Μετάβαση στο περιεχόμενο

παραβίαση απόστασης Δ


Recommended Posts

Αυτό που ισχύει είναι ότι πάντα νομιμοποιούμε πρώτα τις αυθαιρεσίες και μετά πάμε σε προσθήκη.Εδώ μάλλον θα τακτοποιήσεις πρώτα αφού δεν μπορείς να νομιμοποιήσεις και μετά θα κάνεις προσθήκη ώστε να διαγράψεις εντελώς την παράβασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα δείνουν το δικαίωμα αποπεράτωσης γιατί να μην επιτρέπεται η προσθήκη. Οι υπερβάσεις έχουν φύγει για 30 χρόνια από την κατηγορία του αυθαιρέτου και έχουν πάει στην κατηγορία εξαιρέσεως της κατεδάφισης.Οπότε προσθήκη γιατί να μη βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ισχύει είναι ότι πάντα νομιμοποιούμε πρώτα τις αυθαιρεσίες και μετά πάμε σε προσθήκη.Εδώ μάλλον θα τακτοποιήσεις πρώτα αφού δεν μπορείς να νομιμοποιήσεις και μετά θα κάνεις προσθήκη ώστε να διαγράψεις εντελώς την παράβασή σου.

 

Με προβλημάτισε και μου ‘κανε εντύπωση η σκέψη GEKA

 

Υποθέτεις δηλ Μανώλη ότι δεν μπορεί να δηλώσει αρχικά αλλαγή θέσης (με 500),

ώστε να ενταχθεί στο νόμο και με δεδομένο ότι ό τίτλος της άδειας

προσθήκης, μπορεί να συμπεριλαμβάνει και τη «νομ/ση» να προχωρήσει,

εξ’ αυτού του λόγου, σε δήλωση στο σύστημα ΤΕΕ, ότι θα εκδώσει ο.α,

χωρίς καταβολή του ειδικού προστίμου;

 

Λογικό το βλέπω και δεν βλέπω κανένα κόλλημα

Υποθέτω ότι μάλλον γίνεται χωρίς να μπορούν να του πουν, κάτι

βάσει των νομοθεσιών 4014 και τρόπου έκδοσης αδειών

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχω και εγώ ανάλογο θέμα, μόνο που στο δικό μου η παραβίαση του Δ έχει γίνει στους εξώστες, δηλαδή οι εξώστες έχουν παραβιάσει το Δ και όχι το κτίριο (σε σχέση με τις αποστάσεις που φαίνονται στην άδεια).

Αυτή την περίπτωση πως την υπολογίζεις;;;;

τελικά πως το προχώρησες??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν σε οικόπεδο με δύο κτίσματα, το ένα με άδεια το οποίο χρήζει τακτοποίησης και το άλλο χωρίς άδεια, απέχουν μεταξύ τους απόσταση μικρότερη της Δ, δηλώνεται παράβαση;

Αν δηλώνεται παράβαση, χρεώνεται και στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Αν έχω ισόγειο κτίσμα το οποίο έχει παραβιάσει το δ, και είναι όμως καθ' όλα νόμιμο εφόσον έχουν προηγηθεί οι απαραίτητες τακτοποιήσεις, μπορώ να κάνω προσθήκη ορόφου ακριβώς πάνω από το ισόγειο συνεχίζοντας να παραβιάζω βέβαια το δ και στον όροφο;

Θα πρέπει μήπως να δημιουργηθεί μια υποχώρηση στον όροφο ώστε να τηρείται η απόσταση δ; Αν ναι, μπορεί αυτή η υποχώρηση να είναι βατή; Δηλαδή να είναι κάτι σαν ταρατσάκι-βεράντα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.