Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόληξη κλιμακοστασίου (σε εκτός σχεδίου)


Recommended Posts

Το κατάλαβα και βάσει αυτού απάντησα πριν. Το παράλογο της διάταξης είναι ότι σκέτα 70 απαγορεύονται, 70+50 στεγή μόνο πανω από την απόληξη επιτρέπονται. Οπότε αν "στεγάσεις" έστω με μονόριχτη κεκλιμένη επιφάνεια την απόληξη θεωρώ ότι είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Γεια σε όλους! Θα ήθελα να μάθω, σε εκτός σχεδίου γήπεδο θελουμε να κάνουμε δυο κατοικίες ισόγειες με τμήμα υπογείου υπερυψωμένο. Ο συντελεστής δομησης εξαντλείται. Μπορώ να έχω εξωτερικό κλιμακοστάσιο για πρόσβαση στο δώμα; Μετράει στη δόμηση; Ευχαριστω πολύ!!

4FDD7228-34A3-4E64-B23E-66E98E0DD5EA.jpeg

Link to comment
Share on other sites

το  μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος   είναι 4.0μ για ισόγεια κατοικία και 7,50μ για διώροφη

και άσχετα με το παραπάνω (μονώροφη ή διώροφη) και με το αν έχεις υπόλοιπο σ.δ  

γενικά στα εκτός σχεδίου   πάνω από το μέγιστο ύψος δεν επιτρέπεται απόληξη κλιμ/σιου

παρά μόνο περιμετρικού στηθαίου  1.0μ,  στηθαίου φωτ/γου 0,3 και καπνοδόχων <1,50μ

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

το  μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος   είναι 4.0μ για ισόγεια κατοικία και 7,50μ για διώροφη

και άσχετα με το παραπάνω (μονώροφη ή διώροφη) και με το αν έχεις υπόλοιπο σ.δ  

γενικά στα εκτός σχεδίου   πάνω από το μέγιστο ύψος δεν επιτρέπεται απόληξη κλιμ/σιου

παρά μόνο περιμετρικού στηθαίου  1.0μ,  στηθαίου φωτ/γου 0,3 και καπνοδόχων <1,50μ

Αναφέρεται:

 Υπεράνω του ως άνω καθοριζομένου μέγιστου ύψους επιτρέπεται η κατασκευή μόνο στηθαίου τυχόν φωταγωγών ύψους μέχρι 0,30 μ. και καπνοδόχων, απαγορευομένων των λοιπών κατασκευών που αναφέρονται στο άρθ-87 του νδ-8/1973 περί ΓΟΚ/73

Για το 1μ. περιμετρικο στηθαιο που αναφερεται για εκτός σχεδίου; 

Το ύψος μου είναι 4μ. Η ερώτησή μου είναι σε σχέση με την ύπαρξη του εξωτερικού κλιμακοστασίου και σε ποιο συντελεστή και αν μετράει. Ευχαριστώ πολύ και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο σου βλέπω μόνο εσωτερική σκάλα.

Το ύψος στηθαίου αναφέρεται αλλού και αν κατασκευάσεις εξωτερική σκάλα τότε λόγω βατότητας του δώματος θα πρέπει με το στηθαίο (αντίστοιχου ύψους με αυτό των  κιγκλιδωμάτων)  να διασφαλίζεις την μη πτώση επισκεπτών του  

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το αλλού; 😋 Επειδή το ΦΕΚ-270/Δ΄/31.05.1985 αναφέρει αυτό που γράφω παραπάνω. Οπότε τι σημαίνει, ότι πρέπει παντού στο δώμα το στηθαίο να είναι 30 εκ.; όποιο υλικό και αν είναι;

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά ούτε στην πολεοδομία βγάζω συμπέρασμα, ούτε από αυτά που διαβάζω γενικά. Ευχαριστώ!

*Η σκάλα είναι εξωτερική και πάει απλά στο δώμα της κατοικίας*

 

SKALA.PNG

Link to comment
Share on other sites

  "....Θα ήθελα να μάθω, σε εκτός σχεδίου γήπεδο θελουμε να κάνουμε δυο κατοικίες ισόγειες με τμήμα υπογείου υπερυψωμένο. Ο συντελεστής δομησης εξαντλείται. Μπορώ να έχω εξωτερικό κλιμακοστάσιο για πρόσβαση στο δώμα; Μετράει στη δόμηση; Ευχαριστω πολύ!! "

Η αρχικη ερωτηση  αφορουσε σε εκτος  σχεδιου

Τωρα κάνεις αναφορα στο Δ 181/85, που αφορά οικισμους.

Αρα, θα παμε στο ΝΟΚ, αρθρο 1, "πεδιο εφαρμογης"

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτό κλιμακοστάσιο δεν μετράει στην δόμηση και τον όγκο, μετράει στην κάλυψη. πληροφορίες θα βρείς στα άρθρα 11, 12 και 13 του ΝΟΚ.

Το ύψος του στηθαίου σε βατά δώματα είναι 1,00 μ. ελάχιστο 1,20 μ. μέγιστο. πληροφορίες σχετικά με τα στηθαία θα βρεις στο άρθρο 15 του κτηριοδομικού.

Στην εκτός σχεδίου περιοχή, πάνω από τα 4,00 μ. μονώροφης κατοικίας μπορείς να βάλεις στέγη 1,20 μ. και πάνω από το 4,00+1,20=5,20 μ. μπορείς να έχεις καμινάδα και στηθαίο 0,30 μ. στην περίπτωση που έχεις φωταγωγό. πληροφορίες στο ΠΔ 24/5/85 άρθρο 6

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δηλαδή, αν έχω μονόροφο που το τελικό του ύψος είναι στα 3.20μ. από το φυσικό έδαφος δεν μπορώ να έχω απόληξη κλιμακοστασίου 0.5μ. πάνω από το ύψος του δόματος; Αφού και πάλι το τελικό ύψος είναι κάτω από μέγιστο επιτρεπόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.