Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικού (σχέδιο-υπόδειγμα)


Recommended Posts

Από το νόμο δεν επιβάλλεται θεωρημένη βεβαίωση μηχανικού για τις μεταβιβάσεις. Το ΤΕΕ λέει τις εξυπνάδες του για να εισπράττει προμήθειες. Ο νόμος προβλέπει ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων υπαγωγής στις ρυθμίσεις του 4014 και έκδοση θεωρημένης βεβαίωσης για την περαίωση της διαδικασίας.

Edited by tsak1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά; Θέλω να βγάλω πιστοποιητικό νομιμότητας για διαμέρισμα πολυκατοικίας. Εκτός από την αποτύπωση - επαλήθευση των διαστάσεων του διαμερίσματος αυτού καθαυτού, θα πρέπει να ελέγξω και για ολόκληρο το κτίριο:

  1. Αποστάσεις Δ.
  2. Ύψος οικοδομής;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεται δεν βλέπεται η βεβαίωση πρέπει να είναι θεωρημένη. Δεν ισχύει πλέον τι μας αρέσει, αλλά τι επιβάλλεται από τον νόμο

 

Κι εγώ τα ίδια με εσένα έλεγα (πίστευα), αλλά πείστηκα ότι έκανα λάθος. Έχουν δίκιο οι συνάδελφοι. Αρχίζει να γίνεται κατανοητό ότι η ηλεκτρονική βεβαίωση προβλέπεται μόνο σε ακίνητα των οποίων οι αυθαιρεσίες τακτοποιούνται. Αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, δουλεύουμε με δικό μας έγγραφο. Και σοβαρότατη ένδειξη για αυτό, είναι το ότι δεν υπάρχει καν θέση για τη σφραγίδα μας στο pdf που βγάζει το ΤΕΕ. Και δεν υπάρχει γιατί πολύ απλά η σφραγίδα μας έχει μπει στις μελέτες που καταθέσαμε εφόσον τακτοποιήσαμε το ακίνητο. Αντιθέτως σε περίπτωση ελέγχου και διαπίστωσης ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, ασφαλώς χρειάζεται σφραγίδα και το λεκτικό (και άρα η περιγραφή του ακινήτου) είναι δύσκολο να καλυφθεί από μια αυτοματοποιημένη διαδικασία.

 

Να ρωτήσω κάτι παιδιά; Θέλω να βγάλω πιστοποιητικό νομιμότητας για διαμέρισμα πολυκατοικίας. Εκτός από την αποτύπωση - επαλήθευση των διαστάσεων του διαμερίσματος αυτού καθαυτού, θα πρέπει να ελέγξω και για ολόκληρο το κτίριο:

  1. Αποστάσεις Δ.
  2. Ύψος οικοδομής;

Ευχαριστώ.

 

Ιδανικά ίσως θα έπρεπε (με τον κίνδυνο το 90% των ακινήτων να μη μπορεί να πάρει βεβαίωση βέβαια), αλλά η απόφασή τους ήταν να μην ελέγχεται.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 2167 Β 27.09.2011 Άρθρο 5 παρ 2 ''Ειδικότερα για την κατάρτιση συμβολαιογραφικών εγγράφων με αντικείμενο τη σύσταση τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε κάθε ακίνητο, συμπεριλαμβανομένων των αδόμητων οικοπέδων, γηπέδων και αγροτεμαχίων απαιτείται η θεωρημένη βεβαίωση του άρθρου 2 παρ. 1 της παρούσας, η οποία προσαρτάται στα συμβολαιογραφικά έγγραφα.''

 

Πιστεύω πλέον ότι ο καθένος σε αυτή τη χώρα αντιλαμβάνεται τους νόμους όπως τον συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

το 90% των ακινήτων να μη μπορεί να πάρει βεβαίωση βέβαια), αλλά η απόφασή τους ήταν να μην ελέγχεται.

 

tpanag, υπάρχει κάποια διάταξη που έχεις βρει που να το λέει αυτό; Μήπως εννοείς την ερωτο-απάντηση Νο. 1 του Γ' μέρους;

Επίσης, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Μού έχει ανατεθεί η σύνταξη πιστοποιητικού νομιμότητας σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Και ρωτάω:

  1. Πώς μπορώ να κάνω σωστή αποτύπωση μετρώντας μόνον εσωτερικές διαστάσεις;
  2. Πώς θα μετρήσω τα πάχη των εσωτερικών τοίχων;
  3. Πώς θα μετρήσω τα πάχη των εξωτερικών τοίχων;
  4. Μήπως δηλαδή θα πρέπει να ανατεθεί σε τοπογράφο η αποτύπωση;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Πρόκειται περί δικής μου εκτίμησης.

1) Δεν χρειάζεται να κάνεις αποτύπωση για να δώσεις βεβαίωση. Επαληθεύεις απλά τα εγκεκριμένα σχέδια. Αν παρ'όλα αυτά θέλεις να κάνεις αποτύπωση μετράς ό,τι χρειάζεται για αυτήν με την μετροταινία σου ή το αποστασιόμετρό σου.

2) Με τη μετροταινία σου.

3) Με τη μετροταινία σου.

4) Αποτυπώσεις αρχιτεκτονικών (αν και δεν είναι απαραίτητη αποτύπωση όπως είπα) ξέρει η ειδικότητά σου να κάνει από όσο ξέρω. Μπορείς φυσικά να αναθέσεις σε τοπογράφο τη διαδικασία αν θέλεις. Μην περιμένεις ότι θα αρχίσει να στήνει total station βέβαια μέσα στο 3άρι διαμέρισμα και να ρίχνει στάσεις ...στο WC, το σαλόνι και το υπνοδωμάτιο...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα που ρωτας ειναι αρκετα απλα....

Ποσο δυσκολο ειναι να μετρησεις τα παχη των εσωτερικων τοιχων απο ενα εσωτερικο κουφωμα?

Ενα μετρο θελεις για να πιασεις ολο το προφιλ του τοιχου, αφαιρεις τις εσοχες που κανει η κασα και το βρισκεις...

Στη συντριπτικη πλειοψηφια των εσωτερικων τοιχων που βρισκω, μετρησα 13εκ παχος, ητοι 9εκ η γλωσσα και απο 2εκ σοβας εκατερωθεν.

 

Αντιστοιχα για τους εξωτερικους, εμενα τα τελευταια μου προεκυπταν 22-23εκ παχος (σημειοτεον δεν υπηρχε θερμομονωση γιατι ηταν πολυ παλια...)

 

Εχω κανει ενα εξελακι υπολογιζοντας τους χωρους του σπιτιου ξεχωριστα με τις διαστασεις του σχεδιου και τις διαστασεις που μετρησα, με τα τελικα εμβαδα. Διπλα μια στηλη με την εσωτερικη περιμετρο του καθε χωρου, επι το παχος του σοβα που μου εχει προκυψει οπως ανεφερα πιο πανω και στο τελος το αθροισμα των 2 τελευταιων στηλων πρεπει να πλησιαζει την 1η με τα εμβαδα βασει σχεδιων....

 

Η αλλιως, μπορεις να ομαδοποιησεις τους χωρους σε παραλληλογραμμα και να κανεις συνολικα 2-3 πραξεις, αντι για 7-10 για καθε χωρο ξεχωριστα, οπως ανεφερα πιο πανω....

 

Μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο... Μας δινουν δουλεια και εμεις λεμε οτι ισως ηταν καλυτερα να την κανει αλλος! Ελεος...

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 2167 Β 27.09.2011 Άρθρο 5 παρ 2 ''Ειδικότερα για την κατάρτιση συμβολαιογραφικών εγγράφων με αντικείμενο τη σύσταση τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε κάθε ακίνητο, συμπεριλαμβανομένων των αδόμητων οικοπέδων, γηπέδων και αγροτεμαχίων απαιτείται η θεωρημένη βεβαίωση του άρθρου 2 παρ. 1 της παρούσας, η οποία προσαρτάται στα συμβολαιογραφικά έγγραφα.''

 

Πιστεύω πλέον ότι ο καθένος σε αυτή τη χώρα αντιλαμβάνεται τους νόμους όπως τον συμφέρει.

 

Η παρ. 1 του άρθρου 2 λέει "... Μετά τον έλεγχο της πληρότητας του φακέλου και την εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου εκδίδεται από το πληροφοριακό σύστημα βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας. "

 

Αλλη αυτή η βεβαίωση και άλλη η βεβαίωση του μηχανικού.

Edited by tsak1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα. δεν ξέρω που ακριβώς πρέπει να αναφερθώ, και δεν έχω βρεί κάποιο παρόμοιο θέμα

η βεβαίωση για μεταβίβαση οικοπέδου πρέπει να σταλλεί στο ΤΕΕ και αν ναι θα υπάρχουν αμοιβές;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.