Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας...

 

Πληρώθηκε το παράβολο! Τώρα τι κάνω;

Πατάω πάλι υποβολή δήλωσης και μετά τι ακολουθεί στο σύστημα για τα αυθαίρετα;

Περνάω τρόπο πληρωμής, ανεβάζω τα σχέδια και τέλος;

 

Τέλος, εκτυπώνω τώρα από το σύστημα αμοιβών και πάω να πληρωθώ;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που εμφανίστηκε η πληρωμή στο σύστημα (και όχι απλά να έχει πληρωθεί), πατάς ξανά το κουμπάκι της υποβολής.

Θα επιλέξεις σχήμα πληρωμών, θα αρχίσεις να ανεβάζεις τα δικαιολογητικά.

Θα έχεις βγάλει εντολή πληρωμής από το σύστημα αμοιβών, τον Α/Α έργου από το σύστημα αυτό θα το βάλεις στο κουτάκι στην καρτέλα οικονομικά στοιχεία.

Όταν τα κάνεις όλα αυτά, τότε ναι, είναι το τέλος.

Άμα έχοντας πληρωθεί το παράβολο έχεις ολοκληρώσει και όλα τα απαιτούμενα σχέδια, τότε θα είναι έτσι εύκολο όπως το περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι συμπληρωμένα... Και Α/Α έργου και τα πάντα... Σχέδια και έγγραφα δεν έχουν ανέβει ακόμα...

Στον αριθμό ορόφων περνάμε μόνο τους υπέργειους; Και αν έχουμε ξεμπαζωμένο υπόγειο μπαίνει και αυτό σαν όροφος;

Η εντολή πληρωμής είναι έτοιμη απλά δεν έχω πάρει έγκριση από το ΤΕΕ! Πόσες μέρες κάνει;

 

Επίσης: Στο σύστημα αμοιβών στα τετραγωνικά περνάω τα πάντα είτε είναι ΒΧ είτε είναι ΚΧ σωστά;

Στο έντυπο ΦΕΜ τα ίδιο; Το περνάω στα διαμερίσματα είτε είναι ΒΧ είτε ΚΧ; Και εκεί που γράφει αξία; Έναρξη μήνας; Διάρκεια μήνες; Έτος; Δεν συμπληρώνω τίποτα;

Τέλος, πάλι στο ΦΕΜ γράφει νόμιμη ή συμβατική αμοιβή μηχανικού και πιο χαμηλά καθορισθείσα! Είναι το ίδιο πράγμα ή πρέπει στο ένα να περάσω την νόμιμή μέσω ΤΕΕ και στο άλλο την συμφωνηθείσα;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σημειώνεται ο αριθμός μόνον των υπέργειων ορόφων του κτιρίου και χωριστά ο αριθμός των υπογείων. Δεν προσμετράται η τυχόν

απόληξη κλιμακοστασίου (δώμα και συναφείς μικροκατασκευές κάθε είδους). Σε περίπτωση επικλινούς εδάφους αναγράφεται ο

μεγαλύτερος αριθμός ορόφων από τη χαμηλότερη στάθμη. Hς υπόγειος όροφος θεωρείται εκείνος που κατά το μεγαλύτερο μέρος του

βρίσκεται μέσα στο έδαφος, είναι επαρκώς εγκιβωτισμένος με περιμετρικά στοιχεία (τοιχεία από ΟΣ ή Τ) και διαθέτει επαρκές διάφραγμα

στην οροφή του.

Σχετικώς, ως όροφος νοείται και το ισόγειο του κτιρίου.

 

Τα υπόγεια δε θα τα βάλεις στο κουτάκι.

 

Τι εννοείς για την έγκριση; Δεν έχει τικαρισμένο κουτάκι; Εντολή πληρωμής έχεις στα χέρια σου από ότι λες.

 

Τα τετραγωνικά είναι ενδεικτικά για αυτή τη δουλειά.

Εγώ βάζω το άθροισμα.

ΦΕΜ στα τετραγωνικά το ίδιο.

ΦΕΜ θα πληρώσεις βάσει της συμφωνηθείσας, την οποία συμφωνηθείσα πρέπει να την έχεις γράψει και στο πρόγραμμα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νομίζω ότι μπορούν να προστεθούν συμμετέχοντες μηχανικοί μετά την προσωρινή υπαγωγή. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνεται ο αριθμός μόνον των υπέργειων ορόφων του κτιρίου και χωριστά ο αριθμός των υπογείων. Δεν προσμετράται η τυχόν

απόληξη κλιμακοστασίου (δώμα και συναφείς μικροκατασκευές κάθε είδους). Σε περίπτωση επικλινούς εδάφους αναγράφεται ο

μεγαλύτερος αριθμός ορόφων από τη χαμηλότερη στάθμη. Hς υπόγειος όροφος θεωρείται εκείνος που κατά το μεγαλύτερο μέρος του

βρίσκεται μέσα στο έδαφος, είναι επαρκώς εγκιβωτισμένος με περιμετρικά στοιχεία (τοιχεία από ΟΣ ή Τ) και διαθέτει επαρκές διάφραγμα

στην οροφή του.

Σχετικώς, ως όροφος νοείται και το ισόγειο του κτιρίου.

 

Τα υπόγεια δε θα τα βάλεις στο κουτάκι.

 

Τι εννοείς για την έγκριση; Δεν έχει τικαρισμένο κουτάκι; Εντολή πληρωμής έχεις στα χέρια σου από ότι λες.

 

Τα τετραγωνικά είναι ενδεικτικά για αυτή τη δουλειά.

Εγώ βάζω το άθροισμα.

ΦΕΜ στα τετραγωνικά το ίδιο.

ΦΕΜ θα πληρώσεις βάσει της συμφωνηθείσας, την οποία συμφωνηθείσα πρέπει να την έχεις γράψει και στο πρόγραμμα αμοιβών.

 

Από την χαμηλότερη στάθμη... Άρα πρέπει να μπει και το ξεμπαζωμένο υπόγειο!

 

Όχι... Έκανα οριστική δήλωση και δεν έχω εντολή πληρωμής... Τώρα δεν έπρεπε να μου την βγάλει;

 

Για τα τετραγωνικά: Άρα το άθροισμα θα το βάλω στα διαμερίσματα!

Ξέρω τι ΦΕΜ θα πληρώσω και το έχω περάσει και στο σύστημα αμοιβών...

Αλλά στο έντυπο του ΦΕΜ γράφει "νόμιμη ή συμβατική αμοιβή μηχανικού" και πιο κάτω "συμφωνηθείσα" Περνάω και στα δύο την συμφωνηθείσα; Για το ΦΕΜ ρωτάω πάντα!

Και στο τέλος εκεί που γράφει αξία; Έναρξη μήνας; Διάρκεια μήνες; Έτος; Δεν συμπληρώνω τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

αν τα μπετα ολοκληρωθηκαν πριν την 31-12-2003 κανε τον κοπο να βρεις αποδεικτικο. Ο ηχ και ο εξωστης που εγινε σαλονι ειναι ΥΔ ΚΧ και ΥΚ για τον εξωστη (οχι αλλαγη χρησης). Κοιταξε Δ και ΥΥ.

Ο εξωστης που αλλαξε μορφη ή/και εμβαδον παει με αναλυτικο.

 

τι εννοείς όταν λες ΥΥ? αναφέρεσαι στο ιδεατό στερεό?

 

Δεν μου έχει τύχει άλλη περίπτωση τέτοια και δεν γνωρίζω πως ελέγχεται η υπέρβαση ιδεατού στερεού. Ξέρω ότι μπα΄νει σαν υπέρβαση ύψους αλλά δεν ξέρω πως διαπιστώνεται...δεν είχα ασχοληθεί με κάτι τέτοιο ποτέ πριν.

Ούτε κατάφερα να βρω σχετικό τόπικ...

 

...ουφ....πως το ελέγχουμε?

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.