Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Τιτίκα, τώρα μάλιστα, ήσουν σαφέστατη. 'Ισως να μην κατάλαβα καλά όπως τα έγραψες. Αν ξαναδιαβάσεις το κείμενό σου θα δεις ότι μπορεί να μπερδέψει κάποιον.

'Ολα καλά λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.έχω περίπτωση κτιρίου με οικοδομική άδεια όπου με πήγε πελάτης να δω το παράνομο υπόγειο (ξεμπαζωμένο φυσικά). κατά την αποτύπωση βρίσκω και την ισόγεια κατοικία να έχει προσθαφαιρέσεις στον όγκο, το υπόγειο σε άλλη θέση από την άδεια και σαφώς μεγαλύτερο, με λίγα λόγια άλλα αντί άλλων. βέβαια σήμερα το κτίσμα αν δεν είχε αλλάξει η απόσταση Δ θα μπορούσε να είναι νομιμότατο και μάλιστα το υπόγειο να είναι κατοικία αφού επιτρέπονται 2-όροφα στην περιοχή και δεν υπερβαίνουμε κάλυψη, δόμηση, ύψος παρά μόνο Δ(σημερινό).το ερώτημα μου είναι πως να πρέπει να πράξω , σημειώνοντας ότι με τον 4014 έχω πολύ μικρά πρόστιμα λόγω Τ.Ζ. 440 και προ του ΄83 , τι θα κάνατε??

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως κάτω από 600 €/τ.μ. τιμή ζώνης δε θα βρεις.

Νομίζω το πιό λογικό είναι να πας για νομιμοποίηση προ του 83 με το άρθρο 8

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση / απάντηση 4 της ενότητας Θ΄ του ΥΠΕΚΑ πάντως υπονοεί ότι η υπέρβαση αδείας είναι αυθαιρεσία ανεξάρτητα υπέρβασης των όρων δόμησης και ως εκ τούτου μπορεί να υπαχθείστο Ν.4014.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που επισημοποιείται με τη Θ4 είναι η δυνατότητα επιλογής , νομιμοποίησης ή τακτοποίησης αν τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που επισημοποιείται με τη Θ4 είναι η δυνατότητα επιλογής , νομιμοποίησης ή τακτοποίησης αν τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις.

 

Ναι αλλά στην περίπτωση επιλογής της διαδικασίας της νομιμοποίησης σύμφωνα με άρθρ 26, παρ 2 του Ν-4014, βγάζει την μούγκα πάλι η Θ4 και δεν λέει τίποτα.

Πως διάολο επιλέγουμε αυτή την διαδικασία στο σύστημα αφού δεν υπάρχει το κατάλληλο ''τετραγωνίδιο'' ? Πως δηλώνονται όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.