Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Μήπως δεν πρέπει να ξεχάσουμε και τη συναίνεση των συνιδιοκτητών για την αλλαγή στις όψεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία και δεν είμαι σίγουρος αν το έχουμε αντιμετωπίσει έως τώρα.

 

Υπόθεση εργασίας.

Το ακίνητο εντάσσεται στον 4014/11 και έχει επιλεχτεί στην προσωρινή ένταξη του νομιμοποίηση τμημάτων του με άρθρο 22 ή γενικά νομιμοποίηση.

Η τακτοποίηση με τον 4014/11 παραμένει σε εκκρεμότητα μέχρι να τελειώσει η διαδικασία στην πολεοδομία με την νομιμοποίηση. Έχει χρονικό περιθώριο 3 χρόνια για αυτό.

Μετά την νομιμοποίηση όσα τμήματα του ακινήτου δεν επαρκούσε (πχ) ο ΣΔ για να νομιμοποιηθούν, τα βάζουμε στον 4014/11 για τακτοποίηση.

Μέχρι εδώ όλα καλά.

Η πολεοδομία όμως πως θα δώσει νομιμοποίηση όταν υπάρχουν τμήματα καθ υπέρβαση και ΘΑ ταχτοποιηθούν οριστικά με τον 4014?

Παλαιοτέρα προ 4014 σε διαδικασίες με άρθρο 22 προ τελικής υπογραφής το ακίνητο περνούσε από ΣΧΟΠ για εξαιρέσεις από κατεδάφισης ή άλλες λύσεις γία ότι δεν μπορούσε να νομιμοποιηθεί.

 

Τώρα τι προβλέπει? Πως θα δώσει τελική υπογραφή στην νομιμοποίηση η πολεδομία προ τακτοποίησης?

 

Το σενάριο δεν είναι υποθετικό. Μου ειπώθηκε χαλαρά κατ αρχήν από πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοψη δώματος και όψεις λοιπόν. Οκ. Διάγραμμα Δόμησης δεν έχει νόημα νομίζω. Και η νομιμοποίηση γίνεται με τη διαδικασία άδειας και έγκριση; δόμησης ή απευθείας έγκρισης δόμησης;

@Didonis Εύστοχη παρατήρηση της πολεοδομίας, αλλά εννοείται πως τα αυθαίρετα τμήματα έχουν ήδη υπαχθεί στο Ν.4014/11. Εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν ολοκληρωθεί η υπαγωγή μετά την έκδοση άδειας νομιμοποίησης, ο φάκελος πάει στα αυθαίρετα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εκεί λοιπόν ίσως ανακαλέσουν και την άδεια νομιμοποίησης

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Μα το ερώτημα του Didonis είναι ...,

Πως θα δώσει τελική υπογραφή στην νομιμοποίηση η πολεδομία προ τακτοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

.... νομιμοποίηση η πολεδομία προ τακτοποίησης?

Σωστά.

 

Είναι κάτι συγκεκριμένο.

Ας πούμε έχει κατασκευαστεί 500 ΣΔ

Δικαιούται να εξαντλήσει με νομιμοποίηση τα 400 ΣΔ

Άρα κάνει νομιμοποίηση με υπόλοιπο καθ υπέρβαση του Σ.Δ. (το οποίο όμως μπορεί να τακτοποιηθεί στον 4014)

 

Κάνουμε προσωρινή υποβολή στον 4014, και μετά πάμε για νομιμοποίηση.

Η νομιμοποίηση μπορεί φυσικά μόνο τα 400 και όσα μείνουν καθ υπέρβαση θα πάνε στην οριστική του 4014.

Εκεί η πολεοδομία ρωτά πως θα δώσω νομιμοποίηση αφού είναι χωρίς τελική υποβολή ακόμα, και η τελική υποβολή δεν μπορεί να γίνει χωρίς την νομιμοποίηση.

 

(κάπου σε κάποια οδηγία έπεσε πριν το μάτι μου και μάλλον δίνει λύση εκεί, θα επανέλθω αργότερα αν δεν έχουμε βρει ερμηνεία)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να ανακαλέσει την άδεια νομιμοποίησης σε περίπτωση που δεν ολοκληρωθεί η υπαγωγή;

 

 

Μήπως ξέρετε να μου απαντήσετε στο #215;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πολεοδομία δεν έχει δικαίωμα να μη δώσει ή να ανακαλέσει τη νομιμοποίση ...

Είναι νόμιμο δικαίωμα του ιδιοκτήτη και οφείλει να του το αποδώσει ...

Επίσης δεν κρύβει κάτι, δηλώνει την πραγματικότητα και αν δεν προχωρήσει, αφού παρακολουθείται από το μεγάλο αδελφό του Ν.4014, θα υποστεί τις συνέπειες.

Εξ άλλου, ακόμη και στην ακραία περίπτωση που τα τμήματα ήταν διαχωρισμένα και έστω δεν προχωρούσε στο Ν.4014, πάλι θα μπορούσε να κρατήσει το νομιμοποιημένο και να χάσει το υπόλοιπο ...

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία πρεπει να εκδόσει κανονικα την άδεια διότι ο πελάτης σου έχει αναλάβει να αποπληρωσει χρέος προς το κράτος για τα 100 επιπλέον τ.μ. ,είναι παρόμοια περίπτωση με το παλιό σύστημα. Συγκεκριμένα αν είχες αυθαίρετα και μετά από αυτοψία της πολεοδομίας σου είχε ρήξει πρόστιμο ανέγερσης και το είχε στείλει στη ΔΟΥ , εσυ μπορούσες να βγάλεις άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22 άσχετα αν είχες εξοφλήσει το πρόστιμο ανέγερσης διότι αυτό είχε βεβαιωθεί στη ΔΟΥ .θα σου εξέδωσε την άδεια νομιμοποίησης και μετά θα έκανε αφεκ για τα πρόστιμα ανέγερσης. Πολλές πολεοδομιες κακωσ κάθ´ υπέρβαση του νομου και της νόμιμης διαδικασίας δεν εξεδιδαν άδειες νομιμοποίησης αν δεν είχες εξοφλήσει πρώτα το πρόστιμο ανέγερσης, μια παρόμοια περίπτωση είναι και αυτή με τον 4014

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.