Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Αναλυτικος στους εξωστες ειπαμε....

Ανοικτοι ειναι, δεν κλεισανε... 500€ παραβαση....

Ο Η/Χ (και οχι Η/Υ :mrgreen: ) οπως τα λες

α. 2 φυλλα καταγραφης, ενα το μπαλκονι και ενα ο Η/Χ

β. Δε σε απασχολει ιδιαιτερα, κατω απο 50% ειναι η υπερβαση, μοναδιαιος συντελεστης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

 

ps είμαι αρχάρια απλά θέλω να τακτοποιήσω το σικό μου ημι-υπαίθριο οπότε σε απλά λόγια pls:)

 

Εχω τις κάτωθι ερωτήσεις:

 

Εχω ένα απλό ημι-υπαίθριο, 10,39 μ2. Εχω βάλει χωρίς αλλαγή χρήσης, χωρίς υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, με άδεια με ΥΔ ΚΧ 10,39 ΚΑΙ υδ βοηθητικών 0. Όλα τα παραπάνω με συνεννόηση και επιβεβαίωση και με τον εργολάβο. Ότι σας ακούγεται λάθος μου λέτε πλς

 

Η διαδικασία που ακολουθώ είναι:

 

- Υποβάλλω μέσω του συστήματος αμοιβων πρώτα την αμοιβή? (π.χ. μου βγάινει 1500 κάτι). Στον εν λόγω υπολογισμό καθώς δεν έχω ακαλυπτο έχω βάλει 0,

- Στη συνέχεια παίρνω απαλλαγή από υπηρεσία, καθώς είμαι και ο μηχανικός?

-Στο σύστημα της δήλωσης τι ημερομηνία βάζω στην αυτοψία?

-Ααπό τα οικονομικά στοιχεία γράφω κάτι?

- Πότε γίνεται η πληρωμή του προστίμου? Π.χ. αν μου βγαίνει 935, ξέρω ότι με την έκπτωση 20% πρέπει να πληρώσω 750 κάτι. Τι δίνω στην τράπεζα, και πότε?

 

Σας χιλιοευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικος στους εξωστες ειπαμε....

Ανοικτοι ειναι, δεν κλεισανε... 500€ παραβαση....

Ο Η/Χ (και οχι Η/Υ :mrgreen: ) οπως τα λες

α. 2 φυλλα καταγραφης, ενα το μπαλκονι και ενα ο Η/Χ

β. Δε σε απασχολει ιδιαιτερα, κατω απο 50% ειναι η υπερβαση, μοναδιαιος συντελεστης

 

 

εχω θολώσει κι ακόμα ούτε 8 δεν πήγε!!!!! :shock: σωστά Η/Χ!!!!!!!!! το διορθώνω...

 

Το μπαλκόνι αφού θέλει αναλυτικό δεν θέλει φύλλο καταγραφής έτσι δεν είναι? άρα ένα φύλλο?

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.Στην βεβαίωση για την αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία και ως προς το θέμα του ύψους εξετάζεται το ύψος ως προς την αφετηρία μέτρησης ύψους της οικοδομικής άδειας?Αν υπάρχει διαφορά δεν δίνουμε βεβαίωση?Αν το ύψος του διαμερίσματος σε πολυκατοικία συμφωνεί με αυτό της αδείας(μικτό πλάκα-πλάκα) αλλά ως προς την αφετηρία μέτρησης ύψους αδείας διαφέρει κάνουμε τακτοποίηση ν.4014/2011 με συντελεστές 0.20 η 0.40?

Link to comment
Share on other sites

gmag επειδή έχω κ εγώ παρόμοια περίπτωση από τη στιγμή που συμφωνεί με το ύψος που φαίνεται στην άδεια από πλάκα σε πλάκα είσαι καλυμμένος.....δηλαδή αν έχουν κάνει οι άλλοι έναν όροφο επιπλέον ανάμεσα θα πληρώσεις κ για τον όροφο του άλλου....ετσι τουλάχιστον το δήλωσα εγώ σε παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.σημερα πετυχα το εξης κουφο.Ο εργολαβος κατα την κατασκευη επεκτεινε την οικοδομη κατα 0,20 εκ.σε μια διασταση.(αδεια 97).Η πελατισα μου που εχει ενα μικρο διαμερισμα εχει τωρα υπερβαση 1,24 τ.μ.Δεν μπορει να παρει πιστοποιητικο και κατα συνεπεια να αποδεχτει συμβολαιογραφικα την κληρονομια..Δηλωση αυθαιρετου για 1.24 τ.μ.γινεται?Δεν βρισκω πουθενα εξαιρεσεις για τετοιες περιπτωσεις.Ξερει κανεις τι γινεται.?Τι να της εξηγησω της καημενης?Οτι ειναι γκαντεμια?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ξερει κανεις τι εγινε εκεινη η εγκυκλιος ν14? Στις 28.11.11 ειχε σταλει στο ΤΕΕ Κεντρικης Μακεδονιας και μας διαβασαν τμηματα της στα σεμιναρια.Μεχρι σημερα ομως δεν την βρισκω πουθενα.Μαρμαγκοφαγωμενη και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.