Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Μα αφού έχει βγάλει άδεια νομιμοποίησης , με τον 4014 τι θα κάνει? Θα ξαναβγάλει την ίδια άδεια? ή ένα νόμιμο κτίσμα θα το τακτοποιήσει και θα το κάνει τι? αυθαίρετο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν το καθιστά τακτ/μένο για 30 χρόνια, αλλά από την άλλη

μπορεί να διαγράψει τα πρόστιμα, εφ' όσον δεν βεβαιώθηκαν στην ΔΟΥ

(που απ' ότι καταλαβαίνω είναι αρκετά μεγάλα λόγω 3/ετίας -αν

μάλιστα ο συν/λφος δεν έλαβε υπόψη και τα πρόστιμα διατήρησης τις 3/ετίας)

 

οικονομία Μανώλη (δεν ξέρουμε τι μας περιμένει-μετά 30 χρ βλέπουμε-

εγώ φυσικά και δεν θα βλέπω)

 

υ.γ μπορεί και να επικαλεσθεί ο και η οικ.άδεια νομ/σης ισχύει επειδή με τον Ν 4014

δεν σημαίνει ότι ανακαλείται

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εφικτή η νομιμοποίηση με άρθρο 22, η αποτύπωση και επίλυση στατικών καταρχάς είναι σίγουρο ότι ζητείται? Γιατί εδώ δεν αναφέρεται http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

Δεύτερον, πώς μπορεί να γίνει επίλυση στατικών σε σπίτι 30ετίας ας πούμε από οπλισμένο (ελπίζω...) σκυρόδεμα με κεραμοσκεπή (το λέω γιατί ούτε για τον οπλισμό των υποστηλωμάτων δεν θα έχω εικόνα)?

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι παντως,οτι για τις περιπτωσεις κτιριων που εχουν ηδη νομιμοποιηθει πριν την ισχυ του νομου ,αλλα εκκρεμουν τα προστιμα οτι πλεον αυτα διαγραφονται.δεν νομιζω οτι σημερα μπορουν να υπαχθουν στο νομο καθοσον εμπιπτουν στις εξαιρεσεις του 4014.επισης δεν μπορουν να ξαναυπολογιστουν τα προστιμα καθοσον σημερα τα κτιρια ειναι νομιμα.αρα δεν τα πληρωνουν αυτα τα παλια προστιμα.

Link to comment
Share on other sites

martha

μπορείς να μας απαντήσεις πως αφού όπως λές εκδόθηκε η ο.α νομ/σης, συνεχίζουν τα πρόστιμα;

 

 

έγινε ρύθμιση δόσεων προστίμων; οπότε χρωστάει και χχχ υπόλοιπες δόσεις

τι ακριβώς ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

ειχε προσφυγει δικαστικα ο ιδιοκτητης και δεδν εχουν πληρωθει τα προστιμα

 

εννοω τα προστιμα εως την ημερα της νομιμοποιησης.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

και το δικαστήριο του είπε βγάλε άδεια νομ/σης και ακύρωσε συγχρόνως την έκθεση αυτοψίας;

τα πρόστιμα βεβαιώθηκαν από την πολεοδομία;

ανέλυσε το λίγο παραπάνω

 

υ.γ μετά το μήνυμά σου

Τα πρόστιμα μέχρι την ημέρα της νομ/σης ή πληρώνονται όλα ή γίνεται ρύθμιση και πληρώνεται η α' δόση

υ.γ β'

προκειμένου να πάρεις την ο.α νομ/σης

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

τωρα ακριβως δεν ξερω τι εχει γινει γτ δεν τη χειριζομαι εγω την υποθεση.ο ιδιοκτητης ειναι γνωστος μου.και προσφευγει δικαστικα τοσα χρονια.γιαυτο εκκρεμουν τα προστιμα.παιρνει αναστολες ..

Link to comment
Share on other sites

martha

μέχρι εδώ καταλαβαίνω τα εξής

εφ' όσον έκδωσες ο.α νομ/σης αυτό και μόνο σημαίνει ότι

και ο ιδιοκτήτης και η πολεοδομία αποδέχονται ότι υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή

και άρα ότι ισχύει και η έκθεση αυτοψίας της

 

σύμφωνα επίσης με το ότι

"προκειμένου να πάρεις την ο.α νομ/σης ή πληρώνονται όλα τα πρόστιμα ή γίνεται ρύθμιση τους και πληρώνεται η α' δόση"

Υποθέτω ή αν θες συμπεραίνω ότι προκειμένου να μην πληρώσεις (κατά την ημέρα έκδοσης της ο.α νομ/σης) επικαλέστηκες την προσφυγή και την εκκρεμότητα της απόφασης στα διοικητικά δικαστήρια ή εφετεία

 

τι σημαίνουν όλα αυτά;

πως αν το εφετείο σ' απορρίψει θα επιβληθούν αναδρομικά όλα τα πρόστιμα μέχρι την ημέρα της ο.α νομ/σης

αν κάνει δεκτές τις επικλήσεις σου αθωώνει και δεν απαιτούνται πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος 11 αναφέρει πως καταβληθέντα ποσά προστιμών ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, συμψηφίζονται,ή τα ανείσπρακτα διαγράφονται, αφού ομως φυσικά προσφύγεις στον 4014 και καταβάλεις το ενιαίο ειδικό πρόστιμο.

 

Ακόμα κι αν έχεις βγάλει οικοδομική άδεια με το άρθρο 22, το πρόστιμο που σου έχει επιβληθεί αφορά την μέχρι τότε ανέγερση και διατήρηση ,πριν την άδεια δηλαδή, Επομένως για την ίδια παράβαση (πριν βγάλεις την άδεια) πας με τον 4014, δηλώνεις τα τετραγωνικά σου και λες πληρώθηκε! Νομίζω πάντως πως σε καμία περίπτωση δε σου διαγράφουν παλαιότερο πρόστιμο που έχει βεβαιωθεί.Δυστυχώς

 

Μήπως όμως μπορείς να δηλώσεις "Προς έκδοση οικοδομικής άδειας" εννοώντας αυτή που έχεις βγάλει ήδη.........και να τη βγάλεις καθαρή με ένα 500αρικακι? Αυτό είναι το ερώτημα μου...

 

Υ.Γ.Ομοίως αναφέρεται και στην παρ.15 "Δικογραφίες που αφορούν αδικήματα, με τις περί αυθαιρέτων διατάξεις, εφόσον επ’ αυτών δεν έχει εκδοθεί αμετάκλητη απόφαση, τίθενται στο αρχείο με πράξη του αρμοδίου Οργάνου μετά από αίτηση του ενδιαφερομένου και βεβαίωση της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας ότι, η αυθαίρετη κατασκευή δηλώθηκε και εξοφλήθηκε το ειδικό πρόστιμο κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου"

Edited by cv_p
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.