Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΠΕ σε εργαστήριο ζαχαροπλαστικής


poiosallos

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

μου ζητήθηκε να κάνω μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων σε ένα εργαστήριο ζαχαροπλαστικής. κατέθεσα την μελέτη αλλά μου την επέστρεψαν ζητώντας μου διευκρινήσεις σχετικά με την στάθμη θορύβου των συμπιεστών των ψυγείων καθώς και του εγκατεστημένου (αν υπάρχει Η/Ζ). μετρώντας τον θόρυβο βρίσκω πάνω από 50 db λόγω κίνησης στον δρόμο οπότε σκέφτομαι να αποκρύψω το Η/Ζ το οποίο είναι εγκατεστημένο σε ένα τρέιλερ και το φέρνει ο ιδιοκτήτης όποτε χρειαστεί. Υπάρχει άλλος τρόπος;

επίσης τι γίνεται σε περίπτωση που σε διακοπή ρεύματος οι γείτονες φωνάξουν την αστυνομία;

 

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για

Τεχνική έκθεση για έγκριση χρήσης καυσίμου (ξύλου) σε επαγγελματικό εργαστήριο (αρτοποιείο)

σύμφωνα με τη ΚΥΑ 11535/1993  φεκ 328β.

υπάρχει κάποιο υπόδειγμα ?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχω συναντήσει παρόμοια περίπτωση οπότε δεν ξέρω αν είναι σωστά αυτα που θα σου πώ.
Αρχικά δεν μπορείς να κάνεις μία μέτρηση σε ώρα που δεν υπάρχει κίνηση στον δρόμο (βράδυ ή μεσημέρι κυριακής κλπ);
Αν δεν μπορείς να απομονώσεις τους ασχετους θορύβους, δες τις τιμές του κατασκευαστή, αν υπάρχουν.
Πάντως τα 50 dB είναι το όριο για αστικές περιοχές, εκτός αν είσαι κολλητά σε οικίες όπου το όριο είναι 45 dB αλλά μετρώντας μέσα στο σπίτι με ανοιχτά παράθυρα και πόρτες.

Πάντως ο βασικός νόμος περι ηχορύπανσης είναι αυτός http://www.minenv.gr/4/ypexode4/pd%201180/81.htm
και οι ποινές για τους παραβάτες ορίζονται απο αυτόν http://www.pkd.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=69:-165086&catid=44:dasiki-nomothesia&Itemid=64 (υπάρχουν προσθήκες με νέους νόμους αλλα νομίζω τα όρια ισχύουν ακόμη και σήμερα)

Πάντως θα σε συμβούλευα να μην αποκρύψεις τίποτα στην ΜΠΕ. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να ηχομονωθούν οι πηγές θορύβου, χωρίς βέβαια να μειωθεί η απόδοση τους, καθώς χρειάζονται "φρέσκο" αέρα για να λειτουργούν σωστά.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και ελάχιστα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ηρωνα πλεον δεν εχει νοημα να μιλαμε για ΜΠΕ εφοσον τα επαγγελματικα εργαστηρια ομαδας 9 παιρνουν ΠΠΔ.

Οσο για τα επιπεδα θορυβου, αν υπαρχει προβλημα με τους γειτονες, χρειαζεται μετρηση απο πιστοποιημενη ιδιωτικη εταιρια μιας που σχεδον καμμια υπηρεσια δεν εχει σωστα ρυθμισμενα ηχομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.