Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρήση χάλυβα S400


 
sundance

Recommended Posts

Ξεκαθαρίζω τις απόψεις μου για τον B500c

 

α) Δεν πρέπει να συγκολλάτε σε θερμοκρασία >450 βαθμούς διότι κάνει dis-tempering (loss of ductility)

B) Εαν συγκολληθεί θα πρέπει ο μελετητής να θεωρήσει τις παρακάτω πτώσεις ιδιοτήτων ανάλογα με το Φ και το ηλεκτρόδιο

Ηλεκτρόδιο AWSE10018

Φ<24 πτώση ολκιμότητα 30%, διαρροής 10%

Φ>24 πτώση ολκιμότητα 40%, διαρροής 14%

Ηλεκτρόδιο AWSE7018

Φ<24 πτώση ολκιμότητα 50%, διαρροής 10%

Φ>24 πτώση ολκιμότητα 60%, διαρροής 18%

c) Η αντοχή του στον χρόνο θα πρέπει να θεωρηθεί μειωμένη και καλό θα είναι να ανεβούμε μια κατηγορία στο ΕΝ206,

d)Απαγορεύεται το σπείρωμα διότι χάνετε ο μαρτενσιτης.

e) Απαγορεύεται η ψυχρή κάμψη μορφοποίησης διότι κάνει ductility exhaustion.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ροδοπουλε μπερδεύεσαι. δεν γράφεις σε κανά επιστημονικό φόρουμ.

 

ωραία αυτά που λες, που δεν τα καταλαβαίνω αλλά φαίνονται να έχουν ενδιαφέρον αν θες να κόψεις τις φλέβες σου

 

αλλά άμα μου λες ότι θα πρέπει να λάβω υπόψιν τα παραπάνω, θα πρέπει ν' αλλάξω επάγγελμα.

 

και δεν μας λες ποιες περιπτώσεις αφορούν. αφού είπαμε εκεί που έχουν νόημα αυτά, απαγορεύονται από το en, το οποίο φυσικά δεν έχει υποχρεωτική ισχύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά μπορεί να έχει δίκιο...

 

Αυτά που λέει είναι τουλάχιστον απολύτως λογικά... (επιφυλάσσομαι ως προς την διάρκεια στο χρόνο, εκτός αν ως τέτοια νοείται η κόπωση).

Που την βρίσκεις την επιστήμη;

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει θέμα δίκιου ή άδικου. είναι αυτονόητα σωστά ως ποιοτικά μεγέθη (δεν λέω ότι ξέρω τι κάνει το ηλεκτρόδιο το "πως το είπε" αλλά ότι το κάνει, το κάνει)

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε οτι αφορούν τα στοιχεία που θέλουμε στο B500 το C.

Γιατί να αλλάξεις επάγγελμα? Σε τόσες άλλες χώρες που είναι κομμάτι του κανονισμού άλλαξαν επάγγελμα? ΟΧΙ απλά είναι κομμάτι του κανονισμού.

Δεν είμαι δομοστατικός αλλα επειδή κάνω Structural/Durabity design και επειδή έχω και το ερευνητικό και επειδή βλέπω και τους κανονισμούς σε άλλες χώρες προσπαθώ όσο μπορώ να σου πώ τα προβλήματα και τι πρέπει να προσέχεις μεχρι να γίνουν οι αλλαγές, εαν γίνουν και στην Ελλάδα.

 

Προφανώς καταλαβαίνεις οτι τα παιχνίδι δεν είναι επι της επιστήμης του ΠΜ, των υλικών, της ανθεκτικότητας, κλπ αλλα τελείως διαφορετικό και πολύ μακρυά απο εμας, το ΤΕΕ, κλπ.

 

Δεν ξέρω αλλά μπορεί να έχει δίκιο...

 

Αυτά που λέει είναι τουλάχιστον απολύτως λογικά... (επιφυλάσσομαι ως προς την διάρκεια στο χρόνο, εκτός αν ως τέτοια νοείται η κόπωση).

Που την βρίσκεις την επιστήμη;

 

Η διάρκεια στον χρόνο!!!! Να στο λύσω με παράδειγμα (δεν μιλάω για κόπωση διότι θα μπούμε σε ύδατα τεραστίου βάθους). Πες οτι έχεις εναν χάλυβα με παραμόρφωση > 7,5% και σχεδιάζεις ένα πλάστιμο στοιχείο. Πες τώρα οτι έχεις ενα πίνακα δίπλα σου που λεέι τα παρακάτω

 

Ρυθμός Διάβρωσης Παραμόρφωση

0 >7,5

0,1 7,2

0,5 5,1

1 3,8

2 1

6 0

 

ή όπως λέει το παράδειγμα της FIB

 

τα παραθέτω σε εικόνα απο πρόσφατη ομιλία μου στο ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας. Το Β450C είναι παράδειγμα. Μιλάμε για συντελεστή εκμετάλλευσης.

post-25466-0-60252700-1321006739_thumb.jpg

post-25466-0-93577700-1321006751_thumb.jpg

post-25466-0-59728000-1321006761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι κι οσοι θελετε απαντηστε πρακτικα , αμα θελετε κραξτε με δεν εχω προβλημα

 

γιατι φαγωνομαστε τοσο πολυ για την επιθυμητη και τελικα "στο χαρτι και μονο" πλαστιμοτητα των μελων?

 

εξηγουμαι:

 

δεν λεω οτι θελω ψαθυρες συμπεριφορες, προς ΘΕΟΥ οχι. απλα σας παρακολουθω εδω και μερες (σε αλλα θεματα μηνες!) να λετε για απομειωσεις πλαστιμοτητας κλπ

 

εγω συναδελφοι θετω το εξης ζητημα

 

απο τη στιγμη που ναι μεν θεωρητικα διαστασιολογουμε μια διατομη με την αποδοχη οτι πρωτα θα διαρρευσει ο οπλισμος και επειτα τον θελουμε να εχει ολκιμοτητα,

αλλα στην πραξη ο οπλισμος που σκυροδετειται ειναι σιγουρα παραπανω (λογω στρογγυλοποιησης καρε, λογω οτι δεν βαριεσαι ολοι παμε στο σχεδιο και τον τσιμπαμε προς τα πανω λιγο)

τοτε η διατομη μας θα αστοχησει ουσιαστικα (αν αστοχησει) διχως να εχουμε διαρροη του οπλισμου.

 

και αν υποθεσουμε οτι το φαινομενο ειναι τετοιο που παρολο την ανακατανομη των εντασεων διαρεευσει και ο οπλισμος σε τι κατασταση νομιζετε οτι θα ειναι το προς εξεταση μελος? ο φορεας συνολικα??

 

προσωπικα θεωρω οτι θα ειναι τοσο εκταταμενες οι ζημιες που θα θεωρειται απο δυσκολα επισκευασιμος και πιθανα ασυμφορο εως αμεσα κατεδαφιστεος

 

ξανατονιζω οτι θελω πλαστιμα στοιχεια κ γω για να μην εχω καταρρευση. αλλα συναδελφοι νομιζω στην πραξη οταν πια ο χαλυβας διαρρευσει ....την κατσαμε την βαρκα.

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

...αλλα στην πραξη ο οπλισμος που σκυροδετειται ειναι σιγουρα παραπανω...

 

Αυτό από που προκύπτει; Όποιος το κάνει αυτό κινείται εκτός κανονισμού, εκτός ορθής κατασκευαστικής πρακτικής και εκτός... οικονομίας!

 

 

Όσο για τα υπόλοιπα, είναι σαφές ότι αν έρθει ο σεισμός σχεδιασμού (αυτό που θα φέρει αμέτρητες πλαστικές αρθρώσεις με την παραμόρφωση να φτάνει 3,5 φορές την παραμόρφωση διαρροής)...

το κτήριο θα είναι για πέταμα.

 

Προφανώς όλα αυτά (ισχυριζόμαστε ότι) γίνονται στο πλαίσιο της προστασίας της ζωής και όχι του κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

fear1976

 

πιστευω οτι ο AlexisPap σου έδωσε μια σαφή απάντηση αλλα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Προσπαθώ να επισημάνω κάτι διαφορετικό. Με την συγκόλληση δεν έχουμε μόνο πτώση της ολκιμότητας αλλα και της διαρροής σε σημαντικό βαθμό. Θα μου πείς το 10% είναι σημαντικό? Ναι διότι κάνει τον Β500 ισοδύναμο με Β450 που στην ουσία είναι κατηγορία που δεν επιτρέπεται απο τον κανονισμό. Διότι βγάζει τον λόγο διαρροής/αντοχής εκτός κανονισμού.

 

Προφανώς δεν μπαίνω σε θέματα ανθεκτικότητας διότι εδω τα πράγματα είναι όλα εναντίον μας αφού καταστρατηγείται η βασική αρχή συνεργασίας των δυο υλικών. Περισσότερες πληροφορίες σε αρθρο της συναδέλφου Πανταζοπούλου που υπάρχει στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

όπως ειπώθηκε ο κανονισμός σε καμία περίπτωση δεν ενδιαφέρεται για την επισκευασιμότητα του κτιρίου στο σεισμό σχεδιασμού

 

αλλά αποκλειστικά για την προστασία ζωής. το κτίριο δηλαδή είναι σε κατάσταση οιωνεί κατάρρευσης

 

απο τη στιγμη που ναι μεν θεωρητικα διαστασιολογουμε μια διατομη με την αποδοχη οτι πρωτα θα διαρρευσει ο οπλισμος και επειτα τον θελουμε να εχει ολκιμοτητα,

αλλα στην πραξη ο οπλισμος που σκυροδετειται ειναι σιγουρα παραπανω (λογω στρογγυλοποιησης καρε, λογω οτι δεν βαριεσαι ολοι παμε στο σχεδιο και τον τσιμπαμε προς τα πανω λιγο)

τοτε η διατομη μας θα αστοχησει ουσιαστικα (αν αστοχησει) διχως να εχουμε διαρροη του οπλισμου.

 

ίσως ναι, ίσως όχι. αν στα υποστυλώματα ο οπλισμός είναι min 1% και το max 4%, αν βάλεις 1.5% γιατί να προηγηθεί ψαθυρή αστοχία? απλώς ήρθες ένα κλικ ποιο κοντά στην ψαθυρή, δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Με την συγκόλληση δεν έχουμε μόνο πτώση της ολκιμότητας αλλα και της διαρροής σε σημαντικό βαθμό

 

δεν διαρρέει η περιοχή της συγκόλλησης (αν μιλάς για πλευρική παράθεση και συγκόλληση, που λογικά αυτό το πράγμα συζητάμε αλλιώς τι συζητάμε?).

 

αυτό είναι αδύνατον. αλλά προ της ψαθυρής αστοχίας στην περιοχή της συγκόλλησης σχεδόν σίγουρα έχει διαρρεύσει ποιο πριν ο οπλισμός στα εκτός όρια. αυτό το έχω δει real life με ράβδους επί τόπου συγκολλημένες στο εργοτάξιο, από τον ίδιο συγκολλητή που θα έκανε και την τελική εφαρμογή σε πρόβλημα που είχα

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.