Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατανομή δαπανών σε υφιστάμενο (ωρομέτρηση)


praxitelis

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω πως αντιμετωπιζεται το εξης προβλημα:

 

σε παλια πολυκατοικια που εχουν ηδη τοποθετηθει τα θερμαντικα σωματα και οι ωρομετρητες για καθε ιδιοκτησια, πως πρεπει να γινει κατανομη δαπανων ?

 

Εχω παρει συντελεστες τοιχοποιας κλπ κατ΄εκτιμηση και βλεπω διαφορα στο φορτιο που αποδιδουν τα υπαρχον θερμαντικα σωματα με το φορτιο που υπολογιζω εγω.

 

αυτη η διαφορα δεν ειναι αναλογικη στα διαμερισματα, δηλαδη σε μια ιδοκτησια μου βγαινει +1500Kcal και σε αλλο +2500 kcal. και σε αλλη -500kcal

 

Ο καθε ιδιοκτητης εβαλε θερμαντικα οταν εγκατασταθηκε μεσα , και τοποθετηθηκαν ΑΝΕΥ μελετης, κατ΄εκτιμηση του εκαστοτε υδραυλικου.......

 

Επισης καποιες ιδιοκτησιες εχουν συνδεσει ηλιακο τριπλης ενεργειας και λειτουργει παραλληλα με την θερμανση

 

πως κανω την κατανομη θερμανσης ετσι ωστε να μην αδικηθει κανεις και αν με καλυπτει και ο νομος ?

 

Η περιπτωση της εγκαταστασης θερμιδομετητων εναντι ωρομετρητων απορριπτεται ..........

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας, όπως ζητούν οι κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "εχουν συνδεσει ηλιακο τριπλης ενεργειας και λειτουργει παραλληλα με την θερμανση" εννοείς χωρίς ιδιαίτερο ωρομετρητή? Αν είναι έτσι δε νομίζω να μπορείς να βρεις δίκαια επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και χωρις ιδιαιτερο ωρομετρητη ή θερμιδομετρητη . Ειναι συνδεδεμενο χυμα με οδηγιες υδραυλικου...... .

Δυστυχως , τωρα καταλαβαν οι ιδιοκτητες ποσο σημαντικος ειναι ο μηχανικος.....

Link to comment
Share on other sites

και γίνομαι κουραστικός για να το εμπεδώσουν πόσο σημαντικός είναι ο μηχανικός θα τους πεις πως ΔΕΝ γίνεται αν αρχίσεις τις αλχημείες στο τέλος θα ξεφτιλιστείς.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ισχύοντα κανονισμό κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης η χρήση boiler δεν αντιμετοπίζεται ότι και να έχεις (ωρομετρητές - θερμιδομετρητές) !!!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

Η πιο δίκαιη διαδικασία είναι η εξής:

1. Υπολογισμός των θερμικών απωλειών της κάθε ιδιοκτησία (αν υπάρχει ήδη στον φάκελο στην πολεοδομία και δεν υπάρχουν διαφορές με την υλοποίηση στα αρχιτεκτονικά, στα μονωτικά και στον τύπο των ανοιγμάτων χρησιμοποιείς της πολεοδομίας.

2. Εγκατάσταση θερμιδομετρητών στα διαμερίσματα.

3. Μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης σύμφωνα με την νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.