Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια για κτηνοτροφική μονάδα.


ZV

Recommended Posts

...Σου έστειλα πμ και μετά διάβασα αυτά που γράφεις εδώ!

 

Λέω ότι θα ρωτήσω στην δ/νση γεωργίας κι εγώ...

 

Μάλλον έχεις δίκιο τελικά, απαιτούνται κανονικά οι μελέτες για πτηνοτροφείο...

 

Γιάννη ψάξε για το παρακάτω:

Υ.Α. 281273/2004 (ΦΕΚ 1396 Β / 13-9-04)

 

Από μελέτες βάζεις μόνο αμοιβή τοπογραφικού και κανονικά η επίβλεψη.

 

ted78: Την έχεις κάνει την διαδικασία; Η εγκύκλιος αυτή φαίνεται ξεκάθαρη αλλά μυρίζομαι χιλιάδες προβλήματα στις πολεοδομίες...

1) Τι αμοιβή πρέπει να καταβληθεί; Δεν απαιτείται αμοιβή μελετών (αρχιτεκτονικών και στατικών);

2) Το διάγραμμα κάλυψης και γενικά η προσαρμογή των πρότυπων μελετών στο γήπεδο;

3) Μελέτη πυρασφάλειας δεν απαιτείται;

4) Απαιτείται και άδεια από δ/νση γεωργίας πριν ή μετά;

5) Μήπως υπάρχουν και πρότυποι προυπολογισμοί εκτός από πρότυπες μελέτες;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς? Μου έτυχε η εξής περίπτωση: Πελάτης έχει κάνει αίτηση για κοινοτική άδεια για κατασκευή αποθήκης σε αγρό. Ζητά τώρα από μένα να κάνω προσθήκη στην κοινοτική άδεια για να κατασκευάσει εκεί κτηνοτροφική εγκατάσταση (150 πρόβατα με αρμεκτήριο) περίπου 200τμ, βάσει των πρότυπων μελετών που έχει εκδώσει το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης. (Συνεπώς κάνει τα πάντα για να μην πληρώσει!)

Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω? Η διαδικασία με την κοινοτική άδεια δεν έχει ολοκληρωθεί, περιμένει ακόμη την έγκριση, κ την έκανε με την βοήθεια άλλου μηχανικού…

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και αρκετά καθυστερημένα, όντως τα πτηνοτροφία δεν εμπίπτουν στην υπουργική απόφαση. Ούτε κι εγώ το είχα προσέξει. Sorry guys!!! :sad:

 

Τη διαδικασία ξεκίνησα να την κάνω, για ποιμνιοστάσιο, αλλά ο πελάτης ξέμεινε από ρευστό και σταματήσαμε. Ωστόσο, βρήκα μία άδεια άλλου συναδέλφου στην πολεοδομία και από μελέτες είχε πληρωθεί μόνο το τοπογραφικό, ενώ είχε πληρωθεί η επίβλεψη για το σύνολο των εργασιών, που απαιτούνται.

 

Και πάλι συγγνώμη και για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά και για την απροσεξία μου.

 

Επίσης, μελέτη πυρασφάλειας στον καθαρό χώρο των ζώων δεν απαιτείται, αλλά σε τυχόν αποθήκες ή οικίσκους χρειάζεται.

 

Η έγκριση από τη Δ/νση Γεωργίας προηγείται της οικοδομικής άδειας. Όπως, προηγείται και η άδεια ίδρυσης, προσοχή εδώ στα Ι.Ζ., γιατί κάτω από 3 Ι.Ζ. αν θυμάμαι καλά, η άδεια ίδρυσης και η άδεια λειτουργίας παλιότερα δίνονταν ταυτόχρονα με απόφαση Νομάρχη. Σήμερα, δεν ξέρω τι ισχύει.

 

Πρότυπους προϋπολογισμούς δεν έχω βρει ούτε εγώ και δεν ξέρω αν υπάρχουν.

 

edit: Ανεβάζω έναν προϋπολογισμό, που είχα κάνει παλιότερα για στάβλο και αρμεκτήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

καλημέρα συνάδελφοι.είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ μιας και τώρα ουσιαστικά ξεκινώ να ασχολούμαι με το επάγγελμα.

και κάπου εδώ, διαβάζοντας το νόμο 4056, περί κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

για οποιαδήποτε μονάδα,μετά τις 30-6-12 (που είναι και η τελική ημερομηνία για να εξαιρεθούν από την κατεδάφιση,χωρίς επιβολή προστίμου,όσες είχαν άδεια μέχρι τις 20-3-2003),οποιοσδήποτε θέλει να βγάλει άδεια εγκατάστασης και απευθυνθεί σε εμάς,πρέπει αρχικά να ελέγξουμε αν υπάρχει αυθαιρεσία?και επομένως, να τακτοποιηθεί πρώτα με τον 4014 και έπειτα να βγει η άδεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ένα αρχείο από την διαύγεια που θα βοηθήσει

http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypaat/ada/%CE%924%CE%9B0%CE%92-%CE%93%CE%A3%CE%A6

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

GEORGE MICHEAL

ευχαριστώ πολύ ..και μου χρειαζόταν...φίλε

 

Με μια ματιά είναι πολύ καλή και βάζει τα πράγματα σε μια τάξη..

 

Καλή σου μέρα

 

υ.γ (τώρα παρατήρησα ημερομηνία έκδοσης 13-6-12)

καλά που τις κρύβουν οι αθεόφοβοι ...πρέπει να πέσεις επάνω της κατά τύχη!!!!!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός γιατι και εγώ τυχαία την βρήκα , αφού προσπαθώ να βρώ λύση στην άρνηση της ΔΕΗ να μου βάλει ρέυμα σε κτηνοτροφικό κτήριο που πήρε εξαίρεση από κατεδάφιση σαν προ 20-3-2003 Επίσης καλή σου μέρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.