Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρηση gps STATIC μεθοδος και RTK μεθοδος


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω σε μετρήσεις με ακρίβεια στις στάσεις (όταν χρησιμοποιούμε ταχύμετρο στα 2 δεκαδικά στα σημεία αποτύπωσης),

θα πρεπει να χρησιμοποιούμε gps με static μέθοδο ή rtk μέθοδο, όταν θέλουμε να ιδρύσουμε καινουργιες στάσεις;

(Από πριν έχουμε επισημάνει τριγωνομετρικά σημεία (τουλάχιστον 4) για να ιδρυθεί τοπικό δίκτυο). Φυσικά τα σημεία αποτύπωσης δεν

είναι σημεία σε κατασκευές με μπετον, αλλά σημεία εδάφους από εκσκαφές σε ανοιχτά ορυχεία εξόρυξης.

Link to comment
Share on other sites

Ο στατικός διαφορικός εντοπισμός, γενικά, είναι ακριβέστερος από τoν εντοπισμό σε πραγματικό χρόνο (RTK). Οι διαφορές όμως σε επίπεδο πολυγωνομετρίας είναι τόσο μικρές (σε σχέση με τους υπόλοιπους παράγοντες σφαλμάτων) που σπάνια "ρίχνουμε" τις στάσεις με στατικό.

 

Δεν ισχύει το ίδιο για τριγωνομετρικό δίκτυο, του οποίου πρέπει να σεβόμαστε τους κανόνες για την επιλογή θέσης, την ίδρυση της κατάλληλης σήμανσης, των παρατηρήσεων και της συνόρθωσής του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά στην περίπτωση που έχουμε γνωστά τριγωνομετρικά, δεν μπορούμε να κατασκευάσουμε ένα "τοπικό δίκτυο" στο GPS με μετρήσεις σε STATIC και μετά να το χρησιμοποιούμε για να

ιδρύουμε στάσεις με RTK;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως γράφοντας "τοπικό δίκτυο" εννοείς ένα τοπικό σετ μετασχηματισμού (localization) με σταθερά τα υπάρχοντα τριγωνομετρικά.

 

Ασφαλώς και μπορείς να το κάνεις και στη συνέχεια να το φορτώσεις στους δέκτες και να πυκνώνεις το πολυγωνομετρικό δίκτυο με RTK. Επιπρόσθετα, αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος που μπορείς να πετύχεις ακρίβεια στα υψόμετρα με RTK.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι static μετρήσεις vagoskatran_18 θα πραγματοποιηθούν με base-rover ή με σταθμό αναφοράς;

Η ερώτηση του αγαπητού agior, νομίζω, δεν απαντήθηκε..πρόκειται για localization ή για πύκνωση δικτύου;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

Έχω το εξής πρόβλημα, έχω κάνει μετρήσεις static (L1) και επίλυση με VRS από hepos περιπου 30 λεπτα παρατηρηση με GNSS_solutions. Άλλος συνάδελφος μετρησε την ιδια περιοχη με RTK από το δικτυο του civilshop και σε όλα τα σημεια έχουμε 8 μετρα διαφορά. Αυτός είναι 8 μετρα χαμηλότερα από τα δικά μου. Έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως τα δικά του υψόμετρα είναι αυτούσια η μέση στάθμη της Θάλασσας που δίνει το WGS84 χωρίς να το μετατρέπει σε GGRS87_HEPOS

ευχαριστώ

 

τελικα το προβλημα ειναι στο GNSS_solutions, διορθωνει μονο για ΧΥ και οχι για Ζ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.