Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

jtb

είπαμε άλλο

η βεβαίωση μεταβίβασης και

άλλο η δήλωση αυθαιρεσιών και

άλλο θέμα είναι αν θα δηλωθούν μόνο υπερβάσεις (όρων) δόμησης

ή και οι υπερβάσεις του κτιριοδομικού

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση:Σε οικόπεδο που είναι ένα τμήμα εντός σχεδίου και ένα τμήμα εκτός σχεδίου και έχει κατασκευαστει με μια οικοδομική άδεια ξενοδοχείο και στα δυο τμήματα υπάρχουν αυθαίρετα. Στο σύστημα πώς θα το δηλώσω εντός ή εκτός σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

@KANA: ΟΚ, το κλείνουμε εδώ... προφανώς έχουμε μια υγιή διαφωνία και δικαίωμά μας! :)

 

Εγώ πάντως -για την ιστορία- το ξεκαθαρίζω στους πελάτες μου ότι υπάρχει η υποχρέωση να δηλωθούν όλα... και αν μπορώ να αποφύγω καμιά πλακόστρωση ή BBQ θα το κάνω... αλλά ειδικά στους ξένους.... ούτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας για μια δική μου περίπτωση;

Σε ενιαίο οικόπεδο έχουν χτιστεί τρεις μεζονέτες (κολλητά ημία με την άλλη), στις οποίες κατοικούν οι γονείς (στη μία) και τα δύο παιδιά (ο καθένας στη δική του). Δεν έχει γίνει ποτέ σύσταση και οι μεζονέτες δηλώνονται στο Ε9 των παιδιών ως ενιαίο κτίριο (παρόλο που είναι πλήρως αυτόνομες - μοιράζονται μόνο το κοινόχρηστο υπόγειο χώρο στάθμευσης και λεβητοστάσιο - δεξαμενή) με όλα τα τετραγωνικά μαζί.

 

Η μεσαία μεζονέτα έχει υπέρβαση ύψους και δόμησης με εξ' ολοκλήρου αυθαίρετη σοφίτα. Επιπλέον κολλητά στην ακραία μεζονέτα υπάρχουν αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη και αυθαίρετο ανοικτό στεγασμένο barbecue.

 

Το ερώτημα είναι τι κάνω; Υποβάλλω ένα μόνο φάκελλο με όλες τις αυθαιρεσίες ως μία ιδιοκτησία; Ή μήπως υποβάλλω ένα φάκελλο για την αυθαίρετη σοφίτα που αφορά μόνο τη μία μεζονέτα κι ένα φάκελλο για αποθήκη και barbecue που αφορά και τις τρεις μεζονέτες; Για πείτε μου την άποψή σας, μπας και ξεστραβωθούμε γενικώς...

 

Υ.Γ.: Με τον 3843/2010 έκανα τρεις ξεχωριστούς φακέλους για τρεις Η/Υ χώρους που είχαν κλειστεί, ένας σε κάθε μεζονέτα.

 

Έχει κανείς απάντηση; Έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά σε τριώροφη οικοδομή στο όνομα του πατέρα με αυθαίρετη σοφίτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει άδεια για αντλιοστάσιο κ έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Το αντλιοστάσιο σαν τι είδος χρήσης το δηλώνουμε; Και επίσης σαν επικρατούσα χρήση στο σύστημα δηλώσεων ποια μπαίνει; Η τωρινή ή με βάση την άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενδιαφέρει η χρήση του αντλιοστασίου αλλά η νέα χρήση. Άρα κατοικία.

Την επικρατούσα χρήση στο σύνολο των αυθαιρέτων που δηλώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή της εγκεκριμένης κάτοψης διόροφης κατοικίας, αλλά ανάστροφα, χωρίς υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, παραβίαση Δ, πως υπολογίζεται; γνώμες;

Σωγνώμη αν έχει ξαναερωτηθεί;

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11: Στην εγκύκλιο 13 γράφει ότι λαμβάνουμε υπόψη τη χρήση με βάση την εκδοθείσα άδεια.

 

Επομένως πρέπει να δηλώσω τι είδος χρήσης είναι το αντλιοστάσιο που έγινε κατοικία. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει αν τα υπόγεια μπαζωμένα από τις 3 πλευρές μετράνε στο Δ??

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπόγειό σου παραβιάζει το Δ, πράγμα που σημαίνει ότι έχει χτιστεί εκτός του περιγράμματος της κάλυψης τότε αυτό συνιστά υπέρβαση κάλυψης και Δ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.