Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Όχι Martha1, δεν υπάρχει τέτοια επιλογή (ακόμη τουλάχιστον).

Το ερώτημα μου αφορά για το αν θα πρέπει να υπάρουν δύο α/α έργου για την περίπτωη έκδοσης αδείας.

Ένα α/α εργου στο ΤΕΕ θα υπάρξει για την έκδοση της αδείας και άλλο ένα μόλις εκδοθεί η Ο.Α. για να περάσουμε τον αριθμό της αδείας στη δήλωση ν.4014 για την οριστική υπαγωγή.

Λίγω υπερβολικό δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μη έχοντας μεγάλη εμπειρία με τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων θα ηθελα την γνώμη και βοήθεια σας για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Ισογεια κατοικια 83,00μ2 με μπαζωμενη βεραντα μπροστα η οποια σκεπαζεται με προβολο της πλακας της οροφης, Εξωτερικη μικρη σκαλα στα δεξια της οικιας και πισω στην πρασια σκεπασμενος με λαμαρινα προχειρα λεβητας και μικρη δεξαμενη. (βλ. σχεδιο).

Η κατοικια κτιστηκε το 1965 χωρις αδεια και αποδεικνιεται απο κατι εισφορες προς το ΙΚΑ.

Το οικοπεδο ειναι 163,00μ2 με συντελεστη δομ.1,60 και καλυψη 60%. (Με προβληματίζει το γεγονος της επιτρεπομενης καλυψης.)

Θα ηθελα την γνωμη σας ως προς την πληρωμη 1000Ευρω παραβολου και εκδοση οικ. αδειας αργοτερα αλλα και αν η νομιμοποιηση για 30 χρονια ειναι συμφερουσα μιας και το κτισμα ειναι μονο προς ενοικιαση και πιθανον ο πελατης να πουλησει το οικοπεδο.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοήθεια.

TOPOGRAFIKO.pdf

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Όχι Martha1, δεν υπάρχει τέτοια επιλογή (ακόμη τουλάχιστον).

Το ερώτημα μου αφορά για το αν θα πρέπει να υπάρουν δύο α/α έργου για την περίπτωη έκδοσης αδείας.

Ένα α/α εργου στο ΤΕΕ θα υπάρξει για την έκδοση της αδείας και άλλο ένα μόλις εκδοθεί η Ο.Α. για να περάσουμε τον αριθμό της αδείας στη δήλωση ν.4014 για την οριστική υπαγωγή.

Λίγω υπερβολικό δεν είναι;

 

Συνάδελφε καλησπέρα, μιας και έχω παρόμοια περίπτωση θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής. Για την έκδοση οικοδομικής άδειας πας με εργασίες όπως αποτύπωση αρχιτεκτονικών, στατικών & στατικά υπάρχοντος ή με εργασίες σαν να είναι μια νέα οικοδομή? Το ρωτάω αυτό γιατί στην πολεοδομία της περιοχής μου μόλις είδε η υπάλληλος τον τίτλο νομιμοποίηση με το άρθρο 22 του 1577/85, μου ζήτησε να αλλάξω τις εργασίες από αποτύπωση κ.α σε εργασίες νέας οικοδομής. Εσύ πως κινήθηκες σε αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να στο ζητάει αυτό από την στιγμή που είναι αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης πρός νομιμοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Για νομιμοποήση με το άρθρο 22 τι αμοιβές βγάζει περίπου? Για να μπορούμε συγκρίνουμε και τι συμφέρει? Επειδή μάλλον παίζουν ρόλο και τα τ.μ. ας πούμε για μια κατοικία με 100 τ.μ.

 

Αν πρόκειται για τμήμα pilotis που κλείστηκε, δηλαδή ο αρχικός φέρων οργανισμός δεν έχει αλλέξει καθόλου, χρειάζεται ξανά επίλυση στατικών?

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να στο ζητάει αυτό από την στιγμή που είναι αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης πρός νομιμοποίηση?

Το ξέρω συνάδελφε, για αυτό και το θέτω σαν θέμα. Η υπάλληλος εκεί το θεώρησε δεδομένο να πάω με εργασίες σαν νέα έκδοση οικοδομικής άδειας.

Ενώ στην ουσία είναι αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης.....

Αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος παρόμοια κατάσταση ας με ενημερώσει πως το έλυσε....

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα, μιας και έχω παρόμοια περίπτωση θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής. Για την έκδοση οικοδομικής άδειας πας με εργασίες όπως αποτύπωση αρχιτεκτονικών, στατικών & στατικά υπάρχοντος ή με εργασίες σαν να είναι μια νέα οικοδομή? Το ρωτάω αυτό γιατί στην πολεοδομία της περιοχής μου μόλις είδε η υπάλληλος τον τίτλο νομιμοποίηση με το άρθρο 22 του 1577/85, μου ζήτησε να αλλάξω τις εργασίες από αποτύπωση κ.α σε εργασίες νέας οικοδομής. Εσύ πως κινήθηκες σε αυτό το θέμα?

 

Αμοιβη αποτυπωσης ειναι. Πες του, αν διαφωνει ακομα, να στο γραψει στο φυλλο ελεγχου και ενημερωσε τον οτι ακριβη αντιγραφα του φυλλου ελεγχου θα χρησιμοποιηθουν για πασα νομιμη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις προσεκτικά την διατύπωση αυτής της εγκυκλίου, θα δεις ότι ''παίζει'' με την σημασία της λέξης ''επέρχονται''. Αλλά αν επέρχονται (συνέπειες) όπως θέλει να κάνει επιλεκτικά το ΙΚΑ ερμηνεύοντας εντελώς αυθαίρετα το λεκτικό της παρ.2 του άρθρ.26 του Ν-4014, τότε θα έπρεπε να επέρχονται και οι άλλες συνέπειες των διατάξεων που επικαλείται το ΙΚΑ, όπως πχ τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Αυτό όμως όπως ξέρουμε δεν συμβαίνει. Εκτός αυτού, αυτή η εγκύκλιος έρχεται σε αντίθεση και με το άρθρ.24, παρ.22, του Ν-4014, και λογικά (αν υπάρχει ακόμη λογική) δεν μπορεί μια εγκύκλιος να καταργεί άρθρ. Νόμου. Το ότι κάνανε πατάτα και χάνουν εισφορές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Ας τροποποιήσουν τον Νόμο και όχι να βγάζουν λαγούς από τα καπέλα προσπαθώντας να παίζουν με την ελληνική γλώσσα και να μας τρελάνουν όλους.

Παραθέτω τμήμα της εγκυκλίου:

 

Από το περιεχόμενο και την διατύπωση της διάταξης αυτής σαφώς προκύπτει

ότι, πρόκειται για ειδική διάταξη, όπως άλλωστε και στο εν λόγω άρθρο

αναφέρεται (άρθρο 26 με τίτλο Ειδικές διατάξεις ) και ότι, εφόσον καταβληθεί το

«αρχικό παράβολο» και εκδοθεί οικοδομική άδεια επέρχονται οι συνέπειες των

διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/85 ,επέρχονται δηλαδή οι συνέπειες

του Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού 1985 ( Γ.Ο.Κ. /85).

 

+1000!!!!

 

Το θεμα πρεπει να φτασει στο ΤΕΕ αμεσα. Βασικη λογικη του Ν.4014 ειναι: Οτι μπορει να νομιμοποιηθει, να νομιμοποιηθει και οτι ΔΕΝ μπορει να νομιμοποιηθει να τακτοποιηθει (ασχετα αν στο τελος ο καθενας κανει οτι θελει ...)

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήματα :

 

1) Τελικά αν πάμε για νομιμοποίηση πληρώνοντας μόνο το παράβολο, διαγράφονται-παραγράφονται-δεν οφείλονται πρόστιμα ανέγερσης-διατήρησης ή όχι?

 

2) Αν πας για τακτοποίηση με υπόλοιπο Σ.Δ. αυτό που τακτοποιείς μετράει στον Σ.Δ. Σε περίπτωση μελλοντικής προσθήκης τα περιλμβάνω στο διάγραμμα κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

1) Σύμφωνα με όσα λέει ο νόμος δεν οφείλονται

2) Συμπεριλαμβάνονται, και εξαντλούν τον όποιο υπολοιπόμενο σ.δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.