Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλλου


Recommended Posts

ΣΟΣ!!! Ερώτηση!!!

 

Οταν έχει χαθεί η άδεια βγάζουμε τοπογραφικό με ΕΓΣΑ;;;; Εννοώ, αν έχω το στέλεχος και έχω και κάποια σχέδια απλώς δεν είναι του αρχείου, τί κάνω, βγάζω πάλι με ΕΓΣΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΣΟΣ!!! Ερώτηση!!!

 

Οταν έχει χαθεί η άδεια βγάζουμε τοπογραφικό με ΕΓΣΑ;;;; Εννοώ, αν έχω το στέλεχος και έχω και κάποια σχέδια απλώς δεν είναι του αρχείου, τί κάνω, βγάζω πάλι με ΕΓΣΑ;

 

Προσοχή ερ/σεις μέρος Ζ

Σε κτίρια με οικοδομική άδεια απαιτείται τοπογραφικό εξαρτημένο από Ε.Γ.Σ.Α. στη β’ φάση ;

Όχι, τοπογραφικό εξαρτημένο από Ε.Γ.Σ.Α. υποβάλλεται στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί

οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί, καθώς και σε κάθε περίπτωση

κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο

Edited by diosifides
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω την άδεια... άρα όχι ΕΓΣΑ... αυτό ρωτάω... δηλαδή όταν ο ποιητής λέει άδεια, εννοεί το στέλεχος, όχι όλο το φάκελο... ναι;

Το έχω διαβάσει, απλώς ποτέ δεν ξέρεις τί ασάφεια θα υπάρχει...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Σε εντός σχεδίου οικόπεδο έχω περίπτωση διώροφης οικοδομής με Ο.Α του '79, η οποία όμως έχει χαθεί (υπάρχει μόνο το στέλεχος) και η αρμόδια πολεοδομία εξέδωσε τη σχετική βεβαίωση.

Με την ανέγερση της οικοδομής κατασκευάζεται και τρίτος όροφος χωρίς Ο.Α. (υπέρβαση δόμησης και ύψους). Σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη, ο σκελετός του κτίσματος (νόμιμο + αυθαίρετο) περατώνεται προ του '83 (ωστόσο τα μόνα στοιχεία που έχει είναι ένσημα ΙΚΑ από το '85 γιατί όπως λέει έτσι ήταν η συμφωνία!!). Η αποπεράτωση της οικοδομής (στο σύνολό της μαζί με το αυθαίρετο τμήμα) γίνεται σε 2-3 στάδια και τελικά ηλεκτροδοτείται το 2007. Ο τρίτος (και αυθαίρετος) όροφος έχει επικάλυψη στέγης χωρίς πλάκα και επισκέψιμο χώρο. Μετά από την πρώτη αυτοψία, διαπιστώνω ότι έχουν γίνει αυθαιρεσίες και στο νόμιμο τμήμα (υπέρβαση ύψους ως προς το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής!!). Ο ιδιοκτήτης έχει αντίγραφα από όλα τα σχέδια της αδείας όμως δε θέλει (για ευνόητους λόγους!!) να ελεγχθούν ή να προσκομιστούν στην πολεοδομία για ανασύσταση φακέλου..

  • μπορώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση του 3ου ορόφου ενώ υπάρχει αυθαιρεσία στο "νόμιμο" τμήμα??...έχω την ευθύνη ως μηχανικός να το ελέγξω??
  • τι σχέδια θα πρέπει τελικά να προσκομίσω στη β' φάση??..θα αποτυπώνεται σε αυτά και το υπόλοιπο "νόμιμο" τμήμα της οικοδομής??
  • μας καλύπτει μια Υ/Δ του ιδιοκτήτη στην οποία θα βεβαιώνει το χρόνο κατασκευής του ακινήτου ή θα μου ζητηθεί από το ΤΕΕ να επισυνάψω αεροφωτογραφίες??
  • ο ιδιοκτήτης έχει στην κατοχή του Τοπογραφικό διάγραμμα σε αυθαίρετο σύστημα, από το 2006, καθώς τότε έγιναν συμβόλαια μεταβίβασης της ψιλής κυριότητας. Το τοπογραφικό αυτό ισχύει ή θα πρέπει να συντάξω νέο σε ΕΓΣΑ??

...περιμένω για απαντήσεις σας ελπίζω σύντομα, καθώς το ακίνητο βρίσκεται 200χλμ από την περιοχή μου και θα ήθελα να γνωρίζω εάν έχει νόημα να το αναλάβω ή θα πηγαινοέρχομαι τσάμπα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσοχή ερ/σεις μέρος Ζ

Σε κτίρια με οικοδομική άδεια απαιτείται τοπογραφικό εξαρτημένο από Ε.Γ.Σ.Α. στη β’ φάση ;

Όχι, τοπογραφικό εξαρτημένο από Ε.Γ.Σ.Α. υποβάλλεται στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί

οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί, καθώς και σε κάθε περίπτωση

κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο

Ρε συ πατριώτη diosifides το βρήκες στις ερωταπαντήσεις Ζ αυτό..;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχει δοκιμάσει κανένας να ρωτήσει σε πολεοδομία για ανασύσταση με βάσει το παρακάτω ΠΔ ή θεωρείται ουτοπικο?

 

"ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ ΑΡΙΘ. 114 (ΦΕΚ Α΄ 165/30.06.2005)

Yποχρεωτική ανασύσταση φακέλου, ο οποίος έχει απολεσθεί από υπαιτιότητα της υπηρεσίας."
Link to comment
Share on other sites

ρώτησα κάπου μέσα στο Δεκέμβριο του 2011 για μερική ανασύσταση φακέλου. Ειχε χαθεί κάτοψη και τοπογραφικό. Μου είπαν ότι θα χρεωθεί σε κάποιον υπάλληλο της υπηρεσίας ο οποίος θα κάνει αυτοψία με ταυτόχρονη προσκόμιση νεων σχεδίων (κάτοψης και τοπογραφικού). Στη δική μου περίπτωση δεν προχώρησε για προσωπικούς λόγους του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.