Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρήση χάλυβα S400


 
sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο Ελληνικός Κανονισμός Τεχνολογίας Χαλύβων Σκυροδέματος του 2000 συνέβαλε στην προσέγγιση με τους Ευρωκώδικες EC2 και EC8 και με τα πρότυπα ΕΛΟΤ ΕΝ 10080, ΕΛΟΤ 1421-2 και ΕΛΟΤ 1421-3 που τέθηκαν σε ισχύ απο τον Ιανουάριο του 2007 καταργήθηκαν τα πρότυπα ΕΛΟΤ 959 και ΕΛΟΤ 971 και απαγορεύτηκε η χρήση των κατηγοριών χαλύβων που αναφέρονται σε αυτά

Ο ΚΤΧ εισήγαγε την ανάγκη αυξημένης ολκιμότητας, υπέδειξε όριο για την διάβρωση,περιέγραψε την συμπεριφορά των χαλύβων σε υψηλές θερμοκρασίες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Βάση κανονισμού θα πρέπει να είναι υψηλής ολκιμότητας C και διαρροής > 500 = Β500C ή μεγαλύτερο. Ο ΚΤΕ του έργου θα πρέπει άμεσα να πάρει ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του και να μπλοκάρει τόσο την άδεια του όσο και την σφραγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραγεται πλεον ο S400..

Mονο Β500c μπορεις να χρησιμοποιησεις..

Υπαρχει και ο Β500a αλλα δεν ξερω αν παραγεται και χρησιμοποιειται ΜΟΝΟ για πλεγματα...

Link to comment
Share on other sites

Βάση κανονισμού θα πρέπει να είναι υψηλής ολκιμότητας C και διαρροής > 500 = Β500C ή μεγαλύτερο. Ο ΚΤΕ του έργου θα πρέπει άμεσα να πάρει ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του και να μπλοκάρει τόσο την άδεια του όσο και την σφραγίδα.

 

λιγο υπερβολικα τα βρισκω ολα αυτα......στην τελικη δηλαδη κτιρια που κατασκευαστηκαν πριν 6-7 χρονια ειναι για "πεταμα"?????κι αν οχι εγω που "σερνω" μια αδεια απο τοτε (μεχρι 8 χρονια παει) και ειχα στη μελετη μου S400 δλδ τι θα κανω??θα βγαλω νεα μελετη????θα μπουν νεας ποιοτητας και τερμα...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ΔΕΝ υπαρχει πλεον s400, αρα κατα τη γνωμη μου πρεπει να αλλαξεις τη μελετη...

(μεταξυ δεν θα κανει και καμια τεραστια διαφορα..)

 

Απλα ο κ. Ροδοπουλος το παει αλλου..

Δλδ αν καποιος σημερα σου φερει s400 σημαινει οτι εχει ξεχασμενο χαλυβα για 10 χρονια (περιπου τοσα εχει σταματησει ο s400) ή κανει απο "αλλου" εισαγωγες, με οτι τα παραπανω σημαινουν...

Link to comment
Share on other sites

@terry: Δεν παράγεται Β500a για οπλισμούς, εκτός από πλέγματα.

 

@Ροδόπουλος: Νομίζω ότι η βασική βελτίωση στην νέα σειρά χαλύβων είναι η μικρή ανοχή σε διαστάσεις και το όριο διαρροής (νομίζω και την κράτυνση). Στόχος είναι η καλύτερη πρόβλεψη της οριακής αντοχής των διατομών, ώστε ο ικανοτικός σχεδιασμός να είναι επιτυχής.

 

@fear1976: Δες πριν. Νομίζω ότι απαντάει σε τι χειρότερο έχεις από μια κατασκευή με χρήση παλαιότερου χάλυβα. Βέβαια πριν αρχίσεις να ανησυχείς βεβαιώσου ότι η μελέτη που έχεις στα χέρια σου σέβεται τον ικανοτικό σχεδιασμό (πέρα από αυτό αν έχεις μελέτη με S400 ίσως και να κερδίσεις σε χρήματα κάτι από ένα νέο υπολογισμό με B500c).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι λέτε όλοι σας. η περίπτωση είναι κλασσική περίπτωση που δεν έχει γίνει update στο software εδώ και χρόνια. αυτό το βλέπω συνέχεια γύρω μου σε μελέτες φρέσκιες. απορώ που ζείτε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.