Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικού (σχέδιο-υπόδειγμα)


Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την βεβαίωση που στέλνω. Ευχαριστώ.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ - Ν_4014 ver1.doc

Link to comment
Share on other sites

Τη βρίσκω "φλύαρη".

1) Καταρχήν νομίζω ότι έχεις ένα λάθος στην αρχή στο:

"προκειμένου να συναφθεί μεταξύ αυτού και του ………στοιχεία πωλητή ……… φερόμενου ως ………………………. , η κατά τον νόμο συμβολαιογραφική πράξη …….περιγραφή δικαιοπραξίας ……….. "

Τη βεβαίωση κινεί διαδικασίες ο πωλητής για να εκδοθεί και όχι ο αγοραστής.

2) Στη συνέχεια γράφεις:

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγρ.2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

Πέραν των ανωτέρω, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα αρχιτεκτονικά σχέδια της αδείας στη μεταβιβαζόμενη αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία, δεν έχουν εκτελεσθεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το καθαρό ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη της μεταβιβαζόμενης αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Εδώ δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ αρχικά ουσιαστικά βεβαιώνεις ότι υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις (που "τακτοποιήθηκαν" ή νομιμοποιήθηκαν), στη συνέχεια λες ότι δεν υπάρχουν.

3) Βλέπω ότι εμπλέκεις και τα 2 συμβαλλόμενα μέρη παντού στη βεβαίωση. Δε νομίζω ότι απαιτείται κάτι τέτοιο. Εσύ με τον πωλητή μιλάς, αυτός είναι ο εργοδότης σου. Και αν το συμβόλαιο τελικά δε γίνει ή δεν τα βρει ο πωλητής και γίνει με άλλον αγοραστή; Και από που προκύπτει η 10ήμερη ισχύς της βεβαίωσης που δηλώνεις; Δεν προκύπτει τίποτα από το νόμο όσον αφορά συγκεκριμένη χρονική ισχύ. Άσε που έχω παράδειγμα συμβολαιογράφου που αυθαίρετα (είμαι σχεδόν βέβαιος) ζητάει να είναι ...ημέρας η βεβαίωση (πράγμα προφανώς απολύτως αδύνατο).

4) Κάτι τελευταίο, Δε νομίζω ότι απαιτείται να δώσουμε ως αναπόσπαστο τμήμα της βεβαίωσης σχέδια και στέλεχος άδειας. Δεν ζητάει κάτι τέτοιο ο νόμος. Δηλώνουμε μεν ότι μας παραδόθηκαν, αλλά για δική μας χρήση ώστε να κάνουμε τον έλεγχο (εδώ κρατάω μια μικρή επιφύλαξη. Μπορεί να έχεις δίκιο).

Link to comment
Share on other sites

@tpanag Σχετικά με τη 2η παρατήρησή σου, έτσι ακριβώς είναι η διατύπωση στο πρότυπο που έχει δώσει το ΥΠΕΚΑ. Τη βρίσκω πολύ περίεργη, αλλά ακριβώς έτσι μας ζητάνε να τα υπογράφουμε.

Χαρακτηριστική περίπτωση που μου έτυχε: ένα κτίριο με τμήμα του ισογείου προ του 1955 (αεροφωτογραφία, συμβόλαια, βεβαιώσεις, μια χαρά), τρεις (3!) οικοδομικές άδειες για διάφορες επεκτάσεις και προσθήκες στο παλιό (1958, 1960, 1972) συν μία νομιμοποίηση άρθρου 22, ΓΟΚ '85 πρόσφατη, του 2004. Το κτίριο λοιπόν άψογο! Όλα συμμαζεμένα. Έκανα και την αυτοψία μου, όλα καλά. Άντε τώρα να συντάξω τη βεβαίωση.

Επειδή όμως το κτίριο, και προ του 1955 έχει, και νομιμοποίηση άρθρου 22 έχει, υπάγεται στις εξαιρέσεις της παρ.2, άρθρ.23 του 4014, επομένως πάω αναγκαστικά και λέω αυτό το περίεργο περί "αυθαιρέτων" ενώ είναι όλα είτε νόμιμα είτε νομιμοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι το διατυπώνει το ΥΠΕΚΑ και απ' ό,τι κατάλαβα εννοεί ότι οι όποιες αυθαίρετες κατασκευές υπάρχουν, εμπίπτουν στις εξαιρέσεις του νόμου και ότι πέραν αυτών δεν υπάρχουν (άλλες) αυθαίρετες κατασκευές (που να μην εμπίπτουν στις εξαιρέσεις) άρα το μεταβιβαζόμενο ακίνητο είναι "καθαρό".

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Λεει βέβαια και το "πέραν των ανωτέρων" και μήπως εννοεί: "πέρα των ανωτέρων παραβάσεων που εμπίπτουν στην παράγρ 2 καμία άλλη αυθαιρεσία......"

Link to comment
Share on other sites

Για τη βεβαίωση μηχανικού πάντως υπάρχει το σχετικό υπόδειγμα του ΥΠΕΚΑ. Δεν αρκεί εκείνο έτσι όπως έχει συνταχθεί?

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση μηχανικού σύμφωνα με το ΦΕΚ 2167 Β 27.09.2011 (Αποφάσεις Διαδικασίας Ηλεκτρονικής Υποβολής και Διαδικασίας Είσπραξης και Απόδοσης του Παραβόλου) δίδεται ηλεκτρονικά. Στο ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας μου είπαν ότι στα τετραγωνικά βάζεις παντού μηδέν και βγαίνει η βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι με βάση δείγμα που ανέβασε αλλού κάποιος συνάδελφος, η βεβαίωση που βγαίνει ηλεκτρονικά, κυριολεκτικά ...δε "βλέπεται"...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεται δεν βλέπεται η βεβαίωση πρέπει να είναι θεωρημένη. Δεν ισχύει πλέον τι μας αρέσει, αλλά τι επιβάλλεται από τον νόμο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.