Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Για περίπτωση υπέρβασης αδείας με προσθήκη (δόμηση ταράτσας πέραν του δώματος, μέσα όμως στον επιτρεπόμενο Σ.Δ.) του 1988 τι από τα 2 είναι προτιμότερο να γίνει?

  • Νομιμοποίηση με άρθρο 22 του ΓΟΚ. Δηλ. πληρωμή παραβόλου 1000 ευρώ με το Ν.4014 (γλιτώνεις έτσι τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης) κ έκδοση άδειας (σαν προσθήκη) μέσα σε 3 χρόνια. Σε αυτήν την περίπτωση απαιτούνται όλες οι μελέτες της προσθήκης (+ ΚΕΝΑΚ) και (το βασικότερο) ΙΚΑ?

(Υπόψην ότι αμοιβές πολ. μηχανικού δεν θα πληρωθούν, είναι ιδιόκτητο το κτίσμα)

  • Υπαγωγή στο Ν.4014, σαν αυθαίρετο. Εφόσον είμαι μέσα στην επιτρεπόμενη δόμηση, θα συμπληρωθεί το κουτάκι με τα τετραγωνικά της υπέρβασης δόμησης? (έχω υπέρβαση αδείας όχι δόμησης)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μάλλον το πρώτο. Από την στιγμή που μπορείς να βγάλεις οικ. άδεια με το άρθρ. 22 του ΓΟΚ δεν νομίζω να έχεις άλλη επιλογή αφού ο Ν-4014 νομίζω ότι σε υποχρεώνει εφ' όσον πληρείς τις προυποθέσεις, να πας σύμφωνα με άρθρ.26, παρ.2, -> δλδ με το άρθρ. 22 του ΓΟΚ. 'Οσο για το ΙΚΑ, κανονικά πρέπει να το γλιτώνεις σύμφωνα με ερωτοαπάντηση αριθ.8 του Γ' μέρους των ερωτοαπαντήσεων του ΥΠΕΚΑ, αφού δεν αναζητούνται αναδρομικά εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

ότι σε συμφερει οικονομικα καλυτερα

 

εγω πιστευω οτι μπορεις να διαλεξεις αλλα πολυ συναδελφοι πιστευουν οτι υποχρεωτικα πρεπει να πας με αρθρο 22 ΓΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση μόνο: υπάρχει υπέρβαση ύψους; Αν ναι, δεν θα μπορέσεις να εκδόσεις άδεια, άρα υπάγεσαι στον 4014/11 ως αυθαίρετο

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά πώς το δηλώνεις αυτό στη πλατφόρμα του ΤΕΕ? Βάζεις όλα τα τ.μ. ως υπέρβαση δόμησης και στη συνέχεια, πληρώνεις το όποιο παράβολο αναλογεί και δηλώνεις στην τεχνική έκθεση ότι θα πάει με άρθρο 22,οπότε δεν πληρώνεται και η πρώτη δόση; Αν ναι λογικά πρέπει να γίνεται το ίδιο και με κτίσματα που τμήμα τους μπαίνει στο Άρθρο 22 και τμήμα τους όχι.

Σόρρυ είμαι λίγο εκτός απλά επειδή είμαι σίγουρη ότι θα μου τύχει να μπορεί να βγει άδεια όπως και στο συνάδελφο εδώ, αναρωτιόμουν πως καταχωρείται στην πλατφόρμα του ΤΕΕ.

Από την άλλη αναφέρει κάπου ότι εάν δεν πληρωθεί η 1η δόση σε πετάει έξω το σύστημα, άρα πως το περνάμε το έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος σύμφωνα με το ΤΕΕ σου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξεις ποιά περίπτωση σε συμφέρει περισσότερο. Το να πληρώσεις παράβολο και να βγάλεις άδεια σε 3 χρόνια ειναι προαιρετικό και όχι υποχρεωτικό.

Παρόλα αυτά με την προσθήκη νομιμοποιείς το ακίνητο για πάντα, ενώ με το Ν. 4014 το τακτοποιείς για 30 χρόνια.

Το κουτάκι το σχετικό με την υπέρβαση δόμησης αφορά στα τετραγωνικά μέτρα της εκάστοτε αυθαιρεσίας (υπέρβαση άδειας όπως λες) και όχι στον Σ.Δ.. Η υπέρβαση σε σχέση με τον επιτρεπόμενο Σ.Δ. δηλώνεται ακριβώς από κάτω (στο φύλλο καταγραφής) ποσοστιαία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της άδειας εδώ είναι το κόστος για παράδειγμα εχώ περίπτωση στην οποία κάποιος κατασκεύασε σπίτι το 1978 (αποδεδειγμένα απο τη ΔΕΗ) ισόγειο 90 τμ. οι όροι δόμησης του επιτρέπουν 150 τμ. περίπου αυτός δεν ενδιαφερεται να κάνει καμία προσθήκη αλλά να νομιμοποιήσει το σπίτι που δεν έχει καθόλου οικοδομική άδεια.

Προφανώς κατα την άποψη μου πληρώνει το παράβολλο και μετά καταθέτει άδεια με το άρθρο 22 άρα αμοιβές αποτύπωσης αρχιτεκτονικών στατικών κλπ. , δεν νομίζω ότι καταυέτει άδεια για νέα οικοδομή , πως θα μπορούσε άλλωστε να το κάνει αυτό?

άρα οι αμοιβές είναι μόνο αυτές τις αποτύπωσης.

Τώρα μάλλον το σύστημα του ΤΕΕ δεν το δέχεται ακόμα αυτό οπότε κατ' εμέ συμπληρώνουμε την παράβαση σαν τετραγωνικά κύριας χρήσης , χωρις οικοδομική άδεια παίρνουμε την έγκριση , πληρώνουμε το παράβολο και όταν υπάρξει η δυνατότητα αυτή από το ΤΕΕ το διορθώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για περίπτωση υπέρβασης αδείας με προσθήκη (δόμηση ταράτσας πέραν του δώματος, μέσα όμως στον επιτρεπόμενο Σ.Δ.) του 1988 τι από τα 2 είναι προτιμότερο να γίνει?

  • Νομιμοποίηση με άρθρο 22 του ΓΟΚ. Δηλ. πληρωμή παραβόλου 1000 ευρώ με το Ν.4014 (γλιτώνεις έτσι τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης) κ έκδοση άδειας (σαν προσθήκη) μέσα σε 3 χρόνια. Σε αυτήν την περίπτωση απαιτούνται όλες οι μελέτες της προσθήκης (+ ΚΕΝΑΚ) και (το βασικότερο) ΙΚΑ?

(Υπόψην ότι αμοιβές πολ. μηχανικού δεν θα πληρωθούν, είναι ιδιόκτητο το κτίσμα)

  • Υπαγωγή στο Ν.4014, σαν αυθαίρετο. Εφόσον είμαι μέσα στην επιτρεπόμενη δόμηση, θα συμπληρωθεί το κουτάκι με τα τετραγωνικά της υπέρβασης δόμησης? (έχω υπέρβαση αδείας όχι δόμησης)

 

Εχω ιδια περιπτωση, εγω το εβαλα ολο στον Ν.4014 καθως συμφερει περισσοτερο οικονομικα. Απο οσο εχω καταλαβει, ο νομος σου δινει το δικαιωμα να βγαλεις αδεια και οχι υποχρεωση οποτε διαλεγεις τι συμφερει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΝΑΚ σε κτίσμα του 88 ούτε να κάνεις μπορείς ούτε ζητείται από την πολεοδομία πάντως. για το ΙΚΑ φαντάζομαι ότι θα πρέπει να πληρωθεί .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.