Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Το παράβολο για την περίπτωση που υπάγεσαι στην νομιμοποίηση με άρθρο 22 του ΓΟΚ θα υπολογίζεται σύμφωνα με το Ν.4014 (δηλ. 500 € για αυθαίρετες επιφάνειες< 50 τ.μ., 1000 € για 50-100 τ.μ. κ.ο.κ.) ή ισχύει μια στάνταρ τιμή?

Link to comment
Share on other sites

εμένα αν δεν με συμφέρει η άδεια ή θεωρώ πως θα "εκδοθεί" δύσκολα προχωράω κατευθείαν σε ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αμ έλα ντε που δεν είναι πάντα δικό μας θέμα!!!

Μου έτυχαν δύο περιπτώσεις που οι πελάτες επέμεναν για έκδοση άδειας.

Τη μια (που ήταν και "δύσκολη") δεν την προχώρησα και έφυγε και πήγε σε άλλο μηχανικό......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περίπτωση τριοροφης κατασκευής προ του 1983 που δεν έχει άδεια αλλα μπορει να νομιμοποιήσει όλα εκτός απο 20 τμ κάνω τα εξής

Τα δηλώνω όλα με τον 4014 κάθε επίπεδο και ξεχωριστή αίτηση πληρώνω έτσι τρία παράβολα

Μετά έχω περιθώριο 3 Χρόνια για να βγάλω άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22

Πως μετά ξεχωρίζω τα 20 τμ υπέρβασης δόμησης για να πληρώσω το πρόστιμο με τον 4014;

Περιμένω το ΤΕΕ να αναβαθμίσει το σύστημα και αν δεν το αναβαθμησει με αυτή την λογική τι κάνουμε χάνουμε το δικαίωμα υπαγωγής;

Ας απαντήσει κάποια αν έχει καλύτερη ενημέρωση

Εγώ θα τα περάσω όλα τα τετραγωνικά σαν αυθερετο και βλέπουμε ελπίζω να προβλέψει το ΤΕΕ τέτοια περίπτωση και να μπορώ να πληρώσω στο τέλος μόνο για τα 20 τμ πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περίπτωση τριοροφης κατασκευής προ του 1983 που δεν έχει άδεια αλλα μπορει να νομιμοποιήσει όλα εκτός απο 20 τμ κάνω τα εξής

Τα δηλώνω όλα με τον 4014 κάθε επίπεδο και ξεχωριστή αίτηση πληρώνω έτσι τρία παράβολα

Μετά έχω περιθώριο 3 Χρόνια για να βγάλω άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22

Πως μετά ξεχωρίζω τα 20 τμ υπέρβασης δόμησης για να πληρώσω το πρόστιμο με τον 4014;

Περιμένω το ΤΕΕ να αναβαθμίσει το σύστημα και αν δεν το αναβαθμησει με αυτή την λογική τι κάνουμε χάνουμε το δικαίωμα υπαγωγής;

Ας απαντήσει κάποιοσ αν έχει καλύτερη ενημέρωση

Εγώ θα τα περάσω όλα τα τετραγωνικά σαν αυθερετο και βλέπουμε ελπίζω να προβλέψει το ΤΕΕ τέτοια περίπτωση και να μπορώ να πληρώσω στο τέλος μόνο για τα 20 τμ πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που επισημοποιείται με τη Θ4 είναι η δυνατότητα επιλογής , νομιμοποίησης ή τακτοποίησης αν τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις.

στη Θ4 αναφέρει κτίριο με οικοδομική άδεια εάν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια τι γίνεται έχουμε επιλογή?

Παράδειγμα: έχω μονοκατοικία του 1979 χωρίς Ο.Α. σε άρτιο και οικοδομίσιμο οικόπεδο εντός σχεδίου με δυνατότητα νομιμοποίησης μιάς και δεν έχει παράβαση αποστάσεων κλπ. μες στο οικόπεδο υπάρχει και αποθήκη η οποία όμως δεν μπορεί να συμπεριλιφθεί στην άδεια διότι δεν έχει κρατήσει το Δ.

Μπορώ να βάλω όλες τις παραβάσεις με το 4014 και να μην εκδόσω οικοδομική άδεια?

Και αν είμαι υποχρεωμένος να βγάλω Ο.Α. τι κάνω με την αποθήκη?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση που πήγε με άρθρο 9 1512/85 και επέστρεψε στον πελάτη χωρίς να γίνει τίποτα. Κατοικία χωρίς υπερβάσεις δόμησης, ύψους, κάλυψης, αλλά με πολλά τμήματα εντός Δ και εντός πρασιάς. Πάει με τακτοποίηση και έχει δικαίωμα για έκδοση άδειας; Τι δεν έχω καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

στη Θ4 αναφέρει κτίριο με οικοδομική άδεια εάν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια τι γίνεται έχουμε επιλογή?

Παράδειγμα: έχω μονοκατοικία του 1979 χωρίς Ο.Α. σε άρτιο και οικοδομίσιμο οικόπεδο εντός σχεδίου με δυνατότητα νομιμοποίησης μιάς και δεν έχει παράβαση αποστάσεων κλπ. μες στο οικόπεδο υπάρχει και αποθήκη η οποία όμως δεν μπορεί να συμπεριλιφθεί στην άδεια διότι δεν έχει κρατήσει το Δ.

Μπορώ να βάλω όλες τις παραβάσεις με το 4014 και να μην εκδόσω οικοδομική άδεια?

Και αν είμαι υποχρεωμένος να βγάλω Ο.Α. τι κάνω με την αποθήκη?

Ευχαριστώ

Καταλαβαίνω τώρα, αν και άργησα λίγο να πάρω μπρος, πως επιλέγεις να πας για άδεια τη "νομίμως υφιστάμενη κατασκευή" και τακτοποιείς την αποθήκη. Βέβαια πως θα διαχωρίσεις στο σύστημα τα δύο διαφορετικά κριτήρια, είναι ένα θέμα που δεν έχω καταλάβει. Αλλιώς γκρεμίζεις την αποθήκη και πας το σωστά υφιστάμενο κτίσμα για άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.