Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπέρβαση ύψους + κάλυψης + Δόμησης + Αλλ. χρήσης.


Recommended Posts

Επειδή με έχουν μπερδέψει.... πάνω που άρχισα να καταλαβαίνω!

 

Ισόγειος χώρος με άδεια που λέει "Αποθήκη", κατασκευής 1974

 

Αδεια : 80τ.μ., 4,60μ ύψος.

 

Κατασκευή : +20τ.μ. σε κάλυψη και δόμηση, ύψος 6.00μ. πατάρι σχεδόν το μισό (50τ.μ.) με ύψος βοηθητικού χώρου.

Αποστάσεις κλπ δεν παραβιάζονται. Ο χώρος είναι κατάστημα, μάλιστα είναι συνεργείο αυτοκινήτων... τώρα πως πήρε άδεια, ένας θεός ξέρει...

 

Αρα:

 

1. Υπέρβαση δόμησης 20τ.μ. Σωστά; Προφανώς....

 

2. Υπέρβαση κάλυψης 20 τ.μ. Σωστά; Προφανώς..

 

3. Αντίστοιχα Υπέρβαση δόμησης 50τ.μ. Β.Χ.... Σωστά; Μάλλον...

 

3. Αλλαγή χρήσης : σε όλο;;;;;;;;;;;

 

4. Υπέρβαση ύψους: ΤΙ ΚΑΝΩ;;;;; Με αναλυτικό;;;; Δεν είναι ξεμπάζωμα..... Δεν έχω υπέρβαση ύψους περιοχής.

 

5. Στο οικόπεδο που είναι εξ'αδιαιρέτου ιδιοκτησία 3 ανθρώπων, υπάρχει και κτίριο κατοικιών....

Αφού δεν αναλαμβάνω όλο το οικόπεδο ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΠΟΣΟΣΤΑ ΥΠΕΡΒΑΣΕΩΝ στη δόμηση-κάλυψη αφού δεν ξέρω τί έχει κάνει ο άλλος;;;;

 

 

Κάθε άποψη βοηθά, ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

1-2. Σωστα

3. Σωστα

3. (παλι 3 εβαλες!) Σωστα

4. Εχεις ομως υπερβαση υψους αδειας! Αρα εχεις 140εκ υπερβαση

5. ΔΕΝ μπορεις να κανεις ρυθμιση μονος σου. Θες συνυπογραφη. Το προστιμο, αφορα (κατα τον Νομο) και τους συνιδιοκτητες.

Link to comment
Share on other sites

Το 4 πως θα το υπολογίσει; Με αναλυτικό; Νομίζω δεν έχει υπέρβαση ύψους για το πρόστιμο.

 

Επίσης έχει υπόλοιπο κάλυψης; Αν έχει υπόλοιπο κάλυψης τότε δεν έχει τους συντελεστές υπέρβασης κάλυψης.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

το προστιμο δε θα βγει στο ονομα που το τακτοποιει σε περιπτωση συνιδιοκτησιας? Αλλαζει μετα κατι σχετικα με τα ποσοστα ιδιοκτησιας που εχουν στο οικοπεδο αν ο ενας τακτοποισησει (προφανως για δικος του οφελος) με την συναινεση των αλλων δικαιουχων?.. Αν υπαρχει υπολοιπο δομησης- καλυψης τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Υπερβαση καλυψης, δομησης και υψους σε σχεση με τα επιτρεπομενα μεγεθη (εγκυκλιος 13 και ερωτηση 2 στο Γ ερωταπαντησεων). Αρα αν εχεις επιτρεπομενη καλυψη 100 τ.μ κατ'εμε δεν παιρνεις συντελεστη για υπερβαση καλυψης. Αντιστοιχα και το υψος. Αυτα εχω καταλαβει εγω.

Το ερωτημα γενναται αν υπαρχουν και αλλες ιδιοκτησιες στο οικοπεδο, οποτε και δεν ξερω τί ποσοστα απο τα υπολειπόμενα καλυψης/ δομησης αντιστοιχουν στον καθενα. Αν καποιος εχει καποια σκεψη ας την εκφρασει να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, όλους σας... Γυρνάμε δηλαδή πάλι στο ότι στα εξ'αδιαιρέτου δεν γνωρίζουμε τί γίνεται εφόσον δεν τα αναλαμβάνουμε εμείς ολοκληρωμένα.

Πάντως όπως το αντιλαμβάνομαι, επειδήμπορεί να μην έχει ξεμπάζωμα αλλά αύξηση του ύψους το οποίο είναι κάτω από το ΜΑΧ της περιοχής, θα πάω με αναλυτικό...

 

Υ.Γ. Το ΤΕΕ το πιάνει κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για την αλλαγή χρήσης ότι θα έβαζα μόνο ότι έχει αλλάξει χρήση από την άδεια, δηλαδή ΜΟΝΟ τα 80 τ.μ.. Τα υπόλοιπα είναι υπέρβαση δόμησης, ανεξάρτητα της άδειας. Όσο για υπέρβαση κάλυψης, δεν έχω ξεκαθαρίσει: ΑΝ ΕΧΕΙΣ περιθώρια για να εξαντλήσεις την κάλυψη του οικοπέδου, τότε ΒΑΖΕΙΣ Ή ΟΧΙ υπέρβαση κάλυψης? Τα "επιτρεπόμενα του οικοπέδου" ισχύουν για τα τ.μ. που έκανες ή για τα ποσοστά, οπότε οποιαδήποτε υπέρβαση δόμησης έξω από το περίγραμμα της άδειας ΜΠΑΝΕΙ και υπέρβαση κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι εχετε καταλαβει εσεις???

εχω ενα δυοροφο με δομηση 90τμ και καλυψη 60τμ, και

 

1)εχω μια επεκταση 20τμ σε υπαρχον ισογειο 50τμ = μια αιτηση και υπολογιζω τις υπερβασεις δομησης-καλυψης??

 

2)εχω ενα ολοκληρο οροφο 65τμ=αλλη αιτηση και υπολογιζω τις υπερβασεις δομησης-καλυψης??

 

3)εχω μια σοφιτα 40τμ στον οροφο την βαζω προφανως στην ιδια αιτηση και υπολογιζω τις υπερβασεις δομησης-καλυψης??

 

δηλαδη για καθε μια περιπτωση υπολογιζω τις υπερβασεις δομησης-καλυψης με βαση τα μεγιστα επιτρεπομενα του οικοπεδου...ετσι δεν ειναι?? SOS

Link to comment
Share on other sites

JTB πες μας λίγο τι πρόστιμο βγάζει η αλλαγή χρήσης, έτσι για να γελάσω....

 

Δες και http://www.michaniko...B5%CF%89%CE%BD/

 

Έχω και μία απορία: Τίποτα από όλα αυτά που περιγράφεις παραπάνω δε νομιμοποιείται;

 

Giannisp νομίζω τα 1 και 2 θα τα υπολογίσεις μαζί εφόσον ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

 

Το 3 χώρια (διότι πάει με 0.5 συντελεστή).

 

Οι συντελεστές για υπερβάσεις δόμησης νομίζω πάνε συγκρίνοντας το σύνολο των υπερβάσεων με το σύνολο της επιτρεπόμενης δόμησης.

 

Οι συντελεστές για υπέρβαση κάλυψης νομίζω θα πάνε συγκρίνοντας το σύνολο της υπέρβασης κάλυψης με το σύνολο της επιτρεπόμενης κάλυψης για τα 1 και 2 χωρίς νομίζω να βάλεις υπέρβαση κάλυψης για το 3)

 

Η αίτηση πάντως (το παράβολο και το πρόστιμο) θα είναι ένα εφόσον είναι μία ιδιοκτησία και για τα 3.

 

Αυτή είναι η δική μου γνώμη

Edited by Kathanas
Link to comment
Share on other sites

JTB, ΜΠΟΡΕΙ να μην χρειάζεσαι καν αλλαγή χρήσης με βάση το Ν. 3325:

 

άρθρο 8 παρ.3 Ν3325/2005 (για αδειοδότηση επαγγ. εργαστηρίων):

 

"3. Για την εγκατάσταση επαγγελματικών εργαστηρίων της περιπτ.β της παρ.1 του Αρθ-2 σε χώρους κύριας

χρήσης, οι οποίοι στην οικοδομική άδεια αναφέρονται ως κατάστημα ή επαγγελματικός χώρος ή αποθήκη, δεν

απαιτείται η αλλαγή χρήσης της παρ.1 του Αρθ-5 του ΓΟΚ/85 (ΦΕΚ-210/Α/85 ).

 

περιπτ.β της παρ.1 του Αρθ-2: "β. Επαγγελματικά Εργαστήρια : Οι τεχνοοικονομικές μονάδες του προηγούμενου εδαφίου, των οποίων η

εγκατεστημένη κινητήρια ισχύς δεν υπερβαίνει τα είκοσι δύο (22) KW ή η θερμική τα πενήντα (50) KW. Στα όρια αυτά

δεν περιλαμβάνεται και η ισχύς η οποία δεν σχετίζεται άμεσα με την παραγωγική διαδικασία, καθώς και η ισχύς

μηχανολογικής εγκατάστασης προορισμένης αποκλειστικά να προστατεύει το περιβάλλον από την ασκούμενη

δραστηριότητα."

 

Με βάση αυτά δεν βλέπω να έχει κάνει αλλαγή χρήσης αφού όλοι σχεδόν που έχουν αδειοδοτηθεί από το ΥΠ. Βιομηχανίας (και αυτός β4 κατηγορία όχλησης θα είναι λογικά) το έχουν κάνει χωρίς αλλαγή χρήσης με το νόμο!!

Ρώτα και στο βιομηχανίας, δες την άδεια λειτουργίας του, ψάξε το μπας κ γλυτώσει ένα τσούρμο λεφτά..

 

Επίσης, η υπέρβαση ύψους αναφέρεται από την εκδοθείσα ΟΑ, και το συγκρίνεις με το επιτρεπόμενο (για το < ή > του 20%) της περιοχής.. Άρα γιατί να πας με αναλυτικό;

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.