Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

albert νομίζω πως έχεις δίκιο, αυτό είναι ενα θέμα αν και πρόστιμο διατήρησης για αλλαγή πχ στις όψεις θα ήταν πάντα τραβηγμένο. Τώρα για τα άλλα και εγώ έχω την εντύπωση πως πρέπει να περαστούν στο σύστημα.

Ευχαριστω και τους δύο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καποιες αποριες:

 

1. pilotis (κατοικια στον οροφο, και ολο το κτιριο με αδεια) που κλεινει και γινεται κατοικια, πηγαινει σαν ΥΠΚΧ χωρις αλλαγη χρησης ή σαν ΥΔΒΧ με αλλαγη χρησης?

 

2. ολοκληρος οροφος νομιμος εχει υπερβαση υψους, αυτο πως το βαζω? (υπαρχουν και αλλες αυθαιρεσιες που θα μπουν στην ιδιοκτησια αυτη, δεν αφορουν ομως τον οροφο)

 

3. σε σοφιτα τελικα μετραμε ολη την κατοψη της στεγης, ή απο καποιο υψος και περα (ωφελιμος χωρος)?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

2. Κάνει ένα Φ.Κ. χωρίς υπέρβαση δόμησης μόνο με υπέρβαση ύψους

3. Εγώ βάζω ότι είναι βατό άσχετα από το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, είπα να τα ρωτήσω όλα σήμερα.

Έστω άλλη κατοικία 45τ.μ. πρός τακτοποίηση και 40τ.μ. πρός έκδοση αδείας το παράβολο θα υπολογισθεί σύμφωνα με τα τ.μ. της τακτοποιήσης =500ε ή θα λάβει υπόψιν και τα προς έκδοση αδείας και θα πάει 1000ε?

Ρωτάω γιατί έχω ήδη υποβάλει ενα έργο, εχώ πληρώσει το παράβολο του,είναι σε προσωρινή υπαγωγή και τώρα χρειάσθηκε να προσθέσω ενα καινούργιο φύλλο καταγραφής με δυνατότητα έκδοσης αδείας και δε βλέπω καμία μεταβολή στο παράβολο.

Έχει κολλήσει επειδή έκανα κάποιο λάθος ή είναι αυτό που ρώτησα αρχικά και τα τ.μ. με δυνατότητα έκδοσης αδείας δεν συνυπολογίζοντε στο παράβολο?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ προχωράω κανονικά παρόλο που το συμβόλαιο γράφει 102τμ και η άδεια δείχνει 116τμ σαν νόμιμα;

Θα έχω εγώ κάποιο πρόβλημα που είναι λάθος το συμβόλαιο και η σύσταση οριζοντίου;

 

Επίσης, γκαράζ που φαίνεται στην ΟΑ έγινε υπνοδωμάτιο σε μονοκατοικία εκτός σχεδίου... ΥΔΚΧ ή ΒΧ; Υπέρβαση κάλυψής έχει, σωστά; Αλλαγή χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

1) η συγκριση των υπερβασεων δομησης, καλυψης κλπ, γινεται βασει των πολεοδομικων μεγεθων που ισχυαν κατα την εκδοση της αδειας ή με τα τωρα ισχυοντα?

 

 

2) αυθαιρετη μη βατη στεγη, πως υπολογιζω προστιμο?

 

 

3) Εχω ενα διωροφο με αδεια οπου το ισογειο στην αδεια φαινεται αδιαμορφωτο(μονο με τα υποστυλωματα).

 

φυσικα και εχει μετρησει κανονικα ολοκληρο ωσαν διαμορφωμενο στον προυπολογισμο και στην δομηση.

 

αυτο εκλεισε αυθαρετα αργοτερα.

 

ερωτηση:

 

αυτα λοιπον τα πλεον διαμορφωμενα τ.μ, θα μετρησουν στο ποσοστο της υπερβασης δομησης ή οχι?

 

θεωρω πως οχι, αφου ειχαν μετρησει στα πραγματοποιουμενα οικοδομικα μεγεθη της αδειας.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

 

1) Τελικά δεν με νοιάζει τι λένε τα συμβόλαια που φαίνονται λιγότερα νόμιμα τετραγωνικά; Το αναφέρω ότι είναι λάθος η οριζόντιος και τα συμβόλαια και εγώ προχωράω κανονικά;

 

2) Πατάρι περνιέται σαν ΥΔΒΧ; Σε ένα κατάστημα φαίνεται πατάρι 100 τμ το οποίο έχει γίνει 200! ΥΔΒΧ και τίποτα άλλο; Παίζει καθόλου ρόλο το ύψος;

 

3) Γκαράζ έγινε δωμάτια σε μονοκατοικία... ΥΔΚΧ και ΥΚ ή ΥΔΒΧ και ΥΚ; Αλλαγή χρήσης έχουμε;

Καμία απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

1) Προχωράς κανονικά το πρόβλημα θα το έχει ο ιδιοκτήτης και ο συμβολαιογράφος που θα πρέπει να κάνουν αλλαγή σύστασης.

2) Για το πατάρι ανεξαρτήτως χρήσης είναι ΥΔΒΧ. Αν έχει αλλάξει χρήση το νομίμως υφιστάμενο πατάρι 100τμ και έχει γίνει κατάστημα από βοηθητικός χώρος καταστήματος παίρνει και αυτό ΥΔΚΧ. Για το πρόστιμο δεν παίζει ρόλο το ύψος.

3)Το ισόγειο φαντάζομαι γκαράζ που έγινε υπνοδωμάτιο ΥΔΚΧ. Αν δεν είναι κτίριο κατοικίας αλλά επαγγελματικό βάζεις και αλλαγή χρήσης. Υπέρβαση κάλυψης που τη βρήκες; To γκαράζ δεν υπήρχε στην άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...

 

Να μην το αναφέρω καν ότι είναι λάθος τα συμβόλαια, η σύσταση και το Ε9 στην τεχνική μου έκθεση;

 

Το πατάρι όχι μόνο έγινε κατάστημα αλλά το νοικιάζει κιόλας... Κάτι που σημαίνει ότι το έκανε διαφορετική εντελώς ιδιοκτησία... Οπότε ΥΔΚΧ και διαμερισμάτωση; Αλλαγή χρήσης έχει;

 

Ναι, ισόγειο είναι το γκαράζ και φαινόταν στην άδεια αλλά δεν είχε μετρήσει στην δόμηση.... Γι' αυτό σκέφτομαι με υπέρβαση κάλυψης!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.