Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση μελέτης ξύλινης στέγης


 
Jimmy

Recommended Posts

Μόλις μου ζήτησε ο ελεγκτής στατικών της πολεοδομίας να υποβάλλω μελέτη της ξύλινης στέγης της οικοδομής (πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο). Η στέγη είναι η κλασική ξύλινη, επάνω από πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος (όχι, δηλαδή, εμφανής στέγη).

 

Γνωρίζετε αν απαιτείται η προσκόμιση τέτοιας μελέτης; Μήπως απαιτείται μόνο σε περίπτωση ξύλινης στέγης ως απευθείας επικάλυψης του χώρου;

Link to comment
Share on other sites

Μου τη ζήτησαν στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης (Εύοσμος) σε περίπτωση προσθήκης ξύλινης στέγης σε δώμα υπάρχουσας οικοδομής.

Αν και θεωρώ ότι δεν απαιτείται την έκανα για να τελειώνουμε.

Μια κάτοψη, μια τομή ενός τυπικού ζευκτού και το τεύχος επίλυσης με το Fedra σαν να επρόκειτο για αυτοφερόμενη ξύλινη στέγη και όχι για στέγη που εδράζεται σε πλάκα σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να έχει βγεί κάποια εγκύκλιος ή κάτι τέτοιο...ξαφνικά και εδώ, πριν από κανά δύο-τρείς μήνες άρχισαν να ζητούν μελέτη (στο στύλ που αναφέρει ο Χάρης) για μη αυτοφερόμενες στέγες. Να δούμε τι άλλο θα μας ζητήσουν...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι και κακό να γίνονται...ποτέ δεν ξέρεις ο ξυλάς σε πόσα σημεία θα το στηρίξει....

Link to comment
Share on other sites

Επίλυση της ξύλινης στέγης στο χώρο, υπολογισμό συνδέσεων...

 

Κακό δεν είναι αλλά περιττό ναι. Μιλάμε για στέγες μέγιστου ύψους 1,50μ άντε 2,00μ, με μικρές κλίσεις και όχι στέγες Βαυαρίας.

Link to comment
Share on other sites

Επίλυση της ξύλινης στέγης στο χώρο, υπολογισμό συνδέσεων...

Αυτά με το ενσωματωμένο module του fedra ή με Wood express? Με το πρώτο δεν νομίζω, μόνο τυπικό ζευκτό κάνει και συνδέσεις. Το δεύτερο δεν το έχω και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να το πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ένα κάνει ούτε το άλλο επίλυση χωρικού μοντέλου.

Συνδέσεις έχει σαφώς περισσότερες το WoodExpress.

Απλώς ανάφερα τι μπορεί να ζητήσουν, όχι το Fedra που έχω τα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

το winwood και το winroof??? Αν λες αυτό τότε δεν υπάρχει πλέον. Το έχει δώσει στην 4Μ-VK και ονομάζεται roof για windows

Γενικώς στο φορουμ μιλάμε για προγράμματα. Λέμε όμως για όλα. Δεν είναι και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.