Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτός σχεδίου - μη οικοδομήσιμο - αλλά με άδεια λυομένου


Recommended Posts

Σε περίπτωση που έχουμε μη άρτιο και οικοδομήσιμο,

αλλά με οικοδομική άδεια λυομένου και ταυτόχρονα υπέρβαση σε σχέση με την άδεια αυτή,

πρέπει να συμπληρωθούν όλα τα απαιτούμενα πεδία (αφού υπάρχει άδεια).

Αλλά ως επιτρεπόμενη δόμηση τι λαμβάνουμε?

προκειμένου να επιλέξουμε κάποιο από το πεδίο (5)

< 50% της επιτρεπόμενης, 50 έως 100% της επιτρεπόμενη? κλπ.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση με κοινοτικη αδεια και μη αρτιο και οικοδομησιμο, το περασα σημερα στο συστημα (λογω καταγγελιας στην πολεδομια, επρεπε οπωσδηποτε να το περασω) δεν συμπληρωσα κατι απο τα επιτρεπομενα, δομησης, καλυψης κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Λογική επιλογή,

αλλά από την άλλη έχει άδεια.

 

Το σύστημα του ΤΕΕ δέχεται να συμπληρώσεις το πεδίο της αδείας

και από την άλλη να αφήσεις κενό το πεδίο (5)?

 

Βέβαια

ίσως μπορούμε να ορίσουμε τα 50 μ² ως την μέγιστη δόμηση

καθότι αυτή επιτρεπόταν την εποχή που βγήκε η άδεια.

 

Μήπως ξέρουμε λοιπούς περιορισμούς για ύψος και πλάγιες αποστάσεις

που όριζε ο τότε νόμος του Παπαδόπουλου?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν αφησα κενο το σημειο 5. Εβαλα κανονικα τα τ.μ. Στα υπολοιπα ομως δεν συμπληρωσα κατι, ολα κενα.

 

Συνάδελφε με έχει προβληματίσει τόσο πολύ αυτό το θέμα που λέω αύριο 21/11/2012 να παω στη ΔΟΚΚ στη Γαρδίκη και από την άλλη θέλω να το κλείσω για να πάρω κανένα φράγκο, γιατί έχω ίδια περίπτωση. Iσόγειο κτίσμα 70 μ2 σε οικόπεδο 416 μ2, εκτός σχεδίου στη Σαλαμίνα, με οικοδομική άδεια για λυόμενο του 1970 και αεροφωτογραφία του 1971 ότι υπάρχουν από 40 εως 50 μ2 . Η Άδεια δίνει το δικαίωμα για ανέγερση 40 μ2. Φυσικά το σπίτι δεν είναι ΠΡΟΚΑΤ . Αν βάλω ότι υπάρχει άδεια (συντελεστής 1) το πρόστιμο βγαίνει πιο μικρό, αλλά δεν έχω στοιχεία για την επιτρεπόμενη δόμηση , για να κάνω συγκρίσεις υπερβάσεων δόμησης , κάλυψης. Μπορώ από μόνος μου να θεωρήσω σαν επιτρεπόμενα τα τετραγωνικά της υπάρχουσας αδείας και επ' αυτών να κάνω συγκρίσεις και να βάλω υπερβάσεις δόμησης? Στην πραγματικότητα δεν είναι τα πραγματικά επιτρεπόμενα γιατό οι άδειες αυτές ήτνα σε ειδικό καθεστώς και σίγουρα σήμερα δεν θα έκτιζε τίποτα. (Δεν έχω ψάξει το θέμα εντός οικισμού, θεωρώ ότι απαιτούνται 4 στρέματα για δόμηση εκτός σχεδίου)Από την άλλη αν βάλω ότι δεν έχει άδεια, το πρόστιμο ανεβαίνει αλλά καθαρίζω μιας και δεν απαιτούνται οι συντελεστές για υπερβάσεις. Αλλοι συνάδελφοι μου λένε, α) ναι στην άδεια καθόλου υπέρβαση δόμησης (το πιο χαμηλο πρόστιμο, )β)ναι στην άδεια αλλά υπερβάσεις , σύμφωνα με τα επιπλέον μ2 της υπάρχουσας οικοδομικής αδείας, γ) θεώρηση ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια (το πιο μεγάλο πρόστιμο)Αν θες μoυ στέλνεις και e-mail στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.