Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

δεν μου έχει γίνει ξεκάθαρο αν οι προϋποθέσεις για την εξαίρεση αυτή απο τον μειωτικό συντελεστή αναφέρεται για το ακίνητο που είναι πρωτη και μοναδική κατοικία ή για άλλο ακίνητο.

Δηλαδή ιδιοκτήτης μιας και μοναδικής κατοικίας 300τμ χωρίς παιδιά και σύζυγο έχει μειωτικό συντελεστή. Δεν έχει τίποτα άλλο στο όνομα του με οποιαδήποτε μορφή(κυριότητα επικαρπία κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χθες πηγα υπεκα στους αμπελοκηπους.....μουπαν οτι εκει που λεει οτι αθροιζονται οι ιδιες παρανομιες εννουν οτι αθροιζουμε Υ.Δ ΚΑΙ Υ.Κ και βγαζουμε συντελεστες που τους χρησιμοποιουμε σε ΟΛΑ τα φυλλα καταγραφης

Link to comment
Share on other sites

και επαναφέρω το θέμα με το ποσοστό Υ.Δ. . έβγαλε κανείς άκρη για το αν αθρόιζουμε και χρησιμοποιούμε τον ίδιο συντελεστή σε όλα τα φύλλα καταγραφής?? γιατί οι διαφορές που προκύπτουν είναι πολύ μεγάλες ....

Kι εγώ έχω αυτή την απορία.
Link to comment
Share on other sites

Τα εξωτερικά κλιμακοστάσια υπολογίζονται ως Υπέρβαση Δόμησης Κύριων Χώρων και όχι με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Οι εξώστες υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό (παντού).

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι εξυπηρετεί χώρους κυρίας χρήσης και δεν είναι δηλ. εξωτερική βοηθητική κλίμακα, και εγώ πιστεύω ότι αποτελεί υπέρβαση δόμησης.

 

steve100, εφόσον είναι η μοναδική του κατοικία ναι.

δεν υπάρχει αναφορά στα πόσα τετραγωνικά θα πρέπει να είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ ΥΨΟΥΣ

.

.

.

5. Υπέρβαση του εγκεκριμένου ύψους της Ο.Α αλλά ΚΑΤΩ από το μέγιστο επιτρεπόμενο ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης (δημιουργία επιπλέον χώρων), Το πρόστιμο για την Υπέρβαση Δόμησης βγαίνει με φύλλο καταγραφής αλλά ΧΩΡΙΣ να τσεκάρεις υπέρβαση ύψους και η διαφορά ύψους χωριστά με αναλυτικό.

 

 

 

 

 

Νομίζω τα μάζεψα....

 

"και η διαφορά ύψους χωριστά με αναλυτικό."

Εξαιρετικό post, αλλά τί εννοείς με αυτό??

Link to comment
Share on other sites

 

και επαναφέρω το θέμα με το ποσοστό Υ.Δ. . έβγαλε κανείς άκρη για το αν αθρόιζουμε και χρησιμοποιούμε τον ίδιο συντελεστή σε όλα τα φύλλα καταγραφής?? γιατί οι διαφορές που προκύπτουν είναι πολύ μεγάλες ....

 

Kι εγώ έχω αυτή την απορία.

 

Για το συγκεκριμένο θέμα σύμφωνα με το ΤΕΕ η απάντηση είναι ΝΑΙ δηλαδή αθροίζουμε και χρησιμοποιούμε τον ίδιο συντελεστή σε ΟΛΑ τα φύλλα καταγραφής.

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ύψη νομίζω ότι πρέπει να αναθεωρηθούν λίγο οι απαντήσεις που έχουν δοθεί σε αυτό το topic.

Ιδίως μετά την ΣΤ1 διευκρίνηση περί υπέρβασης ύρψους χωρις υπέρβαση δόμησης χρησιμοποιουμε τους νέους συντελεστές:

 

υπενθυμίζω:

Στο ακίνητό μου στο οποίο δεν υπάρχει καμία άλλη υπέρβαση πέραν της υπέρβασης ύψους,

πώς υπολογίζεται το πρόστιμο ;

Μετά από σχετική τροπολογία που ψηφίστηκε στις 9/11/11 διευκρινίζεται ότι σε περιπτώσεις

υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει

υπέρβαση δόμησης, το πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής της

υπέρβασης δόμησης (3α,β,γ,δ), αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπερβάσεις αυτών έως 20% του

επιτρεπομένου ύψους και ο συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του επιτρεπομένου ύψους.

 

κατά την γνώμη μου για τα ύψη πράττουμε ως εξής:

 

Υπερβάσεις Ύψους

1. Υπέρβαση ύψους υπάρχει όταν το ύψος του κτιρίου ή μέρους του κτιρίου υπερβαίνει τα ύψη της αδείας.

η παράγραφος 1 του άρθρου 24 του Ν.4014 ορίζει ρητά ότι

...ανάλογα με την κατηγορία παράβασης, για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκαταστα-

θεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28.7.2011 και έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου είτε χωρίς οικοδομική άδεια...

 

Η σύγκριση της υπέρβασης γίνεται με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής (ή για περιπτώσεις "χαμηλών κτιρίων", συγκρίνεται το ύψος τους με το ισχύον για χαμηλά κτίρια)

 

2. Στο μετρούμενο ύψος του κτιρίου για τον έλεγχο Υπέρβασης ύψους, ΔΕΝ συνυπολογίζεται (προστίθεται) το επιπλέον που έχει προκύψει από μη κατασκευή- ολοκλήρωση μπαζώματος ή από ξεμπάζωμα (εκσκαφή). Δηλ. Η αφετηρία μέτρησης του ύψους του κτιρίου ξεκινά από τη στάθμη που φαίνεται στην Ο.Α ως αρχή μέτρησης των υψών.

Η διαφορά ύψους που έχει προκύψει από ξεμπάζωμα ή μη μπάζωμα μέσω αναλυτικού.

 

3. Υπέρβαση ύψους ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης (χωρίς δημιουργία επιπλέον χώρων), παίρνει μειωτικούς συντελεστές 0.2 ή 0.4 (ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους), χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής της υπέρβασης δόμησης (3α,β,γ,δ)

 

4. Υπέρβαση ύψους ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης(δημιουργία επιπλέον χώρων) την υπέρβαση ύψους της αδείας με τους παλιούς συντελεστές (1,2 ή 1,4 ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους) μαζί με την υπέρβαση δόμησης και την συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής (ή το 8,5 αν προκειται για χαμηλά)

 

 

Αν έχει συζητηθεί πάλι, ζητώ συγνώμη, απλά νομίζω ότι μετά την πρόσφατη διευκρίνηση πρέπει να κινούμαστε έτσι.

Ακούω προτάσεις/αντιρρήσεις....

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Οικοδομική άδεια εκτός οικισμού (παρόδιο) με τμήμα οικοδομής ισόγειο μαι τμήμα οικοδομής διώροφο, τελικά κατασκευάστηκε με "αντικατοπτρισμό" ή "καθρέφτης". Δηλ. Το διώροφο έγινε εκεί που κανονικά θα ήταν το ισόγειο κοκ. Τι παράβαση δηλώνουμε στον 4014/2011 ???

Εννοείται ότι επιφάνειες, όγκοι, αποστάσεις και ύψος έχουν μείνει ίδια.

Μια γρήγορη απάντηση από κάποιον που το έχει αντιμετωπίσει, θα εκτιμηθεί, καθώς ο πελάτης πιέζει για απάντηση...

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.