Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ'87-Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

προς το παρόν για τη βεβαίωση δεν ζητείται από το ηλεκτρονικό σύστημα για βεβαιώσεις να καταθέτουμε και τοπογραφικό

 

Όπως το είπες προς το παρόν, γιατί σύμφωνα με το νέο νόμο για την έκδοση ΟΑ, για κάθε βεβαίωση απαιτείται σύνταξη ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΥ τοπογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαίωση δεν απαιτείται να περαστεί το Τοπογραφικό στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

 

Στο συμφωνητικό για την σύνταξη τοπογραφικού πώς θα υπολογίσουμε τη νόμιμη αμοιβή;

δεν θα λάβουμε υπόψην μας την εξάρτηση;

Θα υπολογίσουμε μόνο εμβαδόν και στάσεις;

Link to comment
Share on other sites

agios που το λεει αυτο?

 

Θα το έχεις διαβάσει και αλλού αλλά το γράφει ο Ν4030 στο άρθρο 49 παρ 15

Link to comment
Share on other sites

Στη Λάρισα ζητείται από τους συμβολαιογράφους εξαρτημένο τοπογραφικό για όλες τις βεβαιώσεις (για μεταβιβάσεις), ακόμα και για διαμερίσματα!!!!!!!

Πάντως σύμφωνα με το σεμινάριο που μας κάναν πρόσφατο στο ΤΕΕ εδώ, είπαν ότι θα χτυπάμε κανονικά αμοιβή τοπογραφικού και επιλέγουμε "τοπογραφικό-τριγωνισμοί" για να σου βγάλει αμοιβή

Link to comment
Share on other sites

Στη Λάρισα ζητείται από τους συμβολαιογράφους εξαρτημένο τοπογραφικό για όλες τις βεβαιώσεις (για μεταβιβάσεις), ακόμα και για διαμερίσματα!!!!!!!

Πάντως σύμφωνα με το σεμινάριο που μας κάναν πρόσφατο στο ΤΕΕ εδώ, είπαν ότι θα χτυπάμε κανονικά αμοιβή τοπογραφικού και επιλέγουμε "τοπογραφικό-τριγωνισμοί" για να σου βγάλει αμοιβή

σου επέτρεψαν να υπογράψεις εξαρτημένο τοπογραφικό για μεταβιβάσεις?

εμένα η συμβολαιογράφος μου τα γύρισε πίσω και μου ζήτησε να υπογραφεί απο τοπογράφο.

Η βεβαίωση δεν την πείραζε να είναι απο μένα, αλλά καθότι επροκειτο για αδόμητο ακίνητο και η μοναδική αμοιβή έργου ήταν το τοπογραφικο, τα έδωσα όλα να τα αναλάβει τοπογραφος...

Link to comment
Share on other sites

σου επέτρεψαν να υπογράψεις εξαρτημένο τοπογραφικό για μεταβιβάσεις?

εμένα η συμβολαιογράφος μου τα γύρισε πίσω και μου ζήτησε να υπογραφεί απο τοπογράφο.

Η βεβαίωση δεν την πείραζε να είναι απο μένα, αλλά καθότι επροκειτο για αδόμητο ακίνητο και η μοναδική αμοιβή έργου ήταν το τοπογραφικο, τα έδωσα όλα να τα αναλάβει τοπογραφος...

 

Όχι!!!δεν υπέγραψα εγώ τοπογραφικό, για τοπογράφο μιλάμε ότι θα έπρεπε να το αναθέσω (αν και μου είπαν ότι μπορώ να το συνυπογράψω)...και παρεπιμπτόντως τελικά για διαμερίσματα το άλλαξαν και δε θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε διευκρινηση για τα τοπογραφικα

55219/09.12.2011

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=hXDmqOERZwA%3d&tabid=762&language=el-GR

 

 

Edited by TiDo
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πού καταλήξαμε στο τι επιλέγουμε στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για να υπολογίσουμε ένα εξαρτημένο τοπογραφικό????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.