Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Εχω ιδια περιπτωση, εγω το εβαλα ολο στον Ν.4014 καθως συμφερει περισσοτερο οικονομικα. Απο οσο εχω καταλαβει, ο νομος σου δινει το δικαιωμα να βγαλεις αδεια και οχι υποχρεωση οποτε διαλεγεις τι συμφερει περισσοτερο.

ειναί σίγουρο αυτό γιατί έχω και εγώ περίπτωση που συμφέρει κατα πολύ να πάει με τον 4014 παρά να βγάλει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερει καποιος τι γινεται στην περιπτωση που απλως δεν εχει αδεια το κτισμα αλλα κατα τα αλλα ειναι νομιμο?

Μπορει τελικα να παει και εξ ολοκληρου με τον 4014 η πρεπει να υπαχθει και να βγαλει αδεια αρθρο 22 κλπ..

 

Αν ξερει καποιος ας απαντησει πιστευω αφορα πολυ κοσμο αυτο και ειδικα για παλια κτισματα σε χωρια κλπ που απλως δεν ειχαν αδεια, εκει ειναι σαφως φθηνοτερο να πανε με τον 4014

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις οικ. άδεια σύμφωνα με άρθρ 22, είσαι νόμιμος επ' α'οριστον, στην άλλη περίπτωση για 30 χρόνια.

'Οσο για τις εισφορές του ΙΚΑ σύμφωνα με την ερωτηση 8 του Γ μέρους των ερωτ-απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ, δεν καταβάλλονται αναδρομικά.

Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά αυτό το νόημα βγαίνει για το ΙΚΑ, ότι εφ' όσον νομιμοποιείς αυθαίρετο με το άρθρ. 22, δεν πληρώνεις ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τελικά σίγουρη απάντηση; Μετά την υποβολή της δήλωσης με τον Ν. 4014 είναι υποχρεωτική η νομιμοποίηση με το άρθρο 22 ή δικαίωμα το οποίο αν θέλεις χρησιμοποιείς;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΟΣ Γ' 8 ) Οταν αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί, δηλ. υπάγεται στην παρ. 2, του άρθρου 26, του ν. 4014/11 καταβάλλεται μόνο το παράβολο και πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια σε τρία χρόνια χωρίς άλλες επιβαρύνσεις (πρόστιμα νομιμοποίησης, ΙΚΑ κλπ) ;

Στην παρ. 2, του άρθρου 26, του νόμου ορίζεται οτι «εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο...». Επίσης, δεν καταβάλλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές κλπ (άρθρο 24, παρ. 22).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω ιδια περιπτωση με το σπιτι μου στο χωριο (προ 1981) .Το παραβολο ειναι 2000ευρω και μου φαινεται μεγαλο. Μηπως εαν παω με τον παλιο νομο( Ινομιμοποιηση και αδεια ) ειναι λιγοτερο? Δεν ξερω πως υπολογιζεται. (120μ2 του 1981)..

Link to comment
Share on other sites

Edit

MΕΡΟΣ ΣΤ΄ 3 )

Αυθαίρετη κατασκευή σε εκτός σχεδίου περιοχή, που μετά την υπαγωγή της στο ν. 4014/11 και την περαίωση της διαδικασίας η περιοχή εντάσσεται στο σχέδιο, κατά την έκδοση άδειας νομιμοποίησης θα επιβληθούν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, που προβλέπονται από τις ισχύουσες διατάξεις ;

Θα εφαρμοστούν τα αναφερόμενα στην παρ. 16, του άρθρου 24, του ν. 4014/11

 

Τελικά τι ισχύει; Πληρώνουν πρόστιμο όσα νομιμοποιούνται ή μόνο το παράβολο;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Posted Yesterday, 14:35

ΜΕΡΟΣ Γ' 8 ) Οταν αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί, δηλ. υπάγεται στην παρ. 2, του άρθρου 26, του ν. 4014/11 καταβάλλεται μόνο το παράβολο και πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια σε τρία χρόνια χωρίς άλλες επιβαρύνσεις (πρόστιμα νομιμοποίησης, ΙΚΑ κλπ) ;

Στην παρ. 2, του άρθρου 26, του νόμου ορίζεται οτι «εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο...». Επίσης, δεν καταβάλλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές κλπ (άρθρο 24, παρ. 22).Posted Yesterday, 14:35

 

 

 

Και στην περίπτωση που υπάρχει ασυμφωνία συνιδιοκτητών ως προς την επιθυμία ένταξης στον Ν.4014, τι γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Στην παρ. 2, του άρθρου 26, του νόμου ορίζεται οτι «εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων. Είστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρξουν τα πρόστιμα του 1577/85 ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.