Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

υπαρχει περιπτωση να εχει πληρωσει ολο το προστιμο ο πελατης και μετα να αλλαξει το τελικο προστιμο;;

ετσι εγραφε ο νομος στην αρχη...οτι το τελικο προστιμο θα υπολογιστει μετα το περας των 4 μηνων

 

αυτο ηταν στην αρχη που θα τα εξεταζαν οι πολεοδομιες;;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, υπάρχει και σε άλλο post περί ρευματοδότησης Β.Χ. Σε ερώτηση που έκανα σήμερα στην ΔΕΗ της περιοχής μου, μου απάντησαν ότι:

"ρευματοδοτούμε Κ.Χ. αλλά όχι τους Β.Χ. Για ρευματοδότηση Β.Χ. αναμένουμε απάντηση από τα κεντρικά"

Link to comment
Share on other sites

σε αυτή τη περίπτωση το πρόστιμο για πριν το 1983 βγαινει περίπου 150€, το παράβολο που θα πληρώσει θα είναι 500€ ή θα είναι σε σχέση με τα τετραγωνικά του διαμερίσματος και θα ειναι 1000€?

Μάλλον 1000 θα σου βγει βάσει τετραγωνικών εκτός αν είναι κύρια και μοναδική κατοικία οπότε θα βγει 500. Αν είναι "άλλη κατοικία", δοκίμασε να κάνεις το εξής κόλπο: δήλωσέ το αρχικά ως κύρια και μοναδική για να σου βγει το παράβολο 500 και μετά όταν πληρωθεί, στην προσωρινή υπαγωγή άλλαξέ το και κάντο "άλλη κατοικία". Λογικά και εφόσον έχει υπολογίσει το πρόστιμο στα 150 ευρώ δεν θα βγάλει υπόλοιπο αφού θα έχουν πληρωθεί 500. ;)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, υπάρχει και σε άλλο post περί ρευματοδότησης Β.Χ. Σε ερώτηση που έκανα σήμερα στην ΔΕΗ της περιοχής μου, μου απάντησαν ότι:

"ρευματοδοτούμε Κ.Χ. αλλά όχι τους Β.Χ. Για ρευματοδότηση Β.Χ. αναμένουμε απάντηση από τα κεντρικά"

 

Άιντε πάλι.... "αναμένουμε"... και πάλι ο Γεωργίου στη μνήμη μου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα... παντως και ενας βοηθητικος χωρος να ειναι χρειαζεται ρευμα ... μπορει να ειναι βοηθητικος χωρος λογω καθαρου υψους. για παραδειγμα μπορει να ειναι σοφιτα οποτε δηλωνετε ως βοηθητικος χωρος βασει τον ε/α και στη συνεχεια αν κανω αιτηση στη δεη να συνδεθω θα μου πουν επειδη ειναι βοηθητικος χωρος δε σου δινω ρευμα ? δε νομιζω να ισχυει αλλα μη μπλεξεις με τη ΔΕΗ.....τι να πω ?

 

εχει συνδεθει κανεις με τη ΔΕΗ πηγαινοντας δηλωση με 0 τμ κυριων χωρων ? αν υπαρχει καποιος ας μας πει .

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να εχει πληρωσει ολο το προστιμο ο πελατης και μετα να αλλαξει το τελικο προστιμο;;

ετσι εγραφε ο νομος στην αρχη...οτι το τελικο προστιμο θα υπολογιστει μετα το περας των 4 μηνων

 

αυτο ηταν στην αρχη που θα τα εξεταζαν οι πολεοδομιες;;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αρκεί να μην έχεις κάνει οριστική υπαγωγή.Βάζεις τα καινούρια δεδομένα ξανακάνεις υπαγωγή και πληρώνεις τα υπόλοιπα που θα βγουν.Αν είναι λιγότερα και θέλει ρέστα πίσω , μάλλον τα κλαίει.

Link to comment
Share on other sites

οχι μανωλη σε αλλο αναφερομαι...ο νομος στην αρχικη του μορφη καπου ελεγε οτι το τελικο προστιμο θα βγει μολις εξεταστουν οι φακελοι..

 

μαλλον απο την πολεοδομια...ετσι ηταν να γινει;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην αρχή είχαν μπλέξει και την πολεοδομία.Βέβαια ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα.Αν δουν ότι μπορούν υπάρχει περίπτωση να τις εντάξουν τελικά στον έλεγχο φακέλων και προστίμων .Ελπίζω όμως να έχουν πάρει το μάθημά τους από τον 3843.

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να κατσει καποιος να εξετασει τοσες περιπτωσεις...πολλαπλασιες απο τον 3843.

 

το θεμα δεν εχει ληξει;;

 

υποτιθεται νομιζω να συσταθει καινουργια ομαδα ελεγχων ετσι δεν ειναι;

 

στην περιπτωση που μπουνε οι πολεοδομιες στον ελεγχο τι γινεται με τα προστιμα;;δε θα γινει ενα μπαχαλο εκει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.