρτημα Ι. Πώς να ξέρω εγώ αν η δραστηριότητα αυτή που έχω εγώ πχ κτηνοτροφική μονάδα με 50 πρόβατα είναι μεγάλου ή μικρού μεγέθους;). Πώς το αντιμετωπίζουμε αυτό;

 

3) Στο παράρτημα του 4014 που δίνει τις ελάχιστες αποστάσεις στην κορυφή του πίνακα αναφέρει "Αριθμός ισοδυνάμων ζώων". Η φράση αυτή ερμηνεύεται κάπως;;;; Δεν καταλαβαίνω το ισοδυνάμων.

 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει....

Ευχαριστώ!

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Α και μία τέταρτη ερώτηση ήθελα να κάνω στο προηγούμενο μήνυμα και ξέχασα. 

Διάβασα την παραπομπή του συναδέλφου παραπάνω για παρεκκλίσεις. Πώς γίνεται να πας για παρεκκλίσεις στις αποστάσεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Α και μία τέταρτη ερώτηση ήθελα να κάνω στο προηγούμενο μήνυμα και ξέχασα. 

Διάβασα την παραπομπή του συναδέλφου παραπάνω για παρεκκλίσεις. Πώς γίνεται να πας για παρεκκλίσεις στις αποστάσεις;;;;

διάβασε τι έλαβαν υπόψη τους και θα καταλάβεις 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ποια είναι η διαδικασία για τις παρεκκλίσεις; Αν (τυχαίο παράδειγμα) έχω μία κτηνοτροφική μονάδα στα 130 μέτρα από έναν εθνικό δρόμο και το όριο είναι 150 καταθέτω κανονικά φάκελο και δίνουν μετά παρεκκλίσεις από την αδειοδοτούσα αρχή ή πρέπει να κινήσω κάποιες διαδικασίες πριν την κατάθεση του φακέλου και να ενημερώσω εξαρχής ότι οι αποστάσεις δεν είναι οι προβλεπόμενες;

 

Κάποια βοήθεια στο #34;

Link to comment
Share on other sites

πρέπει πρώτα να πάρεις τις παρεκκλίσεις και μετά να καταθέσεις φάκελο στην Υ.ΔΟΜ

 

υ.γ σχετικά με τις κατηγορίες, νομίζω ότι δεν υπάρχει ασάφεια 

Α κατηγ πρόχειρες (σανίδες κλπ)

Β            με εγκεκριμένα σχέδια Αγρ Ανάπτυξης κλπ

Γ            με σιδηροκατασκευή -τοιχ/πία -οπλισμ σκυρ κλπ βάση δικής σου μελέτης

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

2) Στο άρθρο 6 του 4056 αναφέρει: Για τις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις που περιλαμβάνονται στις κατηγορίες Α' και Β' του ν. 4014/2011 (.......). Πηγαίνοντας στον εν λόγω νόμο είναι και πάλι ασαφές πως γίνεται η διάκριση αυτή. Σε παραπέμπει στο παράρτημα Ι όπου τα κριτήρια είναι και πάλι υποκειμενικά (π.χ. το είδος και το μέγεθος του έργου ή της δραστηριότητας λέει στο παράρτημα Ι. Πώς να ξέρω εγώ αν η δραστηριότητα αυτή που έχω εγώ πχ κτηνοτροφική μονάδα με 50 πρόβατα είναι μεγάλου ή μικρού μεγέθους ;). Πώς το αντιμετωπίζουμε αυτό;

 

3) Στο παράρτημα του 4014 που δίνει τις ελάχιστες αποστάσεις στην κορυφή του πίνακα αναφέρει "Αριθμός ισοδυνάμων ζώων". Η φράση αυτή ερμηνεύεται κάπως;;;; Δεν καταλαβαίνω το ισοδυνάμων.

 

 

Θα σε βοηθήσει καλύτερα να ξεκινήσεις ανάποδα από την κατάταξη για ΠΠΔ και τις προδιαγραφές των ΠΠΔ και μετά πηγαινε στον 4014 και 4056. Περιγράφει αναλυτικά πως υπολογίζονται τα ισοδύναμα.

 

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ 3 Ν.4056_2012.pdf

Κατάταξη έργων και δραστηριοτήτων.pdf

 

Συμβουλή: δεν ακουμπάς άδεια κτηνοτρ. και δεν ξεκινάς διαδικασία για άδεια αν δεν επισκεφθείς ο ίδιος την μονάδα μαζί με τον ιδιοκτήτη, για να ελέγξεις τα πάντα αναλυτικά. Κτηνοτρόφος που ήρθε για άδεια, μας έλεγε για πρόχειρες εγκαταστάσεις και όταν πήγαμε είδαμε σιλό 8-9 m του 2012 και αποθήκες με φέροντα οργανισμό.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.