Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Στο Γ` μέρος των απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ γράφει επίσης το παρακάτω:

 

"5) Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής μπορεί τμήμα της, εφ’ όσον πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις, να νομιμοποιηθεί με την υπαγωγή του στην παρ. 2 του άρθρου 26 του ν. 4014/11 και τμήμα της να υπαχθεί στο άρθρο 24 του νόμου ή επιβάλλεται ολόκληρη η αυθαίρετη κατασκευή να υπάγεται είτε στο άρθρο 24, είτε στο άρθρο 26 ;

Μπορεί η αυθαίρετη κατασκευή συνολικά να υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 4014/11 καταβάλλοντας το παράβολο που της αναλογεί. Εναλλακτικά κάθε τμήμα μπορεί να υπαχθεί στην αντίστοιχη διάταξη του νόμου, που το καλύπτει."

 

Για εμένα είναι ξεκάθαρο οτι δύναται να ενταχθεί λολ το αυθαίρετο στον 4014 ακόμα και αν υπάρχει δυαντότητα νομιμοποίησης με άρθρο 22.Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις οικ. άδεια σύμφωνα με άρθρ 22, είσαι νόμιμος επ' α'οριστον, στην άλλη περίπτωση για 30 χρόνια.

'Οσο για τις εισφορές του ΙΚΑ σύμφωνα με την ερωτηση 8 του Γ μέρους των ερωτ-απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ, δεν καταβάλλονται αναδρομικά.

Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά αυτό το νόημα βγαίνει για το ΙΚΑ, ότι εφ' όσον νομιμοποιείς αυθαίρετο με το άρθρ. 22, δεν πληρώνεις ΙΚΑ.

Ναι αυτό για το ΙΚΑ ισχύει μόνο για το 4014, γιατί αν δεν υπαχθείς στο Νομο 4014 , και απλά βγάλεις άδεια στο μέλλον θα πληρώσεις διατήρηση ανέγερση καθώς και ΙΚΑ (!!!) το οποίο χτυπάει στο κεφάλι (!) και τα ένσημα που βγαίνουν τα κόβει πράξη δηλαδή πληρώνονται εφάπαξ ή με διακανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

 

Το ΙΚΑ μετά τα δέκα χρόνια δεν αναζητά εισφορές

 

ΜΟΝΟ όμως στην περίπτωση που μπορείς να αποδείξεις 100% για το πότε το έχτισες. Αλλοιώς σε βάζει στη 10ετία αναγκαστικά για να πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

1) Οπως τα λές

2) Δεν υπάρχει επιλογή από το σύστημα για αυτή τη περίπτωση ΑΚΟΜΑ.

 

το βάζεις σαν μια παράβαση στο 13 πληρώνεις και εξοφλείς

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αντιληφθεί το Νόμο και τις ερωταπαντήσεις που έχουν βγει,

θεωρώ πως μπορεί κάποιο τελείως σύννομο κτίσμα είτε να πληρώσει

πλήρως το πρόστιμο του 4014 και να είναι σύννομο για 30 χρόνια είτε να το

νομιμοποιήσεις με το άρθρο 22 (προαιρετικά) αφού πληρώσεις πρώτα μόνο

το παράβολο.

Εντούτοις από κουβέντα που είχα με κάποιο συνάδελφο σχετικά με το

κατά πόσο είναι υποχρεωτική η νομιμοποίηση ή όχι (άρθρο 26 Ν.4014/11)

μου ανέφερε πως είναι υποχρεωτική εφόσον δύναται να βγει άδεια και πως

η ερωτηση 5 στο μέρος Γ (την παραθέτω παρακάτω) αποτελεί ιδιαίτερη κατηγορία

καθώς υπάρχει σύννομο και μη σύννομο τμήμα στην συγκεκριμένη κατοικία.

Υπάρχει κάτι νεότερο για αυτές τις περιπτώσεις?

 

Μέρος Γ

5) Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής μπορεί τμήμα της, εφ’ όσον πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις, να νομιμοποιηθεί με την υπαγωγή του στην παρ. 2 του άρθρου 26 του ν. 4014/11 και τμήμα της να υπαχθεί στο άρθρο 24 του νόμου ή επιβάλλεται ολόκληρη η αυθαίρετη κατασκευή να υπάγεται είτε στο άρθρο 24, είτε στο άρθρο 26 ;

Μπορεί η αυθαίρετη κατασκευή συνολικά να υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 4014/11 καταβάλλοντας το παράβολο που της αναλογεί. Εναλλακτικά κάθε τμήμα μπορεί να υπαχθεί στην αντίστοιχη διάταξη του νόμου, που το καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχω για νομιμοποίηση με άρθρο 22 περίπτωση λυομένου το οποίο έχει πρόσφατα ενταχθεί στο σχέδιο και βρίσκεται μέσα στην πρασιά. Εμπίπτει στις διατάξεις του αρθρ.22 ή πρέπει αναγκαστικά να το τακτοποιήσω με το σύνολο του προστίμου του 4014.Μπορώ να θεωρήσω οτι δεν παραβιάζει τις διατάξεις που ίσχυαν κατα τον χρόνο κατασκευής σύμφωνα με το άρθρο 22. Τότε δεν ήταν όμως στο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό για το ΙΚΑ ισχύει μόνο για το 4014, γιατί αν δεν υπαχθείς στο Νομο 4014 , και απλά βγάλεις άδεια στο μέλλον θα πληρώσεις διατήρηση ανέγερση καθώς και ΙΚΑ (!!!) το οποίο χτυπάει στο κεφάλι (!) και τα ένσημα που βγαίνουν τα κόβει πράξη δηλαδή πληρώνονται εφάπαξ ή με διακανονισμό.

 

Από που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα, για την περίπτωση που κάποιος θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια, εφ' όσον είναι νομιμοποιήσιμο το κτίριο, ακολουθώντας το άρθρ. 26, παρ. 2, του Ν-4014 ?

Αν είναι να πληρώσεις το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης, κάτι που ισχύει ούτως ή άλλως χωρίς την χρήση του αρθρ.26 του Ν-4014, για να μείνω μόνο σε αυτά, τότε γιατί να ακολουθήσει κάποιος την διαδικασία του άρθρ.26, παρ.2, και να πληρώσει και το παράβολο συν τις άλλοις?

'Αν είναι να τα πληρώσει όλα αυτά τότε γιατί, δεν το καταλαβαίνω.

Επίσης στην εγκ-13 του ΥΠΕΚΑ της 13/10/2011, στην ενότητα Α, ΙΙ, παρ.2, το αναφέρει ξεκάθαρα ότι δεν επιβάλλονται αυτά τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

Θα σε παρακαλούσα, εκτός άν έχεις άλλη πληροφόρηση, να διορθώσεις σε μια προσπάθεια να περιορίσουμε το τέρας του μπάχαλου, που παλεύουμε όλη η κοινωνία πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Από που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα, για την περίπτωση που κάποιος θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια, εφ' όσον είναι νομιμοποιήσιμο το κτίριο, ακολουθώντας το άρθρ. 26, παρ. 2, του Ν-4014 ?

Αν είναι να πληρώσεις το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης, κάτι που ισχύει ούτως ή άλλως χωρίς την χρήση του αρθρ.26 του Ν-4014, για να μείνω μόνο σε αυτά, τότε γιατί να ακολουθήσει κάποιος την διαδικασία του άρθρ.26, παρ.2, και να πληρώσει και το παράβολο συν τις άλλοις?

'Αν είναι να τα πληρώσει όλα αυτά τότε γιατί, δεν το καταλαβαίνω.

Επίσης στην εγκ-13 του ΥΠΕΚΑ της 13/10/2011, στην ενότητα Α, ΙΙ, παρ.2, το αναφέρει ξεκάθαρα ότι δεν επιβάλλονται αυτά τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

Θα σε παρακαλούσα, εκτός άν έχεις άλλη πληροφόρηση, να διορθώσεις σε μια προσπάθεια να περιορίσουμε το τέρας του μπάχαλου, που παλεύουμε όλη η κοινωνία πλέον.

 

Δεν κατάλαβα τί να διορθώσω.. με συγχωρείς..

Εκτός αν δεν έγινε κατανοητό αυτό πού ήθελα να πω:

Έλεγα ότι για μια νομιμοποίηση κτισμάτων όπου υπάρχει δυνατότητα έκδοσης οικοδομικής άδειας, σε συμφέρει στις περισσότερες περιπτώσεις να υπαχθείς στο 4014 να πληρώσεις παράβολο και να εκδόσεις οικοδομική άδεια σε 3 χρόνια, για να γλυτώσεις το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης καθώς και το ΙΚΑ. (διατηρώ βέβαια τις επιφυλάξεις μου για το ΙΚΑ - αλλά μέχρι τώρα αυτό είναι)

Συνεπώς, δεν θα τα πληρώσει όλα αυτά, όποια κι αν είναι αυτά που αναφέρεις. Θα πληρωσει μόνο το παράβολο (το οποίο απλά δεν ξέρω αν και σε αυτήν την περιπτωση πηγαίνει με βάση τα τετραγωνικά δηλ. αν θα είναι 500 € μόνο, ή 1000€ ή 1500€ κτλ)

Edited by TITIKA
Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση στην οποια υπαρχει 3οροφη οικοδομη επι pilotis με αυθαιρεσιες που υπαγονται στον 4014. Στον α' οροφο της οικοδομης ομως εχουν αλλαγες στις διαρρυθμισεις(και στα εξωτερικα ανοιγματα) με αποτελεσμα, να εχω αλλαγη εσωτερικων διαρρυθμισεων η οποια δεν τακτοποιειται με τον 4014,γιατι δεν εχω υπερβαση σε υψος,δομηση,καλυψη. Συγκεκριμενα εχουν πταγματοποιηθει στον α' οροφο 4 γκαρσονιερες ενω προβλεπονται 1 τριαρι και 1 δυαρι. Αν και εφόσον προβλεπεται η εκδοση οικοδομικης αδειας αυτη γινεται με συμπεριλαμβανομενη μελετη παθητικης πυροπροστασιας?

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα ,επισημα δεν υπαρχει κατι μου να μας λεει αν ειναι προαιρετικη η υπαγωγη στο αρθρο 22? στην περιπτωση μου εχω υπερβαση δομησης 12τ.μ. εντος σχεδιου, χωρις εξαντληση της επιτρεπομενης δομησης,κατασκευασμενο το 1967,το κοστος για τον πελατη ειναι σαφως μικροτερο με τακτοποιησηγια 30 χρονια παρα με ο.α εντος 3τιας, αρα μπορω να το τακτοποιησω για 30 χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.