Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλλου


Recommended Posts

Στην παρακάτω περίπτωση χρειάζεται ανασύσταση η απλά κάνω αποτύπωση;

 

Παραθέτω τα πλήρη δεδομένα

 

1.Οικ. Αδεια 1984. Ισόγεια κατοικία 80 Μ2 σε οικόπεδο 260 Μ2 πανταχόθεν ελεύθερη .Ο φάκελος της ΟΑ είναι χαμένος (έχω ήδη κάνει αίτηση στην πολεοδομία για βεβαίωση απώλειας).Το στέλεχος υπάρχει.

2.Κατασκευάστηκε το 1984,με υπερύψωση 0.5 μ και με δημιουργία εξωστών μπροστά και πίσω.Μπορώ να τα θεωρήσω ως νομίμως κατασκευασθέντα λόγω και της έλλειψης σχεδίων;

3.Αυθαίρετο υπόγειο εντός περιγράμματος οικοδομής 40 Μ2 και ύψος 1,95 με πρόσβαση κάτωθεν τμήματος του μπροστινού εξώστη (υπολογίζεται κάτι επιπλέον ως υπέρβαση εκτος των 40 Μ2;)

4.Κατασκευή σκάλας από οπλισμένο σκυρόδεμα προς το δώμα.Πως διαχειρίζομαι τις ΥΔ και ΥΚ;. Μήπως ο ΝΟΚ με απαλλάσει ως μη μετρούμενη πλέον στη δόμηση;(λέω εγώ τώρα!!)

5.Κατασκευή εκτος σώματος οικοδομής αποθήκη 2,5 Μ2 .Αλλη παράβαση και αναλυτικός η ενσωματώνω τα Μ2 στο υπόγειο ως βοηθητικός χώρο;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για δήλωση 4014 δεν χρειάζεται ανασύσταση φακέλου οικοδομικής άδειας (αφού έχεις το στέλεχος).

Κάνεις νέα κάτοψη, τομή, διάγραμμα κάλυψης και εξαρτημένο τοπογραφικό και τα υποβάλεις.

 

Ίσως πολλά από αυτά που αναφέρεις να "υπήρχαν" και στην άδεια (πρόσεχε πως θα το χειριστείς).

Link to comment
Share on other sites

Και με τι σχεδιο θα συγκρινεις την υπαρχουσα κατασταση για να ρυθμισεις τις αυθαιρετες κατασκευες?

Θεω να πω, πως θα αποδειξεις οτι το περιγραμμα της οριζοντιου σου που μενει ανεπηρεαστο στη δηλωση, καθοτι νομιμο ειναι οντως νομιμο?

 

Εχω κι εγω περιπτωση απωλειας φακελου που συγκρινοντας το σχεδιο της συμβολαιογραφου με την πραγματικη μας κατασταση βρεθηκαν παρανομιες, στη β' εσοχη.

Πως θα εισαγαγω τις παρανομιες για να τις ρυθμισω οταν δε μπορω να αποδειξω οτι το νομιμο περιγραμμα της οριζοντιου μου ειναι το συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Απλώς υπολογίζεις τα συνολικά τ.μ. κι αφαιρείς τα 80 τ.μ. που έχουν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση, που ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι έχει κοινοτική άδεια και σου προσκομίζει βεβαίωση του Δήμου ότι όντως είχε - κάποτε - εκδοθεί οικοδομική άδεια η οποία χάθηκε, τι κάνεις ;

Δηλώνεις στο φύλο καταγραφής, ότι υπάρχει οικοδομική άδεια ;

Προφανώς από ότι έχω καταλάβει, τέτοια άδεια δεν υπάρχει. Απλά κάποιος βλαχοδήμαρχος βεβαιώνει ότι υπήρχε και χάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, αν ο δήμαρχος βεβαιώσει πως είχε εκδοθεί η τάδε άδεια με ημερομηνία έκδοσης τάδε, πηγαίνεις στην οικία πολεοδομία και βρίσκεις αν την έχει κοινοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για δήλωση 4014 δεν χρειάζεται ανασύσταση φακέλου οικοδομικής άδειας (αφού έχεις το στέλεχος).

Κάνεις νέα κάτοψη, τομή, διάγραμμα κάλυψης και εξαρτημένο τοπογραφικό και τα υποβάλεις.

 

Ίσως πολλά από αυτά που αναφέρεις να "υπήρχαν" και στην άδεια (πρόσεχε πως θα το χειριστείς).

2 χρονια μετα..

 

που το λεει αυτο ΙΑΣΟΝΑ;

εχω μια τετοια περιτπωση που τη ρυθμισα στον 4014 και τωρα στη μταφορα στον 4178 πρεπει να κανω ανασυσταση φακελου πρωτου δωσω την περαιωση στον ιδιοκτητη;

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα του νόμου: ".......γ. Στις περιπτώσεις απώλειας του φακέλου της οικοδομικής άδειας, βεβαιωμένης από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης και προκειμένου να διερευνηθεί η νομιμότητα του υφισταμένου κτιρίου είναι δυνατή η υποβολή στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης φακέλου αποτύπωσης κτιρίου, ανεγερθέντος με βάση οικοδομική άδεια πριν τις 28.07.2011 που έχει απολεσθεί.....". Δηλαδή, με απλά λόγια, όχι δεν σε υποχρεώνει ουδείς να κάνεις την ανασύσταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.