Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω 2 ερωτήσεις απλά για επιβεβαίωση....

 

ι) σε ημιυπαίθριους και τμήματα εξωστών που ¨"έκλεισαν" και γίναν δωμάτια δεν βάζουμε αλλαγή χρήσης αλλά μόνο ΥΔΚΧ?

 

ιι) στο ιδεατό στερεό δεν ελέγχουμε εξώστες αλλά μόνο κτισμένα ή κλειστά τμήματα του κτιρίου?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το 1:

Οι κλεισμένοι ΗΧ είναι μόνο ΥΔΚΧ... Οι κλεισμένοι εξώστες είναι ΥΔΚΧ (ή ΒΧ αν είναι αποθήκη) και ΥΚ! Και μπορεί να έχει και παραβίαση οικοδομικής γραμμής!!!

 

Για το 2:

Σωστά!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

για να καταλάβω εγώ έχω κάνει ρύθμιση αυθαίρετης κατασκευής προσθήκης καθ'ύψος ιδιοκτησίας σε κτίριο με ΟΑ.

Με βάση την άδεια έχει ισόγειο - α' όροφο - β' όροφο και η προσθήκη έγινε στο δώμα δηλ. πλέον γ' όροφος.

Το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας χρειάζεται να γίνει από ΠΜ;

Link to comment
Share on other sites

Για το 1:

Οι κλεισμένοι ΗΧ είναι μόνο ΥΔΚΧ... Οι κλεισμένοι εξώστες είναι ΥΔΚΧ (ή ΒΧ αν είναι αποθήκη) και ΥΚ! Και μπορεί να έχει και παραβίαση οικοδομικής γραμμής!!!

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί είναι και ΥΚ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι ΥΚ αν το εμβαδόν των εξωστών δεν έχει προσμετρηθεί στην κάλυψη, που έτσι θα είναι εκτός αν είναι σε εσοχή οπότε μπορεί να προσμετρήθηκε σε χαμηλότερο όροφο...

Link to comment
Share on other sites

δες στο ΔΚ αν ο κλεισμενος εξωστης ειναι εκτος περιγραμματος της οικοδομης. Οι εξωστες δεν μετρουν στην καλυψη, ενω οι ΚΧ μετρουν. Επισης, οι εξωστες δεν μπορουν να ειναι ειναι εξω απο τη γραμμη του ιδεατου πανω απο το 10% του πλατους του δρομου (κατα ΓΟΚ 85)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι ΥΚ αν το εμβαδόν των εξωστών δεν έχει προσμετρηθεί στην κάλυψη, που έτσι θα είναι εκτός αν είναι σε εσοχή οπότε μπορεί να προσμετρήθηκε σε χαμηλότερο όροφο...

 

Ήταν σε εσοχή στα αρχικά σχέδια αλλά όχι πια, τώρα έχει έρθει "στα ίσια" με τον κάτω όροφο. Πως να προσμετρήθηκε δηλαδή?

 

@Largy και για πολύ παλιές οικοδομές (1973) όπου δεν είχαμε ΔΚ τι κάνουμε? ΟΚ τώρα θα κάνω εγώ ΔΚ αλλά πως, με το τι ίσχυε τότε?

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Η μια περίπτωση είναι οικοδομή του 1973, Β'εσοχή όπου τμήμα του τεράστιου εξώστη έγινε 2 δωμάτια.

Είναι πολύ παλιό, δεν υπάρχει ΔΚ!

 

 

δεν ξέρω πως να το χειριστώ, ευχαριστώ πάντως πολύ για τις απαντήσεις....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τα λόγια δεν μπορεί να διαβαστεί σχέδιο.

Βρες το περίγραμμα κάλυψης της οικοδομής και έλεγξε αν ο συγκεκριμένος εξώστης είναι μέσα σε αυτό.

Στο τοπογραφικό διάγραμμα υπολογίζονταν τότε η καλυπτόμενη επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.