Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Για ρώτα στην μητρόπολή σου;

οι εκκλησίες και οι μητροπόλεις δεν υπάγονται στα νομικά πρόσωπα Δ.Δ;

Νομίζω πως η απάντηση που θα πάρεις είναι ΝΑΙ

Οπότε πάς με το αντίστοιχο άρθρο των δημοσίων κτιρίων

 

υ.γ

δες http://el.wikipedia....%89%CF%80%CE%BF

 

προσθέτω και http://roides.wordpress.com/2012/02/24/24feb12b/

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από ανάλογη περίπτωση που έχω με εκκλησία, μετά απο επαφή με την ναοδομία, μου είπαν οτι πληρώνω παράβολο ν.4014 και μετά τα ανάλογα(μελέτες κτλ) σ' αυτούς για νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι! Τελικά τα τετραγωνικά που ρυθμίζονται με τον 4014 μετρούν στον συντελεστή δόμησης? Έχω υπόλοιπο δόμησης αλλά οι ιδιοκτήτες βιάζονται να κάνουν συμβόλαια κ η νομιμοποίηση αργεί και είναι ακριβη οπότε προχωράμε με "τακτοποίηση". Επίσης είχα ρυθμίσει παλιότερα το υπόγειο της οικοδομής με τον 3843. Αυτά δεν μετρούν στον σδ σωστα???

Link to comment
Share on other sites

tanasi

καλύτερα να ζητήσεις και να επιμείνεις μάλιστα να τα πάνε με τον 4014

(μην μπλέκεις με ευθύνη στατικών κλπ

δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα)

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στο ΤΕΕ με την ερώτησή μου να δω αν και τι θα μου απαντήσουν. Έχω αρχίσει να πιστεύω πως τακτοποιείται αλλά tanasi εμένα ο φάκελος της Άδειας μου επιστράφηκε από τη Ναοδομία και δεν μπορώ να το βάλω "Προς έκδοση Οικ. Αδείας" και νομίζω πως συμφωνώ με τη συμβουλή του ΚΑΝΑ. Εντωμεταξύ η εκκλησία είναι σε υπόγεια ατάθμη (θα χτίσουν άλλα 400τ.μ. από πάνω κάποια στιγμή) και φαντάζομαι πως ΑΝ τακτοποιείται πρέπει να βάλω Β.Χ. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι οτι υπάγεται στον 4014, απο 'κει και πέρα αποφασίζεις αν θα τακτοποιήσεις ή νομιμοποιήσεις.

Εσύ εφόσον τακτοποιείς και έχεις κύρια χρήση, έτσι θα το δηλώσεις. Τώρα, αν θα χτίσουν στο μέλλον και πως θα γίνει αυτό, είναι όπως λέμε "αλλουνού παπά ευαγγέλιο" :grin:

Ο ΚΑΝΑ έχει απόλυτο δίκιο για τα στατικά, κάτι που ισχύει γενικά και δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ημιυπόγειο κατοικίας που ξεμπαζώθηκε και μετατράπηκε σε χώρο κύριας χρήσης πέραν από την υπέρβαση δόμησης δηλώνετε σαν έξτρα παράβαση (500 ευρώ) και τα κουφώματα που ανοίχτηκαν ή τυχόν παράθυρα που μετατράπηκαν σε μπαλκονόπορτες?

Ή θεωρούμε πως σαν κατοικία πλέον δικαιούται να έχει κουφώματα (παράθυρα - πόρτες) και δεν τα δηλώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σε ημιυπόγειο κατοικίας που ξεμπαζώθηκε και μετατράπηκε σε χώρο κύριας χρήσης πέραν από την υπέρβαση δόμησης δηλώνετε σαν έξτρα παράβαση (500 ευρώ) και τα κουφώματα που ανοίχτηκαν ή τυχόν παράθυρα που μετατράπηκαν σε μπαλκονόπορτες?

Ή θεωρούμε πως σαν κατοικία πλέον δικαιούται να έχει κουφώματα (παράθυρα - πόρτες) και δεν τα δηλώνουμε...

 

 

Όχι, μόνο τη Υπέρβαση Δόμησης ή Αλλαγή Χρήσης.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

σε διαμέρισμα με ΟΑ κλείστηκαν ΗΧ και Μπαλκόνια - εγιναν δωμάτια.

Τα τ.μ. ΗΧ τα δηλώνω ως υ.δ. ΚΥΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ή ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ;;;;; και τα μπαλκόνια επίσης, ως ΚΧ ή ΒΧ;

Τα φώτα σας ....

Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου και τα μπαλκόνια και τους ημιυπαίθριους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.