Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Εγω παλι εχω την εξης υποθεση....

Αυθαιρετο εντος σχεδιου στη Θεσσαλονικη, σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο οικοπεδο, με 12τ.μ. ισογειο καταστημα απο το 1960 και αλλα 10τ.μ. προεκταση προ 3ετιας...

Οροφος απο πανω 50τ.μ. απο το 1960

Δωματιο 17τ.μ. απο το 1960 στο δωμα και κατασκευη προ 10ετιας αλλο τοσο επισης στο δωμα...

 

Εχω κανει 5 ξεχωριστα φυλλα καταγραφης....

 

ΟΛΑ ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη και, αν δεν κανω λαθος, δεν υπαρχει συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας....

 

Ολα μπαινουν σε μια αιτηση με μια αμοιβη μηχανικου ή καθε επιπεδο μπαινει σε ξεχωριστη αιτηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει ξεκαθαριστεί νομίζω το θέμα σε άλλο topic!Μία αίτηση όταν δεν υπάρχει σύσταση και ας είναι πολλοί λειτουργικοί ανεξάρτητοι χώροι!Πολλές αιτήσεις όσες και οι ιδιοκτησίες στην περίπτωση σύστασης!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστω μελετη στατικης επαρκειας επειδη το ισογειο ειναι καταστημα της ιδιοκτητριας που ραβει και επιδιορθωνει ρουχα?

 

Ανηκει στην κατηγορια των εμπορικων καταστηματων?

 

Δεν εμπορευεται κατι η κυρια, παροχη υπηρεσιων (επιδιορθωσεις) προσφερει...

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης μου μπήκε στην ρύθμιση για αυθαίρετο (χωρίς άδεια-εκτός σχεδίου-ολόκληρη αυτοτελή οικία). Πλήρωσε το παράβολο 2000ευρω και θέλει μέχρι 22 Δεκεμβρίου να πληρώσει εφάπαξ το υπόλοιπο με μείωση 20%.

1. Πως θα γίνει η πληρωμή του προστίμου;

 

2. Πως θα γίνει η πληρωμή του προστίμου σε περίπτωση που θέλει να βγάλει νόμιμη άδεια; Εννοώ ότι θέλει σε 3 χρόνια να βγάλει την άδεια αλλά θα πληρώνει τις δόσεις κανονικά; ή όχι;

 

3. Σε περίπτωση που έχει πληρώσει όλο το ποσό (εφάπαξ), διαπιστωθεί διαφορά ή λάθος (πχ στα τετραγωνικά) του αυθαιρέτου, τι γίνεται με την πληρωμή του προστίμου; Πληρώνει την διαφορά ή του επιστρέφετε το υπόλοιπο;

4. Η αμοιβή μου, μπορεί να πληρωθεί τμηματικά; πχ. 1000 τώρα, αλλά 1000 σε ένα μήνα και αλλά 1000 στο τέλος Μαρτίου με την τέλεση της ρύθμισης;

 

 

Ν.4030/2011 άρθρο 49, παράγραφος 16, Στην βεβαίωση του μηχανικού για την ύπαρξη αυθαιρέτων , ο μοναδικός αριθμός που πρέπει να προσαρτηθεί στα συμβόλαια είναι ο Α/Α Δήλωσης, ο Α/Α Πρωτοκόλλου, το ηλεκτρονικό κλειδί, ή νέος αριθμός που θα μας δώσει το ΤΕΕ μετά την εκ νέου ξεχωριστή -από το αυτόματο σύστημα- υποβολή της βεβαιώσεις;

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

όταν το κτίριο κατασεκυάστηκε πιο ψηλά από την αρχή χωρίς επιπλέον όροφο και χωρίς αύξηση του ελεύθερου ύψους και ενώ απαντήσεις από το ΤΕΕ μιλάνε μία για το ότι φταίει ο τελευταίος και μία το ότι φταίει το υπόγειο, όπως το σκέφτεται ο καθένας τους, εγώ θεωρώ ότι μία κοινή δήλωση όλων των ιδιοκτητών με τα τμ της κάλυψης τους και 0,2 ή 0,4. Επιμερισμός τότε του προστίμου σε όλους. Δηλαδή δήλωση ως κοινόχρηστης αυθαιρεσίας από όλους, διότι όλοι αλλάξανε τη στάθμη τους σε σχέση με την άδεια. Επαναλαμβάνω αν δεν φταίει κάποιος αλλά υπήρχε αντικειμενικά ''κοινόχρηστη'' παράβαση.

Όταν δημιουργείται όροφος επιπλέον είτε χτίζεται μέρος δώματος (πάλι δημιουργία ορόφου) τότε φταίει ο τελευταίος φυσικά. Εφόσον το υπόγειο γίνετια πλέον ισόγειο είναι άλλη παράβαση και ανάλογα το δηλώνει ο ιδιοκτήτης του υπογείου ως ΥΔ.

Όσων αφορά το ότι ούτε το ελεύθερο ύψος αλλάζει ούτε ΥΔ έχουμε αυτό δε σημαίνει ότι πάλι είναι αυαθαιρεσία η αλλαγή υχψομέτρων σε σχέση με την άδεια. Αλλωστε και η κάθε στάθμη σημειώνεται σε κάθε κάτοψη ορόφου σε σχέση με το σχετικό μηδέν των υψομέτρων, οπότε πάλι είναι κάτι διαοφρετικό και αυαθαιρεσία. Πάμε λοιπόν με το 0,2 ή 0,4, τότε

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία, για εσάς ίσως χαζή, για εμένα σημαντική: Αυτοί οι συντελεστές 0,20 και 0,40 της υπερβασης ύψους, που ακριβως υπάρχουν σαν επιλογές στο πρόγραμμα και δεν τους βρίσκω? Πρέπει να γίνει ο υπολογισμός τους στο χέρι για το τελικό πρόστιμο ή υπάρχουν κάπου και η μυωπία μου έχει μεγαλώσει επικίνδυνα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, συμφωνώ με την κοινόχρηστη παράβαση όπως λες!Το θέμα όμως είναι γιατί να χρησιμοποιήσουμε τους συντελεστές 0,2 ή 0,4 από τη στιγμή που αυτοί με βάση και την τροποποίηση του 4014 ορίζονται ότι χρησιμοποιούνται μόνο όταν έχουμε αύξηση του ύψους της ιδιοκτησίας χωρίς αύξηση δόμησης (δηλαδή όταν έχουμε μόνο αύξηση όγκου) Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει αύξηση όγκου και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να υπολογιστεί έτσι η συγκεκριμένη παράβαση!Προσωπικά θα βάλω μάλλον μόνο αναλυτικό στην δικιά μου περίπτωση!Γιατί τετραγωνικά και υπέρβαση ύψους δεν έχω, αφού δεν υπάρχουν τετραγωνικά δόμησης να υπερβαίνουν αυτά της αδείας!Νομίζω χρειαζόμαστε μια απάντηση σε στυλ ερωταπάντησης επιπλέον για αυτή την απορία!Σε στυλ όταν υπάρχει παραβίαση εγκεκριμένου ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και όγκου τότε τι κάνουμε?Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι κοινόχρηστη παραβίαση!

Edited by jimaros288
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα και απο μενα, εχω βιομηχανικο κτηριο 2000τ.μ. που εκανε παρανομη αλλαγη χρησης σε πολυκαταστημα και φυσικα εφαγε καταγγελια στην πολεοδομια για αυτο, με δεδομενο οτι για καταστηματα εκτος σχεδιου επιτρεπονται 600 μ2

αλλα και οτι η οικοδομη εχει νομιμη αδεια για 2000 μ2 πως πρεπει να το περασω στο συστημα του τεε ως αλλαγη χρησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.