Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για κτηνοτροφική μονάδα.


ZV

Recommended Posts

Το διάβασα και αυτό GEORGE MICHAEL απλά σε ένα σημείο του στη σελίδα 9 λέει 

 

....περιπτώσεις κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων των οποίων η δυναμικότητα είναι μικρότερη των ελαχίστων ορίων της κατηγορίας Β απαλλάσσονται από την περιβαλλοντική αδειοδότηση όμως υποχρεούνται να τηρούν τους Κώδικες Ορθής Γεωργικής Πρακτικής όπως αυτοί καθορίζονται με την υπ’ αρ. 85167/820/20-03-2000 (ΦΕΚ 477 Β΄) ΥΑ του Υπουργού Γεωργίας και την υπ’ αρ. 125347/268/20-01-2004 (ΦΕΚ 142 Β΄) ΚΥΑ....

 

Άρα εγώ αν έχω 350 αιγοπρόβατα είμαι (βάση της σελίδας 20) κάτω και από την υποκατηγορία Β... Για αυτήν την περίπτωση αναρωτιέμαι...

 

 

 

ΥΓ. Μήπως ο εν λόγω πίνακας στη σελίδα 20 έχει λάθος στο σημείο των αιγοπροβάτων και είναι οι ελάχιστες τιμές για εντός και εκτός NATURA 200 και 400 αντί για 300 και 600 που γράφει; Στην παλιότερη διευκρινιστική που διάβαζα έχει τις τιμές 200 και 400. Εξάλλου με τιμή αναγωγής το 1 προς 50 δεν βγαίνει...

 

 

edit. Ξέχασα ότι υπάρχει και η απόφαση 46296/2013 για ΠΠΔ οπότε μάλλον δε χρειάζονται ΠΠΔ...

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η καταληκτικη ημερομηνια 11/3/15 ισχυει για υφισταμενες μοναδες που δεν εχουν αδεια για αποφυγη προστιμων; Εχω πελατη ο οποιος θελει να φτιαξει τωρα τη μοναδα του και δε προλαβαινει την ημερομηνια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μπερδευτεί λίγο με την παρέκκλιση των πλαγίων αποστάσεων τελικά σε ποια υπηρεσία πρέπει να απευθυνθούμε για να μας τη δώσουν? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δες εδω στο αγροτης επιχειρηματιας...

 

http://www.minagric.gr/index.php/el/for-farmer/egkatastaseis/ktinotrofikesegatastaseis/280-nomothesia.html

 

και το αρθρο 2 του Δ 270

 

  Αρθρ.2.-"1. Κτίρια που προορίζονται για γεωργοκτηνοτροφικές

γεωργοπτηνοτροφικές ή υδατοκαλλιεργητικές εγκαταστάσεις

(ιχθυοκαλλιεργειών, οστρακοκαλλιεργειών και καλλιεργειών λοιπών υδρόβιων

οργανισμών) καθώς και εγκαταστάσεις αποθήκευσης λιπασμάτων, φαρμάκων,

ιχθυοτροφών, γεωργικών και αλιευτικών εφοδίων, γεωργικών και αλιευτικών

προϊόντων, στέγαστρα σφαγής ζώων, δεξαμενές από οποιοδήποτε υλικό,

ενδιαιτήματα και ιατρεία μικρών ζώων επιτρέπεται να κατασκευάζονται

κατά παρέκκλιση των διατάξεων του άρθρ.1, με απόφαση της κατά τις

κείμενες διατάξεις αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Περιβάλλοντος,

Χωροταξίας και Δημοσίων Εργων μετά από γνώμη της αρμοδίας υπηρεσίας του

Υπουργείου Γεωργίας και μετά από γνώμη του αρμόδιου Συμβουλίου

Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος".

 

και τα ΠΜ....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο με την παρέκκλιση των πλαγίων αποστάσεων τελικά σε ποια υπηρεσία πρέπει να απευθυνθούμε για να μας τη δώσουν? Ευχαριστώ!

 

Στη Δ/νση Γεωργίας της περιφέρειας.

Link to comment
Share on other sites

δεν σταματάς εκεί (από εκεί παίρνεις την εισήγηση μόνο)-και συνεχίζεις.... -ΚΣΥΠΟΘΑ-και Περιφέρεια

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

δεν σταματάς εκεί (από εκεί παίρνεις την εισήγηση μόνο)-και συνεχίζεις.... -ΚΣΥΠΟΘΑ-και Περιφέρεια

σωστα...

 

 

κατά παρέκκλιση των διατάξεων του άρθρ.1, με απόφαση [3] της κατά τις

κείμενες διατάξεις αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Περιβάλλοντος,

Χωροταξίας και Δημοσίων Εργων μετά [2] από γνώμη της αρμοδίας υπηρεσίας του

Υπουργείου Γεωργίας και μετά [1] από γνώμη του αρμόδιου Συμβουλίου

Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος".

 

δλδ εχουμε τρεις εμπλεκομενες υπηρεσιες με μεταξυ τους αλληλογραφια και υπερθεν σχετικες και κατωθεν συνειμενα και κοινοποιηση α..β...γ...δ..

κοκοκοκ..

 

υγ

 

εδω εχει σχετικες αποφασεις

 

https://et.diavgeia.gov.gr/search?query=q:%22%CE%BA%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82%20%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7%20%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD%20%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82%22&page=0&sort=relative

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, επαναφέρω το θέμα για μία ερώτηση. Σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να βγει αγροτικό ρεύμα. Έχω στάβλο με αιγοπρόβατα, που μόλις έβγαλε άδεια. Μπορεί ο ιδιοκτήτης να κάνει αίτηση για αγροτικό ρεύμα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλημέρα δεν μπορώ να βρώ την νομοθεσία  με τους χώρους προσωρινής διαμονής σε κτηνοτροφική εγκατάσταση( οικία σταυλίτη). Όσον αφορά την τακτοποιηση  των αυθαιρέτων είναι μέχρι 35μ² εγώ που θέλω να το κατασκευάσω με Ο.Α έχω κάποιο περιορισμό ως προς τα τετραγωνικά και ως προς τον αριθμό των οικίσκων (π.χ 2 η 3)  ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.