Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Συνάδερφοι έχω μια περίπτωση όπου ο ιδιοκτήτης έχει κάνει 1. στο ισόγειο αλλαγή χρήσης και εσωτερικές διαρρυθμίσεις ,2. έχει προσθέσει υπόγειο εκτός του περιγράμματος του κτηρίου και σε επαφή με αυτο το οποίο και έχει ξεμπαζώσει . Θα εκδόσει Ο.Α άδεια νομιμοποίησης βάσει αρ 26 παρ 2. Τώρα επειδή θέλω να δηλώσω στο σύστημα για τον υπολογισμό του παραβόλου . Να κάνω 2 φύλλα καταγραφής όπου στο 1 θα δηλώσω Υ.Δ.Κ.Χ με τα τ.μ του ισογείου στα οποία έγινε η αλλαγή χρήσης και στο άλλο Υ.Δ.Β.Χ με τα τ.μ του υπογείου ? Τί γίνεται με το ξεμπάζωμα (να επισημάνω πως υπάρχει υπολοιπόμενος συντελεστής δόμησης και κάλυψης καθώς και υπολοιπόμενο ύψος) πρέπει να κάνω αναλυτικό και να το βάλω σαν ξεχωριστή παράβαση και έτσι πλήν του παραβόλου να πληρώσω και extra 500 euro? Επίσης τι γίνεται με τις διαρρυθμίσεις? Υπάρχει περίπτωση πηγαίνωντας πολεοδομία για έκδοση άδειας νομιμοποίησης να μου δημιουργήσουν πρόβλημα επειδή δεν μπορούν να δηλωθούν οι διαρρυθμίσεις στο σύστημα του τεε για το νόμο 4014?

Link to comment
Share on other sites

Σε τροπολογία που θα ψηφιστεί ή ψηφίστηκε (δεν ξέρω) προβλέπεται και η ένταξη των εσωτερικων διαρρυθμίσεων στον Ν.4014 εφόσον έχουν προκαλέσει αλλαγή των Η/Μ εγκαταστάσεων (προφανώς εννοεί μετατόπιση κουζινών - λουτρών). Επίσης λέει ότι οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε αυτοτελή ιδιοκτησία δεν αποτελούν αυθαίρετη κατασκευή (νέα ερμηνεία των νόμων είναι αυτή!). Πηγή: Buildnet.gr

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει όλα τα post αυτού του topic (αλλά και γενικότερα) ομολογώ πως νιώθω πιο μπερδεμένος. Θα προσπαθήσω να βάλω τα πράγματα σε μία τάξη (τουλάχιστον όπως εγώ τα κατάλαβα) και με διορθώνεται αν είμαι κάπου λάθος μήπως βγάλουμε άκρη. Καταρχήν στο ερώτημα Οικοδομική άδεια ή ένταξη στο νόμο περί Αυθαιρέτων ή και τα δύο, η απάντηση είναι: Αναλόγως την περίπτωση. Εξετάζουμε λοιπόν τις διάφορες περιπτώσεις για να γίνω πιο σαφής:

Παράδειγμα κατοικίας Α. Δύο υποπεριπτώσεις*: Ι) Υπάρχων Κτίσμα άνω των 10 ετών. ΙΙ) Υπάρχων Κτίσμα κάτω των 10 ετών


  1. Εντός σχεδίου,

  2. Χωρίς παραβάσεις

  3. Χωρίς οικοδομική αδεία.

Παράδειγμα κατοικίας Β. Δύο υποπεριπτώσεις*: Ι) Υπάρχων Κτίσμα άνω των 10 ετών. ΙΙ) Υπάρχων Κτίσμα κάτω των 10 ετών


  1. εντός σχεδίου

  2. Με παραβάσεις

  3. Χωρίς οικοδομική αδεία.

Παράδειγμα κατοικίας Γ. Δύο υποπεριπτώσεις*: Ι) Υπάρχων Κτίσμα άνω των 10 ετών. ΙΙ) Υπάρχων Κτίσμα κάτω των 10 ετών


  1. Εκτός σχεδίου,

  2. Χωρίς παραβάσεις

  3. Χωρίς οικοδομική αδεία.

Παράδειγμα κατοικίας Δ. Δύο υποπεριπτώσεις*: Ι) Υπάρχων Κτίσμα άνω των 10 ετών. ΙΙ) Υπάρχων Κτίσμα κάτω των 10 ετών


  1. Εκτός σχεδίου,

  2. Με παραβάσεις

  3. Χωρίς οικοδομική αδεία.

*Ο διαχωρισμός σε +/- Δεκαετίας έχει να κάνει με την απόδοση ενσήμων στο ΙΚΑ. (Αν έχω κατάλαβει σωστά)

Η ερώτηση μου είναι:

Ποια βήματα ακολουθώ σε κάθε παράδειγμα κατοικίας Ποια βήματα ακολουθώ σε κάθε παράδειγμα κατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Που τα βρήκες αυτές τις περιπτώσεις, γιατί δεν το αναφέρεις, είναι δικά σου? Αυτό με το ΙΚΑ μένει να διευκρινισθεί.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε αυθαιρεσίες, νομίμων υφιστάμενων με το Ν. 1337/83 πως το υποβάλω στο σύστημα του ΤΕΕ, καθώς μου ζητάει αναγκαστικά Αριθμό Οικ. Αδείας?Συγνώμη, αλλά είμαι νέα μηχανικός και με όλα αυτά έχω μπερδευτεί και αγχωθεί ταυτόχρονα...

 

Έχω κι εγώ την ίδια ερώτηση. Αν ξέρει κάποιος, να μας απαντήσει αν πρέπει να βάλουμε ΝΑΙ στην ύπαρξη οικ. αδείας σε περίπτωση που σε υφιστάμενο κτίριο νομιμοποιημένο με τον 1337/83 έχουν γίνει υπερβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν ολοκληρωθεί οι φάσεις α' και β' του 1337/83 βάζουμε ΟΧΙ στην ύπαρξη οικοδομικής άδειας.

Αν έχει ολοκληρωθεί και η φάση γ' (οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση) βάζουμε ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Kontante,

πολύ καλά έκανες αυτό τον διαχωρισμό που καλύπτει όλες τις περιπτώσεις, και βάσει αυτού πρέπει να δούμε τι κάνουμε κάθε φορα.

Όσον αφορα το ΙΚΑ, οτιδήποτε τακτοποιηθεί με το Ν.4014 άρθρο 26 θα απαιτήσει ένσημα ΙΚΑ σύμφωνα με εγκύκλιο που έχει εκδοθεί.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις αν οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν κατασκευαστεί πέραν της δεκαετίας έχουν παραγραφεί οι απαιτήσεις του ΙΚΑ.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Η σχετική εγκύκλιος του ΙΚΑ περί διαχείρισης περιπτώσεων αυθαιρέτων στα οποία έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 26 παρ.2 του Ν. 4014/2011

μπορείτε να την βρείτε εδώ: ΙΚΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Kontante,

πολύ καλά έκανες αυτό τον διαχωρισμό που καλύπτει όλες τις περιπτώσεις, και βάσει αυτού πρέπει να δούμε τι κάνουμε κάθε φορα.

Όσον αφορα το ΙΚΑ, οτιδήποτε τακτοποιηθεί με το Ν.4014 άρθρο 26 θα απαιτήσει ένσημα ΙΚΑ σύμφωνα με εγκύκλιο που έχει εκδοθεί.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις αν οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν κατασκευαστεί πέραν της δεκαετίας έχουν παραγραφεί οι απαιτήσεις του ΙΚΑ.

 

 

Για να το καταλάβω τι παίζει με το Ι.Κ.Α.

 

Σε περίπτωση π.χ. αυθαίρετης επέκτασης υπογείου σε κτίσμα με οικοδομική άδεια

 

α) Αν πάει για έκδοση αδείας με το άρθρο 26 και νομιμοποίηση (εφόσον μπορεί με το άρθρο 22 προφανώς) οφείλει ένσημα μόνο σε περίπτωση που δεν παρέλθει η δεκαετία? 'Η οφείλει όπως και να 'χει λόγω του ότι "επέρχονται οι σύνέπειες των παραπάνω διατάξεων" (της νομιμοποίησης) σύμφωνα με την εγκύκλιο.

 

β) Σε περίπτωση απλής τακτοποίησης με 4014 ενδέχεται να ζητηθούν από το ΙΚΑ εισφορές εφόσον δεν έχει παρέλθει δεκαετία?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Έχω βιομηχανικό χώρο που δεν λειτουργεί πλέον, η άδεια λειτουργίας έχει λήξει.

Υπάρχει ένα τμήμα υπογείου που δεν φαινόταν στην αρχική οικοδομική άδεια.

Θέλω να κάνω νομιμοποίηση του τμήματος αυτού (πληρωμή παραβόλου Ν4014 και μετά με άρθρο 22).

Χρειάζεται να ξαναβγάλω άδεια απο το φορέα (Αναπτυξης) και αν ναί γιατί αφού δεν λειτουργεί η εγκατάσταση.

Τα φώτα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.