Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλημέρα, μια εερώτηση: Τα εγκεκριμένα σχεδια της Πολεοδομίας δειχνουν τα διαμερισματα του οροφου διαφορετικα απο την πραγματικοτητα, χωρις όμως συνολικες υπερβασεις στον όροφο. Πρεπει να υπαχθει στον Ν4014 ή οχι?

 

Άδεια εσωτερικών διαρρυθμίσεων, χωρίς υπαγωγή στον Ν4014/2011

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό μεσημέρι συνάδελφοι. Να θέσω ένα ερώτημα προς συζήτηση:

 

Πολυκατοικία έχει άδεια προ 85 με 2 καταστήματα στο ισόγειο και πατάρι <50% (που δεν προσμετράται στον Σ.Δ. με ΓΟΚ 73 ως βοηθητικός χώρος καταστήματος)

Γίνεται αλλαγή χρήσης στο 1 κατάστημα σε χώρο κατοικίας - ο μηχανικός ΔΕΝ έκανε αλλαγή χρήσης στο πατάρι - υπολόγισε μόνο το ισόγειο - (δεν ξέρω γιατί - κατά ΓΟΚ δεν επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης τέτοιων εσωτερικών εξωστών?)

 

Ο ιδιοκτήτης κάνει αυθαίρετη επέκταση του παταριού σε όλη την επιφάνεια του ισογείου στο οποίο έγινε η αλλαγή χρήσης.

 

Τι άραγε δηλώνω?

1 Φ.Κ. αλλαγή χρήσης Β.Χ. + 1 Φ.Κ. Υ.Δ. Β.Χ. για το υπόλοιπο πατάρι?

ή

1 Φ.Κ. Υ.Δ. για όλο το πατάρι?

 

-- έτσι για gossip ο φωστήρας μηχανικός που το έκανε ήταν υπάλληλος πολεοδομίας με σφραγίδα απ'έξω... :sad:

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

snapback.pngPLT, on 09 February 2012 - 12:43, said:

 

Καλημέρα, μια εερώτηση: Τα εγκεκριμένα σχεδια της Πολεοδομίας δειχνουν τα διαμερισματα του οροφου διαφορετικα απο την πραγματικοτητα, χωρις όμως συνολικες υπερβασεις στον όροφο. Πρεπει να υπαχθει στον Ν4014 ή οχι?

Άδεια εσωτερικών διαρρυθμίσεων, χωρίς υπαγωγή στον Ν4014/2011

 

 

Με το τελευταίο νόμο που περιμένουμε να γίνει ΦΕΚ, αν έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση του ορόφου, δηλαδή αν τα διαμερίσματα έχουν αλλάξει σχήμα και μέγεθος χωρίς όμως στη πράξη να έχεις υπέρβαση δόμησης, είναι κατηγορία 13.

Αν μιλάς για εσωτ. τοίχους σε μια ιδιοκτησία, δεν κάνεις τίποτα, δεν ασχολείται ο ν4014

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ansign18

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Μήπως ρώτησες πώς υπολογίζεται το πρόστιμο για τους εξώστες;

Με αναλυτικό μου είπαν εμένα από το τεε σε 2 περιπτώσεις που έχω οι οποίες είναι οι εξής: κατασκευή εξώστη σε φωταγωγό(υπήρχε στα σχέδια απλώς βγήκε πιο έξω) κι δημιουργία εξώστη σε δώμα (έκλεισε τμήμα της ταράτσας μπροστά από τις μπαλκονοπορτες του)

Link to comment
Share on other sites

Posted Today, 13:14

snapback.pngPLT, on 09 February 2012 - 12:43, said:

 

Καλημέρα, μια εερώτηση: Τα εγκεκριμένα σχεδια της Πολεοδομίας δειχνουν τα διαμερισματα του οροφου διαφορετικα απο την πραγματικοτητα, χωρις όμως συνολικες υπερβασεις στον όροφο. Πρεπει να υπαχθει στον Ν4014 ή οχι?

 

όχι. Νέα άδεια θέλει

 

 

Άδεια εσωτερικών διαρρυθμίσεων, χωρίς υπαγωγή στον Ν4014/2011

 

 

Με το τελευταίο νόμο που περιμένουμε να γίνει ΦΕΚ, αν έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση του ορόφου, δηλαδή αν τα διαμερίσματα έχουν αλλάξει σχήμα και μέγεθος χωρίς όμως στη πράξη να έχεις υπέρβαση δόμησης, είναι κατηγορία 13.

Αν μιλάς για εσωτ. τοίχους σε μια ιδιοκτησία, δεν κάνεις τίποτα, δεν ασχολείται ο ν4014

 

Συγνωμη συναδελφοι, αλλά νομιζω οι δυο πρωτες απαντησεις συγκρουονται με την τριτη. Προκειται οντως γιαδιαμερίσματα που έχουν αλλάξει σχήμα και μέγεθος χωρίς όμως στη πράξη να υφισταται υπέρβαση δόμησης. Ενας απο τους ιδιοκτητες θελει να πουλησει και χρειαζεται βεβαιωση μηχανικου. Ποια πρεπει να ειναι η διαδικασια?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, η ερώτηση μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη, αλλά δεν τη βρίσκω.

Σε ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ κτίσμα ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ, ο ΗΧ (δεν είναι κλειστός - είναι κανονικός ΗΧ), υπολογίζεται με μειωτικό συντελεστή 0,5 ή με αναλυτικό προυπολογισμό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη συναδελφοι' date=' αλλά νομιζω οι δυο πρωτες απαντησεις συγκρουονται με την τριτη. Προκειται οντως γιαδιαμερίσματα που έχουν αλλάξει σχήμα και μέγεθος χωρίς όμως στη πράξη να υφισταται υπέρβαση δόμησης. Ενας απο τους ιδιοκτητες θελει να πουλησει και χρειαζεται βεβαιωση μηχανικου. Ποια πρεπει να ειναι η διαδικασια?

 

Ευχαριστω

[/quote']

 

Ναι, εγώ τα μπέρδεψα με τα quotes... Σαφώς και συγκρούονται... ορίστε και το κείμενο...

 

post-19320-0-98693200-1328796525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ τα μπέρδεψα με τα quotes... Σαφώς και συγκρούονται... ορίστε και το κείμενο...

 

post-19320-0-98693200-1328796525_thumb.jpg

 

1. Ευχαριστώ. Μου λες σε παρακαλω απο που ειναι το κειμενο?

2. Χρειαζεται νεα αδεια (διαρρυθμίσεων?)

3. Τι κανω με την βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.