Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Δυστυχώς με τα λόγια δεν μπορεί να διαβαστεί σχέδιο.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!!

 

 

 

Βρες το περίγραμμα κάλυψης της οικοδομής και έλεγξε αν ο συγκεκριμένος εξώστης είναι μέσα σε αυτό.

Στο τοπογραφικό διάγραμμα υπολογίζονταν τότε η καλυπτόμενη επιφάνεια...

 

Αυτό θα κάνω, έχω το τοπογραφικό. Σ'ευχαριστώ πολύ!!!!

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Faethon

Υπόψη ότι τότε (ΓΟΚ 73) υπολογίζαμε μόνο την κάλυψη

Σ.δ δεν υπολογίζαμε επειδή πηγαίναμε με τους επιτρεπόμενους ορόφους (ότι θές κάνε, μέσα στα όρια της κάλυψης και στον αρ ορόφων-απλά πράγματα)

 

Συν/σα

όπου και ήταν αυτή η εσοχή σύμφωνα με τα παραπάνω, πολύ λίγη σημασία έχει

(θεωρητικά πάντως σύμφωνα και πάλι με τα παραπάνω μετρούσαν στην επιτρεπόμενη δόμηση)

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εισαγωγή παλιότερων πληρωθέντων προστίμων βλέπω ότι έχει υπολογιστεί το νέο υπόλοιπο. Πρέπει να ξανακάνω υποβολή ή απλά εκτυπώνω την εντολή πληρωμής;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα...

 

Πρόκειται για ισόγειο κλειστό πάρκιγκ το οποίο έχει μετατραπεί σε κατάστημα...Το ερώτημα μου είναι αν μπαίνει Υ.Δ. κύριων χώρων ή βοηθητικών χώρων με συντελεστή 0,5?

 

Στην ερ.27 του Β από ΥΠΕΚΑ λέει ότι όταν το αυθαίρετο είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. γκαράζ κλπ) παίρνει 0,5..Εννοεί ΄ότι είναι γκαράζ σύμφωνα με την Ο.Α. ή έγινε γκαράζ εκ των υστέρων..Με μπλέκει η διατύπωση...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω το εξης θεμα:

2οροφη οικοδομη με πιλοτη εχουν 2 αδερφες, μια τον καθε οροφο. Ομως, η μια αδερφη εκλεισε τμημα την pilotis σε κατοικια (η πελατισα μου) κ η αλλη της εκανε καταγγελια, οποτε κ πληρωνει προστιμο διατηρησης εκτοτε.

Σημερα της ηρθε χαρτι απο το Δημο οτι πρεπει να προσκομισει "τυχον νεα στοιχεια που αφορουν την αυθαιρετη κατασκευη" , διαφορετικα θα προχωρησουν στην εκτελεση της κατεδαφισης. Δλδη να υπαχθει θελοντας κ μη στον 4014.

Το (ρητορικο) ερωτημα ειναι οτι χρειαζομαι συναινεση απο την αλλη αδερφη? Αλλα σιγα μην δωσει,υπαρχει λοιπον λυση?

Το κανω χωρις συναινεση ή παει για κατεδαφιση? ευχαριστω

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω κανει τακτοποιηση, εχω πληρωσει τα παραβολα. Ετσι λογικα εχω περασει στη Β φάση, οπως λεγετε (?) Απο το μηχανικο περιμενω πλεον τα νεα σχεδια της τακτοποιησης κλπ εγγραφα που ειναι υποχρεωμενος να μου δώσει. Ομως για να το κανει αυτο πρεπει λεει να τα "ανεβασει" στο διαδικτυο και λειπει καποια λεπτομερεια κατοψης/τοπογραφικου ή κατι τετοιο ωστε να ολοκληρωθει η δουλεια. Αυτο πότε θα γινει, ειναι θεμα του μηχανικού ή γενικοτερα υπαρχει "προβλημα"? Επισης στις πληρωμες δεν τον εχω εξοφληση, εχω ενα υπολοιπο 15% απληρωτο απο το συνολικο ποσο που συμφωνησαμε. Εχω κανει σωστα? Διοτι μου εχει δοσει την εντυπωση οτι πρεπει να τον εξοφλησω, ακομη και αν δεν εχει τελειωσει ολη η δουλεια. Κατι που δεν θεωρω σωστο ή και δικαιο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πρεπει να " ανεβασει" στο διαδιστυο καποια εγγραφα ή σχεδια, ναι ειναι απαραιτητο. Μπορει ομως να το κανει και αργοτερα αν εσυ βιαζεσαι για καποιο λογο να τελειωσεις την διαδικασια και να παρεις τα εγγραφα της τακτοποιησεις που λες. Επισης φυσικα και στο περας (ή ο,τι εχετε συμφωνησει) της διαδικασιας θα πρεπει να τον πληρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.