Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Σε περίπτωση που κάποιος ενταχθεί στον Ν.4014/11 αντί της έκδοσης οικοδομικής άδειας, έχει δικαίωμα στο μέλλον να εκδόσει άδεια για τον υπολειπόμενο Σ.Δ.;

 

Γενικά, πως θα «αντιμετωπιστεί» σε τέτοιες περιπτώσεις, μελλοντικά, ένας «τακτοποιημένος» χώρος;

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρξουν τα πρόστιμα του 1577/85 ????

 

Ναι, διευκρινίστηκε στην Εγκύκλιο 13 , Ενότητα Α, ΙΙ, παρ 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μια περίπτωση όπου κατοικία με άδεια για υπόγειο και ισόγειο έχει κάνει υπέρβαση της άδειας και έχει κατασκευάσει διπλάσια τετραγωνικά υπογείου, χωρίς να έχει υπέρβαση στην κάλυψη. Εχει υπόλοιπο σδ όμως τα τετραγωνικά που υπερβαίνουν την άδεια είναι παραπάνω από το υπόλοιπο σδ κατά 20τμ. Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να τακτοποιήσω τα 20 τμ και να βγαλω άδεια για τα πυόλοιπα πληρώνοντας μόνο το παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω 30 εκ. ψηλότερο εσωτερικά υπόγειο το οποίο μπαίνει και λίγο κάτω από το φωταγωγό και θέλω να το νομιμοποιήσω με άρθρο 22 αφού επιτρέπεται και δεν υπερβαίνω το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής μπορώ?Γιατί αν πάω με πρόστιμα μου βγάζει κοντά 6000(80 τ.μ.)!Με άδεια γνωρίζει κανείς πόσα θα βγούν?Θα χρειαστεί να κάνω και στατικά?Θα τη σκαπουλάρω με καμιά ελάχιστη αμοιβή?

 

Επίσης, στο ΣΤ' μέρος των ερωταπαντήσεων λέει ότι μάντρες,πλακοστρώσεις και λοιπά δεν μπαίνουν στα εκτός σχεδίου. Στα εντός μπαίνουν κανονικά δηλαδή?Δεν είναι αδικία αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με για την αφέλεια της ερώτησης, αλλά μου φαίνεται στα τόσα που έχω διαβάσει ότι το μυαλό μου έγινε κουρκούτι.

 

1) Σε υπόγειο κατοικίας που κατασκευάστηκε μεγαλύτερο από το εγκεκριμένο και υπάγεται στο άρθρο 22, ξεκινάω τη διαδικασία με τον 4014, πληρώνω παράβολο, εκδίδω άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22 μέσα σε 3 χρόνια και μετά το υπόγειο είναι νόμιμο επ' αόριστο κι όχι για 30 χρόνια, σωστά;

 

2) Σ'αυτή την περίπτωση (μόνο παράβολο και άδεια) με το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ και το φύλλο καταγραφής τι κάνουμε; Δεν το βάζουμε στο σύστημα καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με για την αφέλεια της ερώτησης, αλλά μου φαίνεται στα τόσα που έχω διαβάσει ότι το μυαλό μου έγινε κουρκούτι.

 

1) Σε υπόγειο κατοικίας που κατασκευάστηκε μεγαλύτερο από το εγκεκριμένο και υπάγεται στο άρθρο 22, ξεκινάω τη διαδικασία με τον 4014, πληρώνω παράβολο, εκδίδω άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22 μέσα σε 3 χρόνια και μετά το υπόγειο είναι νόμιμο επ' αόριστο κι όχι για 30 χρόνια, σωστά;

 

2) Σ'αυτή την περίπτωση (μόνο παράβολο και άδεια) με το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ και το φύλλο καταγραφής τι κάνουμε; Δεν το βάζουμε στο σύστημα καθόλου;

 

1) Οπως τα λές

2) Δεν υπάρχει επιλογή από το σύστημα για αυτή τη περίπτωση ΑΚΟΜΑ.

Edited by antnatal
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει σίγουρη απάντηση για το αν η έκδοση άδειας (εφ' όσον μπορεί να βγει βέβαια) είναι υποχρεωτική;

Πολλές περιπτώσεις συμφέρουν καλύτερα με τον 4014.

Μέχρι και σήμερα οι απαντήσεις στο ΤΕΕ είναι του τύπου <<εκτιμώ ... ή έχω την αίσθηση ότι ... >> και το ΥΠΕΚΑ ακόμα δεν εχω καταφέρει να το πιάσω, μόνο βουίζει.

Ξέρει κάποιος κάτι πιο σίγουρο;

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με για την αφέλεια της ερώτησης, αλλά μου φαίνεται στα τόσα που έχω διαβάσει ότι το μυαλό μου έγινε κουρκούτι.

 

1) Σε υπόγειο κατοικίας που κατασκευάστηκε μεγαλύτερο από το εγκεκριμένο και υπάγεται στο άρθρο 22, ξεκινάω τη διαδικασία με τον 4014, πληρώνω παράβολο, εκδίδω άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22 μέσα σε 3 χρόνια και μετά το υπόγειο είναι νόμιμο επ' αόριστο κι όχι για 30 χρόνια, σωστά;

 

2) Σ'αυτή την περίπτωση (μόνο παράβολο και άδεια) με το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ και το φύλλο καταγραφής τι κάνουμε; Δεν το βάζουμε στο σύστημα καθόλου;

 

εχεις δικιο φιλε και στα 2 αλλα απο οτι καταλαβαινω στο συστημα του τεε δεν εχει τετοια επιλογη ακομα εχει κανεισ κανα αλλο νεο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μια περίπτωση όπου κατοικία με άδεια για υπόγειο και ισόγειο έχει κάνει υπέρβαση της άδειας και έχει κατασκευάσει διπλάσια τετραγωνικά υπογείου, χωρίς να έχει υπέρβαση στην κάλυψη. Εχει υπόλοιπο σδ όμως τα τετραγωνικά που υπερβαίνουν την άδεια είναι παραπάνω από το υπόλοιπο σδ κατά 20τμ. Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να τακτοποιήσω τα 20 τμ και να βγαλω άδεια για τα πυόλοιπα πληρώνοντας μόνο το παράβολο?

Ellena, το υπογειο ΔΕΝ μετρά στο Σ.Δ

 

Το ΙΚΑ μετά τα δέκα χρόνια δεν αναζητά εισφορές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.