Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλημέρα. Προσπαθώντας να υπολογίσω το ύψος του προστίμου για ενα πελάτη του θα ηθελα τη γνώμη κάποιου όσον αφορά την τακτοποίηση γκαράζ, αποθήκη και ψησταριά χωρίς άδεια σε χώρο του οικοπέδου ανεξάρτητο της κατοικίας χρησιμοποιούμε προυπολογισμό ή Υ.Δ. σε βοηθητικούς χώρους, καθώς και την χρήση τριών φύλλων καταγραφής ένα για κάθε αυθαιρεσία; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποθέτω το γκαράζ είναι "κλεισμένο", άρα πάει ως ΥΔΒΧ.

Επίσης η αποθήκη ως ΥΔΒΧ.

Η ψησταριά με αναλυτικό προϋπολογισμό (εκτός αν είναι κάτι "πολύ μικρό" που δεν το βάζεις καθόλου).

Αν στο ίδιο οικόπεδο έχεις οικοδομική άδεια για την κατοικία, πρέπει να δεις επίσης την κάλυψη για υπερβάσεις και τις αποστάσεις Δ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσονα. Ασφαλώς και έλεγχος αυτών που έγραψες απαραίτητα. Και κάτι τελευτάιο, χώρος λεβητοστασίου που εφάπεται της κατοικίας, δεν υπάρχει στην άδεια, και σε αυτή την περίπτωση ΥΔΒΧ;

Όσον αφορά τα φύλλα καταγραφής αθροιζουμε τα εμβαδά των χώρων ΒΧ ή ένα φύλλο για κάθε αυθαίρετη κατασκεύη;

Link to comment
Share on other sites

Γκαράζ και αποθήκη μπορείς να τα βάλεις και σε ένα φύλλο καταγραφής αν έχουν τις ίδιες παραβάσεις. Αν το ένα από τα δύο έχει και κάτι άλλο (πχ παραβίαση Δ) τότε κάνεις ξεχωριστά φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς λέει ο συνάδελφος παραπάνω.

Ναι, το ίδιο για το λεβητοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση επειδη εχω εγκαταληψει το "αθλημα" εδω και αρκετους μηνες και εχω μεινει πισω..........

 

Οταν εχουμε αλλαγη χρησης απο ΑΠΟΘΗΚΗ σε ΧΩΡΟ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ (ειναι μια γκαρσονιερα υπογειου), διχως να εχει γινει υπερβαση δομησης,

βαζουμε απλα ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ (συντελεστης 1,4) και ολα τ'αλλα (υπερβαση δομησης, καλυψη κλπ.) κενα?

Ευχαριστω

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και από εμένα μία ερώτηση που έχω ξανακάνει χωρίς όμως να καταλήξω κάπου.

Δυόροφο κτίριο έχει αλλαγές στο Φ.Ο. στον 1ο όροφο (δεν έχει κατασκευασθεί η πλάκα Ο.Σ. που προβλεπόταν και αντ' αυτής έχει κατασκευασθεί μεταλλική στέγη, επίσης δεν έχουν κατασκευασθεί και τα εσωτερικά υποστηλώματα του ορόφου).

Πως υπολογίζεται αυτή η παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση επειδη εχω εγκαταληψει το "αθλημα" εδω και αρκετους μηνες και εχω μεινει πισω..........

Οταν εχουμε αλλαγη χρησης απο ΑΠΟΘΗΚΗ σε ΧΩΡΟ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ (ειναι μια γκαρσονιερα υπογειου), διχως να εχει γινει υπερβαση δομησης,

βαζουμε απλα ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ (συντελεστης 1,4) και ολα τ'αλλα (υπερβαση δομησης, καλυψη κλπ.) κενα?

Ευχαριστω

 

Όχι, για να υπολογιστεί το πρόστιμο βάζεις Υπέρβαση Δόμησης Βοηθητικού Χώρου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όχι, για να υπολογιστεί το πρόστιμο βάζεις Υπέρβαση Δόμησης Βοηθητικού Χώρου.

 

Ααα οκ!

Αλλαγη χρησης θεωρει οτι εχουμε μονο αν πχ. ειναι κατοικια και την αποθηκη την κανω καταστημα (υπηρεσιες), σωστα?

Βαζω ΥΔΒΧ και εχει 50% εκπτωση. Μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.