Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Μερικές ερωτήσεις και από εμένα γιατί δεν είμαι πολύ σίγουρος. Σε ο.α. ισόγειας οικίας με υπόγεια αποθήκη έχουν τηρηθεί τα πάντα σωστά πλην των μπαζωμάτων του υπογείου όπου είναι μπαζωμένο μεν όχι όπως θα έπρεπε θα πάω μόνο με αναλυτικό για τα μπαζώματα? (γνώμη μου, ναι). Στην ίδια περίπτωση, η εγκεκριμένη δόμηση είναι 120 τ.μ. ενώ η επιτρεπόμενη 240 τ.μ. Θα εκδόσω ο.α. με άρθρο 26 του 4014 για 15 τ.μ. οικίας που έκλεισε ενώ ήταν η/χ. Έχω όμως άλλα 120 τ.μ. αποθήκες που πρέπει να ρυθμιστούν και σκέφτομαι το εξής, μπορώ να χρησιμοποιήσω το υπόλοιπο δόμησης των 120 τ.μ. για την άδεια του κλειστού η/χ και μετά να ρυθμίσω τις αποθήκες? Μετά την ρύθμιση θα υπάρχει υπόλοιπο σ.δ. με την λογική 120+15 = 135 < 240 τ.μ. άρα υπόλοιπο 105 τ.μ. ή πλέον δεν θα υπάρχει τίποτα λόγω ρύθμισης αποθηκών? S.O.S.

Επιπλέον ένα θέμα υπολογισμού προστίμων. Έχω 98 τ.μ. κύρια κατοικία 20 τ.μ αποθήκες = 118 τ.μ. για τα οποία θα εκδοθεί άδεια με Ν.4014 και 40 τ.μ. αποθήκη που θα ρυθμιστεί, δεν είμαι σίγουρος για το παράβολο που θα πληρωθεί για την άδεια, θα είναι 500 ε ή 1000 ε επειδή αθροιστικά ξεπερνά τα 100 τ.μ. (σκεφτόμουν μήπως επειδή είναι ΒΧ δεν θα χρειαστεί να πληρωθεί παράβολο και αρκούν τα 500 ε του ΚΧ). Συγνώμη αν υπήρξα κουραστικός.

Edited by ntemhs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ηθελα να σας κανω και εγω καποιες ερωτησεις.

Σε οικοδομικη αδεια του 82 με τιτλο ΄΄Επαγγελματικη αποθηκη με χρηση αλλαντοποιιας΄΄

α. Εχει γινει αλλαγη χρησης εν μερει και σε εργαστηριο αλλαντοποιιας εκτος της αποθηκης. η εγκατεστημενη ισχυς ειναι κατω απο 22 ιππους.

Η σχετικη νομοθεσια επιτρεπει την λειτουργια εργαστηριων κατω απο 22 ιππους, ( τωρα κατω απο 27 ιππους εαν δεν κανω λαθος) σε αποθηκη η σε καταστημα.

 

β. προσθηκη κατ επεκταση βοηθητικου χωρου μικρου γραφειου και w.c ενιαιο με το εργαστηριο

 

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

α. Στο 3 ΄΄ χρηση κτιριου΄΄΄ θα βαλω α, σαν μεταποιηση πρωτογενους τομεα (Γ12 Μεταποιητικες εγκαταστασεις τροφιμων) , δηλαδη συντελεστη 0.40 (και το γραφειο μεσα)

 

 

β. στο 4 ΄΄Αλλαγη χρησης΄΄ Χρειαζεται να δηλωσω ναι ; Δηλαδη 1,40

 

γ. Κυριος χωρος; (χωρις 0,50) Παρολο που η επαγγελματικη αποθηκη ειναι βοηθητικος χωρος;

 

δ. η χρηση εχει ξεκινησει απο το 1982 , πριν τον κτιριοδομικο του 89 , που οριζε τις χρησεις. Βεβαια ισως να υπηρχε και τοτε διαχωρισμος βοηθητικων χωρων και κυριων χωρων.

 

Ευχαριστω

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Προσφυγική κατοικία που είχε δοθεί στους ιδιοκτήτες από την Πρόνοια το 1952. Για τις περαιτέρω αυθαίρετες κατασκευές που δημιουργήθηκαν μετά το '55, θα υπολογίσω το πρόστιμο με οικοδομική άδεια ή όχι?. Για την προσφυγική κατοικία πρέπει να βρώ άδεια, πώς μπορώ να κατοχυρώσω το "ναι"

της οικοδομικής άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Τα προ του ΄55 είναι νομίμως υφιστάμενα και δεν χρειάζεται να δηλωθούν. Το γεγονός ότι υπήρχε άδεια πριν το '55 δεν σε αφορά ουσιαστικά, αφού, δεν θα δηλώσεις αυτά τα μ2. Θα δηλώσεις αυτά που κατασκευάστηκαν επιπλέον και μετά το '55.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Προσφυγική κατοικία που είχε δοθεί στους ιδιοκτήτες από την Πρόνοια το 1952. Για τις περαιτέρω αυθαίρετες κατασκευές που δημιουργήθηκαν μετά το '55, θα υπολογίσω το πρόστιμο με οικοδομική άδεια ή όχι?. Για την προσφυγική κατοικία πρέπει να βρώ άδεια, πώς μπορώ να κατοχυρώσω το "ναι"

της οικοδομικής άδειας?

 

Ειχα μια σχεδον ιδια υποθεση. Και επειδη βλεπω οτι εισαι απο Καλαματα, μου ειχε τυχει στο προσφυγικο συνοικισμο στην Αγια Τριαδα.

Εψαξα Προνοια και Τεχνικες Υπηρεσιες και δεν ειχαν αρχειο για τοσο παλαια κτιρια. Μου ειπαν να απευθυνθω στα κεντρικα της Αθηνας.

Δεν ειχα το χρονο και τη διαθεση να το ψαξω παραπανω . Τελικα χρησιμοποιησα το συντ 1 , για τις προσθηκες κατ επεκταση , γιατι βρηκα μια αδεια επισκευης του ιδιου κτιριου ως σεισμοπληκτο. Κοιταξε και εσυ στο ΤΑΣ η διαφορετικα πρεπει να ψαξεις λιγο στα κεντρικα η στο ΦΕΚ .

 

Εγω εαν δεν εβρισκα την αδεια επισκευης θα εβαζα συντ 2.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης σκέφτηκα μήπως βρώ κάτι και στα Αρχεία του κράτους σχετικά με τα ακίνητα που είχαν δοθεί, ώστε να καλυφθώ από κεί.

Link to comment
Share on other sites

τα προ '55 είναι νομίμως υφιστάμενα εφόσον έχει γίνει νομιμοποίηση περιγράμματος. Αν δεν έχει γίνει πώς θα πεις ότι είναι προ 55? Οπότε αν έγινε αυτό μάλλον θεωρούμε ότι υπάρχει άδεια.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω την ερωτηση, μηπως καποιος εχει ιδεα.

 

Οικοδομικη αδεια του 82 με τιτλο ΄΄Επαγγελματικη αποθηκη με χρηση αλλαντοποιιας΄΄

α. Εχει γινει αλλαγη χρησης εν μερει και σε εργαστηριο αλλαντοποιιας εκτος της αποθηκης. η εγκατεστημενη ισχυς ειναι κατω απο 22 ιππους.

Η σχετικη νομοθεσια επιτρεπει την λειτουργια εργαστηριων κατω απο 22 ιππους, ( τωρα κατω απο 29 ιππους εαν δεν κανω λαθος) σε αποθηκη η σε καταστημα.

 

β. προσθηκη κατ επεκταση βοηθητικου χωρου μικρου γραφειου και w.c ενιαιο με το εργαστηριο

 

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

α. Στο 3 ΄΄ χρηση κτιριου΄΄΄ θα βαλω α, σαν μεταποιηση πρωτογενους τομεα (Γ12 Μεταποιητικες εγκαταστασεις τροφιμων) , δηλαδη συντελεστη 0.40 (και το γραφειο μεσα)

 

β. στο 4 ΄΄Αλλαγη χρησης΄΄ Χρειαζεται να δηλωσω ναι ; Δηλαδη 1,40

 

γ. Κυριος χωρος; (χωρις 0,50) Παρολο που η επαγγελματικη αποθηκη ειναι βοηθητικος χωρος;

 

δ. η χρηση εχει ξεκινησει απο το 1982 , πριν τον κτιριοδομικο του 89 , που οριζε τις χρησεις. Βεβαια ισως να υπηρχε και τοτε διαχωρισμος βοηθητικων χωρων και κυριων χωρων.

 

Ευχαριστω

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,

 

θα ηθελα μια βοηθεια για το υπολογισμο ενος προστιμου..παραθετω και φωτογραφια

 

εχω ισογεια κατοικια νομιμη οπως γραφω στο σχεδιο..

 

1. παν αριστερα εχω ενα γκαραζ κλεισμενο απο 3 πλευρες εκτος απο τη μπροστινη (ολη ανοιχτη). πως το υπολογιζω; ΚΧ , ΒΧ;

 

2. λεβητοστασιο . ΚΧ ή ΒΧ;

 

3. το υπογειο βρισκεται κατω απο τον αυθαιρετο ΚΧ, οπως αναγραφω, αλλα με υψος 2 μ. αυτο φανταζομαι παει σαν ΒΧ

 

4. βεραντα αυθαιρετη ετσι οπως φαινεται..επισης κατω απο τη βεραντα εχει δημιουργηθει ιδιος χωρος αποθηκευτικος με υψος μολις 0.80 μ.και αυτη με αναλυτικο;

 

5. υπαρχει εξωτερικη διαμορφωση για προσβαση στο υπογειο..αυτο θα παει με αναλυτικο ετσι δεν ειναι;

 

6. τελος αλλα σημαντικο..το σπιτι ειχε νομιμη σκεπη διρριχτη..υπηρχε στην αρχικη οα..αλλα ο ιδιοκτητητης την γκρεμισε και εκανε μονοριχτη με μαξ υψος 2,5 απο τη μια πλευρα και απο την αλλη 0.20 μ... αυτη την εχει κλειστη γυρω γυρω. (σαν σοφιτα δλδ)..αυτη πως παει;

 

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

post-4366-0-77195900-1357668595_thumb.jpg

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.