Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Χωρίς οικοδομική άδεια πως μπορεί να βγει 500 ευρώ μόνο πρόστιμο? Ούτε με ένα τετραγωνικό δεν βγαίνει. Συνήθως έχουν τα μετράκια τους, έχουν και τις βεραντούλες τους και τα μπάρμπεκιου του, είναι μερακλήδες οι άνθρωποι.

Κόστος μηχανικού? (1500 υπαγωγή + κόστος τοπογραφικά αφού δεν είχε άδεια + κόστος αποτυπώσεις κτιριακών κλπ)

 

Μπράβο φίλε. Βαρέθηκα να ακούω να λένε αυτός παίρνει 700,00 € , ό άλλος 500,00 € και ο άλλος μας δίνει και δώρο π..α. Αντε επιτέλους να γραφτεί (δεν με απασχολεί αν το εννοείς) και ένας σωστός υπολογισμός αμοιβής. Είπαμε ότι είμαστε χάλια, ε δεν θα στήσουμε και k..o σε καθέναν που έχει έχει γ@mith.. στην αυθαιρεσία και έχει το θράσος να μας λέει: " έλα ρε, απ'' το γραφείο θα δουλέψεις, θέλεις και τόσα λεφτά??"

Ξέρω είμαι off topic, δεν έπρεπε να γράψω έτσι, sorry αλλά ήθελα να ξεφορτώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία. Άρα κανείς δεν πρόκειται να μας δώσει κάποια σωστή απάντηση. Ούτε κάνω το υπουργείο. Αυτο που ρωτάω είναι:

 

Εσείς τι θα κάνατε στην περίπτωση μ;

με δεδομένο

ότι κανείς (ΟΥΤΕ το ΥΠΕΚΑ) δεν μπορεί να σου δώσει μια σωστή απάντηση ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΝΤΑΞΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΟΝ 4014

συμπεραίνεται

ότι και κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν ΘΑ ΕΔΙΔΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ, ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΧΤΑΡΜΑ... τέτοιων περιπτώσεων

 

υ.γ σκέψου επίσης ότι αν

για τον τρόπο δήλωσης έχεις μια Α ευθύνη

για την βεβαίωση μεταβίβασης έχεις 100..0 Α ευθύνη

 

και επομένως αν τρέμεις για το πρώτο μία φορά, για το δεύτερο πρέπει να τρέμεις χίλιες-

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Faethon11

 

1.) Στην Ο.Ι. υπάρχει μόνο το νόμιμο περίγραμμα του διαμερίσματος. Άρα η αυθαιρεσία έχει συμβεί σε χώρο που δεν έχει Ο.Ι.

2.) Αν παρεμπιπτόντως έχει συσταθεί Ο.Ι. τότε αυτή έχει συσταθεί σε αυθαίρετο, οπότε έχει πρόβλημα η Ο.Ι.

 

 

1.) Για αυτό το λόγο απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών.

2.) Δεν έχει κανένα πρόβλημα η Ο.Ι. εφόσον δεν προσβάλλεται από τους συνιδιοκτήτες. Στο Ν.3741/1929 περί της ιδιοκτησίας κατ΄ ορόφους δεν γίνεται κάποια ιδιαίτερη μνεία επί του θέματος άλλωστε υπάρχουν πολλές αποφάσεις του Α.Π. με τις οποίες διαχωρίζεται η διοικητική υποχρέωση που ενδεχομένως να οφείλει ο κύριος αυτοτελούς ιδιοκτησίας με αυθαιρεσίες από τα δικαιώματα και υποχρεώσεις του έναντι των συμφωνηθέντων.

 

Συνάδελφε, τώρα με ήρθε μια φλασιά σχετική με τα εξ'αδιαιρέτου.

Ο χώρος που είναι εκτός του νομίμου περιγράμματος δεν είναι κοινόχρηστος χώρος του οικοπέδου;

Άρα όλοι οι συνιδιοκτήτες δεν έχουν τα αντίστοιχα ποσοστά; (το αντίστοιχο ποσοστό στο οικόπεδο που λέει ο πίνακας Ο.Ι.)

Άρα δεν είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα εξ'αδιαιρέτου οικόπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Mkara

μα ότι και να προτείνω και εγώ και εσύ, από τη στιγμή που υπάρχει και σε μένα και σε σένα, αμφιβολία σωστής ένταξης, ούτε εγώ ούτε εσύ, θα μπορείς -την επόμενη κιόλας στιγμή...-να δώσεις βεβαίωση μεταβίβασης

 

Άλλως

ή το ΥΠΕΚΑ ΠΡΕΠΕΙ να αφήσει ανοιχτό το χρόνο λήξης και ένταξης του Ν 4014 τέτοιων περιπτώσεων ώστε κατόπιν ερωτήματος από τον πολίτη, να απαντά συγκεκριμένα σε κάθε επί μέρους ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

ή τον τρόπο δήλωσης στο Ν 4014 και την έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης να την αναλαμβάνει Δημόσιος Φορέας (τώρα ποιός και με τι κριτήρια-είναι ένα θέμα) και σε καμιά περίπτωση ιδιώτης μηχανικός με τέτοιο κίνδυνο οικονομικό ή επαγγελματικό

 

επειδή κανένα απ’ αυτά δεν πρόκειται να γίνει

προσωπικά πιστεύω ότι όπως και να το ένταξης -και επομένως και να δώσεις βεβαίωση - δεν πρόκειται κανείς μα κανείς να σου πει τίποτα (αφού αποτελεί άλυτο γρίφο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, τώρα με ήρθε μια φλασιά σχετική με τα εξ'αδιαιρέτου.

Ο χώρος που είναι εκτός του νομίμου περιγράμματος δεν είναι κοινόχρηστος χώρος του οικοπέδου;

Άρα όλοι οι συνιδιοκτήτες δεν έχουν τα αντίστοιχα ποσοστά; (το αντίστοιχο ποσοστό στο οικόπεδο που λέει ο πίνακας Ο.Ι.)

Άρα δεν είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα εξ'αδιαιρέτου οικόπεδα;

Έχει αναφερθεί συνάδελφε: Απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι χρειάζεται συναίνεση για όλες τις συν/σιες όλων των ορόφων (φαντάζομαι πόσες τέτοιες περιπτώσεις τακτ/καν χωρίς συναίνεση)

 

αν όμως στο παράδειγμα που αναφέρω εδώ http://www.michaniko...post__p__476806 η πυλωτή (ή αν θέλετε το ισόγειο) κατασκευάζονταν με τις διαστάσεις της οικ άδειας 10*10 και οι όροφοι με τις διαστάσεις που αναφέρω τότε δεν χρειάζεται καμία συναίνεση

Δεν συμφωνείτε; :shock:

 

υ.γ Να το μακρύνω λίγο παραπάνω

κατά κάποια νομολογία ισχύει το εξής: αν το έδαφος μου ανήκει, μου ανήκει και ο «αέρας» μέχρις ενός ύψους

 

Επομένως αν ο κοινόχρηστος ακάλυπτος ανήκει σε όλους και ο «αέρας» ανήκει σε όλους

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, αυτό παραβλέπεται σκοπίμως

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι...Χρειάζομαι λίγη βοήθεια σε μια μάλλον απλή περίπτωση που για μένα δεν είναι όμως ξεκάθαρη...

Σε διαμέρισμα με 2 εξώστες που στην άδεια έχουν εμβαδόν 5,25 και 3,64 τ.μ. (σύνολο 8,89 τ.μ.) στην πράξη κατασκευάστηκαν μεγαλύτεροι,στα 13,58 και 10,45 τ.μ. (σύνολο 24,03τ.μ.) αντίστοιχα. Εξαιτίας αυτού έχω υπέρβαση κάλυψης 6,95τ.μ.

Για τον υπολογισμό προστίμου για την παράβαση αυτή θα βάλω φύλλο καταγραφής με ΥΚ<20% (=6,95τ.μ.) και ΥΔΒΧχωρίς αλλαγή χρήσης ίση με τη διαφορά τους δηλ 24,03-8,89= 15,14 τ.μ.?

Θα πρέπει να βάλω καιεπιπλέον παράβαση κατηγορίας 13 ή όχι? και αν ναι, μία ή δύο παραβάσεις? (είναι δύο ξεχωριστοί εξώστες σε διαφορετικές όψεις αλλά ανήκουν στην ίδια ιδιοκτησία)

Έχει νόημα να μπουν και τα δύο (και ΦΚ και κατ.13)?

Το ίδιο διαμέρισμα έχει και 2 Η/Χ σύνολο 16,14 τ.μ. που ο ένας έγινε δωμάτιο και ο άλλος προσαρτήθηκε στο σαλόνι. Αυτό υπολογίζεται σε 2ο ΦΚ ως ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης και τίποτε άλλο?

Και ένα τελευταίο ερώτημα:

Στα εμβαδά των χώρων μετράτε με ή χωρίς τις περιμετρικές τοιχοποιίες? Ή μήπως στο «μέσο» αυτών?

Έχω ακούσει όλες τις εκδοχές αλλά εγώ μετρούσα εσωτερικά εφόσον αυτές υπήρχαν στην αρχική άδεια…είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι χρειάζεται συναίνεση για όλες τις συν/σιες όλων των ορόφων (φαντάζομαι πόσες τέτοιες περιπτώσεις τακτ/καν χωρίς συναίνεση)

 

αν όμως στο παράδειγμα που αναφέρω εδώ http://www.michaniko...post__p__476806 η πυλωτή (ή αν θέλετε το ισόγειο) κατασκευάζονταν με τις διαστάσεις της οικ άδειας 10*10 και οι όροφοι με τις διαστάσεις που αναφέρω τότε δεν χρειάζεται καμία συναίνεση

Δεν συμφωνείτε; :shock:

 

υ.γ Να το μακρύνω λίγο παραπάνω

κατά κάποια νομολογία ισχύει το εξής: αν το έδαφος μου ανήκει, μου ανήκει και ο «αέρας» μέχρις ενός ύψους

 

Επομένως αν ο κοινόχρηστος ακάλυπτος ανήκει σε όλους και ο «αέρας» ανήκει σε όλους

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, αυτό παραβλέπεται σκοπίμως

 

Συμφωνώ μαζί σου ΚΑΝΑ και για αυτό το λόγο ακριβώς πιστεύω πως απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών. Η αναγκαία συγκυριότητα επί του εδάφους εκτείνεται και στην αέρινη στήλη, δηλ. στον υπεράνω της κοινόκτητης επιφάνειας χώρο (Α.Π. 2124/1984).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι...Χρειάζομαι λίγη βοήθεια σε μια μάλλον απλή περίπτωση που για μένα δεν είναι όμως ξεκάθαρη...

 

Σε διαμέρισμα με 2 εξώστες που στην άδεια έχουν εμβαδόν 5,25 και 3,64 τ.μ. (σύνολο 8,89 τ.μ.) στην πράξη κατασκευάστηκαν μεγαλύτεροι,στα 13,58 και 10,45 τ.μ. (σύνολο 24,03τ.μ.) αντίστοιχα. Εξαιτίας αυτού έχω υπέρβαση κάλυψης 6,95τ.μ.

 

Για τον υπολογισμό προστίμου για την παράβαση αυτή θα βάλω φύλλο καταγραφής με ΥΚ<20% (=6,95τ.μ.) και ΥΔΒΧχωρίς αλλαγή χρήσης ίση με τη διαφορά τους δηλ 24,03-8,89= 15,14 τ.μ.?

Θα πρέπει να βάλω καιεπιπλέον παράβαση κατηγορίας 13 ή όχι? και αν ναι, μία ή δύο παραβάσεις? (είναι δύο ξεχωριστοί εξώστες σε διαφορετικές όψεις αλλά ανήκουν στην ίδια ιδιοκτησία)

Έχει νόημα να μπουν και τα δύο (και ΦΚ και κατ.13)?

 

Το ίδιο διαμέρισμα έχει και 2 Η/Χ σύνολο 16,14 τ.μ. που ο ένας έγινε δωμάτιο και ο άλλος προσαρτήθηκε στο σαλόνι. Αυτό υπολογίζεται σε 2ο ΦΚ ως ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης και τίποτε άλλο?

 

Και ένα τελευταίο ερώτημα:

Στα εμβαδά των χώρων μετράτε με ή χωρίς τις περιμετρικές τοιχοποιίες? Ή μήπως στο «μέσο» αυτών?

Έχω ακούσει όλες τις εκδοχές αλλά εγώ μετρούσα εσωτερικά εφόσον αυτές υπήρχαν στην αρχική άδεια…είναι λάθος?

 

Οι εξώστες ‘έχουν κλίσει; Έχει δημιουργηθεί χώρος κάποιας χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.